PCR:CES 2011: V znamení 3D obrazu, tabletov, herných konzol a mobilov

CES 2011 V Las Vegas sa pravidelne na začiatku roka koná rozsahom najväčšia výstava spotrebnej elektroniky pod názvom CES. Redakcia magazínu PC REVUE sa na tejto akcii zúčastňuje už niekoľko rokov, tentoraz sme boli za „veľkou mlákou“ dvaja. CES je tradične akcia, ktorá ukazuje, aké produkty a trendy nás čakajú počas roka. Počet registrovaných návštevníkov dosiahol na Európu nepredstaviteľné číslo 140 000, pričom CES je výstava, ktorá stále rastie. Aj tu je to zorganizované tak, že deň pred jej otvorením sa konajú tlačové konferencie a firmy sa prezentujú jedna po druhej. Našu reportáž sme teda spracovali chronologicky, tak ako sa firmy prezentovali počas tohto dňa. Následne doplníme aj naše dojmy z výstavy. K tomuto článku sme, samozrejme, pripravili aj podrobné video a fotogalériu, ktorá vám pomôže dostať sa do Las Vegas skoro naživo.

Najprv však niekoľko všeobecných trendov. Zatiaľ čo v roku 2010 boli na CES-e predstavované hlavne televízory s podporou 3D obrazu, pričom prakticky nebol k dispozícii takmer nijaký sledovateľný 3D obsah, v tomto roku je už situácia úplne iná. Reálne existuje viacero kamier pre domáceho používateľa, ktoré sa dajú použiť na natáčanie 3D obrazu. 3D fotoaparáty sú už dnes zastúpené v takej miere, že si môžete vyberať medzi piatimi značkami. V USA sme napočítali asi 50 filmov, ktoré sa dajú kúpiť na Blu-ray médiách v 3D, najväčší záujem je o Avatara. 3D obraz však už nie je určený len pre televízory, na trh prichádzajú prenosné 3D Blu-ray prehrávače alebo náhlavové okuliare, ktoré vám takýto obraz sprostredkujú. Zdá sa, že lavína 3D obrazu je nezastaviteľná. Prax totiž potvrdila, že ľudia sú ochotní za 3D obraz priplatiť si a to zaváži.

Ďalší trend je využitie displejov všetkých veľkostí – od najmenšieho (mobil) cez stredne veľké (tablet či notebook) po najväčší (televízor). To, čo si raz kúpite, potom musíte mať možnosť využiť na všetkom, čo dokáže prehrávať obraz. Ak teda začnete pozerať film v obývačke na televízore, budete ho môcť dopozerať napr. vo vlaku na druhý deň ráno. Pritom by sa mali zachovať aj informácie, v ktorom okamihu ste film prestali sledovať. To isté platí aj o počítačových hrách.

Tretí trend sú tabletové počítače, ktorých je dnes záplava. Dominujú dva operačné systémy – Apple IOS a Google Android, poriadne narastá aj podiel Microsoft Windows. Tabletov je toľko, že dnes je to v podstate komodita, na CES sme videli tablety 34 rôznych výrobcov.

Štvrtý trend je prepojenie TV a internetu a zmena úlohy televízora z pasívneho zobrazovania vybraných televíznych staníc na možnosť aktívneho výberu z platených programov. To je napr. v USA dosť podstatné, počet reklám vo filmoch je totiž pri bežnej TV stanici asi trojnásobný ako na Slovensku. To robí televíziu prakticky nepozerateľnou a ľudia hľadajú alternatívny spôsob filmovej zábavy, ako je kino alebo Blu-ray médiá. V USA existuje viacero platených filmových serverov, najžiadanejšie sú Netflix a Hulu Plus. Ani jeden z nich nie je zo Slovenska dosiahnuteľný, preto bude treba internetový obsah prispôsobiť pre Európu. Populárne sú aj služby CinemaNow alebo VUDU.
v Prvú tlačovú konferenciu o ôsmej ráno usporiadala spoločnosť LG. Je to výrobca, ktorý sa u nás orientuje na televízory a v ponuke má extrémne tenké modely. Vynikajúce je, že táto spoločnosť prišla s konceptom jedných okuliarov pre všetky 3D zariadenia – televízory, projektory i monitory, čo nebýva zvykom. Navyše jej okuliare sú pasívne, nepotrebujú teda batériu a sú mimoriadne lacné. Rovnako sa zlepšil aj diaľkový ovládač, ktorý funguje podobne ako počítačová myš a prepracované menu televízora sa ním ľahšie ovláda ako stláčním tlačidiel na bežnom ovládači. Televízor je vybavený systémom, ktorý sa označuje ako Smart. Samozrejmé je pripojenie televízora k internetu a výber z viacerých platených služieb. LG má riešenie na to, ako do internetovej podoby pretvoriť aj starší televízor. Pomôže pri tom menšia škatuľka, ktorá má pripojenie na sieť a cez HDMI na televízor alebo monitor; LG ju dodáva aj samostatne.

LG podporuje aj šetrenie energie v domácnosti – systém ThinQ umožňuje cez inteligentný displej ovládať bežné domáce spotrebiče. To sa týka napr. práčky, chladničky a mikrovlnnej rúry, pričom všetky tieto zariadenia sa dajú ovládať aj cez mobilný telefón. Pračka potom spotrebuje presne toľko vody a prášku, koľko je nevyhnutné, mikrovlnná rúra umožňuje pripraviť jedlá presne podľa receptu a chladnička dokáže informovať o blížiacej sa exspirácii niektorých potravín a poslať vám ich zoznam ako SMS.

LG investuje do oblasti mobilov a jeho Optimus 2X bol prvým telefónom na CES, ktorý mal vo výbave dvojjadrový procesor. Ďalej je vybavený displejom NOVA s jasom okolo 700 nitov a možnosťou prehrávania full HD obrazu. K dispozícii je 8 Mpix fotoaparát a prijímač GPS. Prekvapením bol malý 3D prehrávač, ktorý je založený na efekte Parallax, teda 3D možno sledovať bez okuliarov.

Potom sme zašli na tlačovku firmy Netgear, ktorá oslavovala 15. výročie vzniku, a to patrične zaujímavými produktmi. Nám sa páčil napr. NeoTV 550 Ultimate HD Media Player, ktorý automaticky preskenuje multimédiá na sieti v celej domácnosti a všetko, čo tu nájde, umožní aj prehrávať. Nasleduje 3D HD Wireless Theater Networking Kit, ktorý reaguje na častú situáciu v dnešnej domácnosti, keď jej členovia chcú sledovať rôznu zábavu. Tento kit umožňuje prehrávať naraz až 4 rôzne full HD filmy na rôznych obrazovkách, čo uspokojí väčšinu požiadaviek. Nový dvojpásmový gigabitový router N600 je teraz vybavený aplikáciou Netgear Genie, ktorá umožňuje sledovať domácu sieť, spravovať ju a pripájať nové zariadenia. S týmto zariadením máte bezdrôtovú sieť pod dohľadom.

Trojicu predpoludňajších tlačoviek zavŕšil Intel, ktorý oficiálne predstavil druhú generáciu procesorov Core s kódovým menom Sandy Bridge. Je to doslova revolúcia v počítačoch – prináša vysoký výkon, nižšiu tepelnú stratu, niekoľkonásobný nárast grafického výkonu, nižšiu elektrickú spotrebu, teda všetko to, po čom dnešný počítačový svet volá. Umožnil to prechod na 32-nanometrovú technológiu. Prezident a CEO Intelu Paul Otellini hovoril aj o bezdrôtovom prenose full HD videa medzi notebookom a monitorom (WiDi 2.0) a takisto o technológii Quick Sync Video, teda rýchlom prevode videa z notebooku do formátu napr. pre iPhone (štvorminútové full HD video za neuveriteľných 16 sekúnd).

Hlavné prestavenie však patrilo človeku s nezabudnuteľným entuziazmom, ktorým je Mooly Eden, viceprezident a generálny riaditeľ skupiny Intel PC Client Group. Tento pán s typickou čiernou baretkou a kalifornsko-izraelským akcentom nás previedol svetom revolučných zmien a nezabudol spomenúť, že Sandy Bridge nahradí svojím výkonom 40 až 50 % aktuálne predávaných grafických kariet. Hovoril o tom, ako sa zmenila komunikácia medzi ľuďmi na internete – namiesto niekdajšieho čistého textu dnes 10 MB tvoria fotografie alebo full HD videá. Orientáciu na podniky dnes nahradil koncový spotrebiteľ, ktorý si všetko poriadne premyslí a kúpi len to, čo potrebuje a čo má výhodnú cenu. Práve Sandy Bridge mu umožní transformáciu videa z jedného formátu na druhý, ale aj počítačovo náročné zlepšovanie fotografií. Pri porovnaní Intel Core i7-2720QM a doteraz najvýkonnejšieho Core i7-840QM je druhá generácia v prípade finančných operácií v Exceli výkonnejšia o 69 % a pri tvorbe prezentácie o 62 %. Ešte väčšie rozdiely sú v porovnaní s ešte staršou generáciou Intel Core 2 Duo, tu sa vyjadrujú v stovkách percent. Sandy Bridge sa výrazne prejaví pri strihu či pri súčasnom prehrávaní viacerých videí (napr. pri hľadaní konkrétnej scény z množstva záberov). Tieto procesory dávajú reálny predpoklad, aby hlavná postava v počítačovej hre bol presne váš avatar, ktorý sa bude podobať mimikou, ale aj hlasom. V tomto roku nás čaká 500 rôznych zariadení s procesormi Sandy Bridge a na notebookoch sa môžeme tešiť na radikálne predĺženie doby prevádzky na batériu.

Okolo poludnia sa konali štyri zaujímavé tlačovky naraz – Sharp, Cisco, Microsoft a NVIDIA. Spoločnosť NVIDIA nás nemala na zozname pozvaných novinárov, a tak nemôžeme z prvej ruky informovať o tom, ako sa vlastne spoločnosť vyrovná s príchodom Sandy Bridge a čo urobí s najlukratívnejším stredným prúdom GPU. Sprostredkovane však vieme, že po úspechu v oblasti procesorov pre tablety a mobily pripravuje výrobu procesorov pre desktopové počítače. Tejto spoločnosti teda želáme správne strategické rozhodnutia, a pokiaľ bude pre nich náš magazín zaujímavý, budeme sa zaujímať aj my.

Sharp pokračuje vo svojej stratégii a do RGB televízorov teraz pridáva aj žltú farbu. Na CES ukázal svoju tajnú zbraň – elegantný, až 70-palcový televízor s označením LC-70LE32U. Existujú aj menšie televízory, často žiadané do domácnosti, ktoré majú pritom viaceré podobné vlastnosti ako najvyspelejšie modely. Ďalej Sharp predviedol tri 3D bezdrôtové Blu-ray prehrávače s plným HD 1080p/24 fps videovýstupom. Bezdrôtová výbava každého modelu umožňuje BD-Live prístup k zábavnému obsahu v reálnom čase. Bonus View prináša funkciu obrazu v obraze, ktorá umožní prehrávanie filmových scén súčasne s prehrávaním Blu-ray diskov. Nám sa však páčil tablet Galapagos, ktorý je kombinovaný s čítačkou elektronických kníh a príslušným obchodom. Voliteľná služba doručí najaktuálnejšie noviny a časopisy rovno na používateľov tablet kdekoľvek, kde je k dispozícii bezdrôtové pripojenie. Galapagos sa ponúka vo vyhotovení s uhlopriečkou 5,5 a 10,8 palca.

Cisco predstavilo svoj systém ümi telepresence. Je určený na komunikáciu ľudí v domácnosti cez televízor. Pýši sa vysokou kvalitou prenosu na HD televízore, jednoduchou inštaláciou a, samozrejme, schopnosťou využitia doplnkových služieb pri sledovaní plateného obsahu. Umožňuje napr. zoom obrazu, vidíte oveľa viac detailov ako pri iných riešeniach na videokomunikáciu. Systém eviduje zmeškané videohovory a môžete nechať aj videosprávu pre vašich známych.

Exkluzívna tlačovka Microsoftu bola len na špeciálne pozvanie, prešli sme cez štvoricu osobných strážcov. Prezentáciu mal Steven Sinofsky, prezident pre Windows a Windows Live, teda osoba, ktorá naozaj rozhoduje o tom, ako to bude s ďalšou verziou majoritného operačného systému. O pár hodín skôr ako ostatní sme sa tak dozvedeli, že ďalšia verzia Windows bude podporovať procesory ARM, Microsoft spolupracuje s hlavnými výrobcami, ako je TI, Qualcomm a NVIDIA. Novinkou je podpora maličkých zariadení do dlane SoC – System on a Chip. Videli sme aj počítač Microsoft Surface vo verzii 2.0, ktorý sa vyrába v spolupráci s firmou Samsung. Je oveľa tenší ako predchádzajúca verzia a dá sa zavesiť aj na stenu. Každý zobrazovací bod je zároveň aj kamera a nový Surface dokáže prečítať kódy uvedené na papieri. To dáva tomuto systému novú krv, pretože sa dá lepšie využiť napr. na letiskách, kde načíta letenky vytlačené na papieri. Steven Sinofsky na záver predviedol ďalšiu verziu Windows na tabletoch štyroch rôznych firiem.

Popoludňajší blok začal Samsung a na jeho prezentáciu sme sa museli pre obrovský záujem doslova predrať. Hoci sme videli na prezentácii aj 10-placový Samsung Galaxy Tab, oficiálne toto zariadenie nebolo uvedené. Prezentovali sa najnovšie LED televízory s mimoriadne tenkým rámom (o 80 % tenší ako pri predchádzajúcej generácii), medziiným nová séria D8000. Videli sme však aj obrovský 75-palcový displej. Samsung nazýva zlepšené internetové funkcie SmartTV (podobne ako LG), umožňuje však vyhľadávanie informácií v TV a všetkých pripojených zariadeniach, ako sú počítače, mobily, ako aj internetové služby vrátane platených. K dispozícii máte internetový prehliadač, históriu prezerania sledovaných relácií a zatiaľ najväčší obchod s aplikáciami do TV. Pre Samsung je, samozrejme, 3D podstatné, a tak predstavil 27-gramové a štýlové 3D okuliare aj s možnosťou bezdrôtového napájania (naraz takto možno nabíjať štvoro okuliarov). Okuliare sa dajú objednať aj ako dioptrické. Všetka elektronika a batérie sú v zadnej časti, preto sú okuliare dobre vyvážené. Diaľkový ovládač s trojpalcovým dotykovým displejom slúži prakticky ako druhý televízor, dá sa na ňom sledovať napr. televízne športové vysielanie, zatiaľ čo na televízore beží film z Blu-ray média.

Najnovšie prehrávače Blu-ray od Samsungu umožňujú takisto priniesť internetové služby do starších televízorov, ktoré neboli takýmto systémom nikdy vybavené. 3D Blu-ray prehrávač BD-D7500 je úplne najtenší, má hrúbku len 22,9 mm a dokáže začať prehrávať film do troch sekúnd od vloženia média do mechaniky. Niektoré BR prehrávače možno ovládať aj pomocou mobilného telefónu. Novinkou je kamera so štyrmi mikrofónmi umožňujúca využitie Samsung TV na osobnú videokonferenciu pomocou Skypu. Kamera sa prichytáva k televízoru magnetmi. Samsung predviedol aj celý rad nových fotoaparátov a videokamier. Zaujímavé sú fotoaparáty NX11 s výmennými objektívmi a snímačom APS-C a ultrazoom WB700 s 24-násobným priblížením. O týchto produktoch hovoril o deň neskôr počas kľúčovej prednášky aj Boo-Keun Yoon.

S ďalšou prezentáciou nasledoval Panasonic. Táto spoločnosť predstavila nové modely 3D plazmových televízorov, nám bolo sympatické, že na rozdiel od iných výrobcov sú v ponuke aj menšie uhlopriečky okolo 37 palcov. Wi-Fi je tentoraz už zabudované do TV a netreba ho dokupovať. Systém spojenia televízora a internetu sa odteraz volá Viera Connect a v USA obsahuje povinné filmové služby. U nás je výhodné, že k dispozícii je archív TV Nova. Vďaka špeciálnemu ovládaču bude napríklad možné aj bez hernej konzoly hrať najrôznejšie hry, cvičiť a zároveň merať vlastný výkon či komunikovať s ostatnými používateľmi na internetovej sieti. Takto môžete pred televízorom naozaj schudnúť. Nové BR prehrávače od Panasonicu podporujú aj Skype, a ak si ich kúpite k starším televízorom, budete môcť tento systém využiť.

Vrcholom tlačovky Panasonic boli tablety VIERA, ktoré sú postavené na Androide a vyrábajú sa s tromi rôznymi veľkosťami uhlopriečky – 10, 7 a 4-palcové. Panasonic nenecháva priestor pre iné značky a vstupuje do sveta videostreamingu, elektronických kníh a podobných často platených služieb. Dajú sa využiť aj pri športových zápasoch na sledovanie scény z rôznych uhlov. Ako sme si overili, sú to tablety s vysokou odolnosťou a údajne vydržia dlho na batériu.

Posledná veľká tlačovka novinárskeho dňa je vždy priamo na výstavisku, a to v stánku Sony. Na rozdiel od minulého roka sme tu videli asi najviac noviniek z oblasti spotrebnej elektroniky. Len Sony uvedie na trh 26 nových televízorov BRAVIA s dominanciou 3D a nové Blu-ray prehrávače. Novou vlajkovou loďou v oblasti televízorov je model HX920. Priestorové podanie obrazu je pre Sony mimoriadne dôležité, a tak sme videli kameru pre domáceho používateľa s 3D nahrávaním, ale aj vreckovú kameru Bloggie s podporou 3D. Najväčšiu pozornosť na CES pútala 3D kamera HDR-TD10 s dvoma objektívmi Sony G Lens, dvoma snímačmi CMOS Exmor R a dvoma obrazovými procesormi BIONZ, ako i nové kamery s integrovaným projektorom. Displeje 3D kamier nevyžadujú použitie okuliarov, ale pritom zobrazujú priestorový obraz. Sony buduje vlastnú platenú sieť s označením Qriocity, z ktorej sa dajú požičať hollywoodske trháky. Táto sieť je k dispozícii aj vo vybraných západoeurópskych krajinách, nie však na Slovensku.

V stánku Sony mali úspech aj fotoaparáty Cyber-shot s užitočnou funkciou Sweep Panorama na snímanie panoramatických záberov. Aj oblasti fotoaparátov sa presadilo 3D, aktuálne už existujú kompaktné fotoaparáty, ktoré dokážu snímať priestorový obraz. 3D záznam možno snímať v režime 3D Sweep Panorama alebo v novom režime 3D Still Image s výpočtom hĺbky priestoru a následnou tvorbou obrazu pre ľavé a pravé oko. 3D obraz uvidíte aj priamo na displeji fotoaparátu. A aby toho 3D nebolo málo, existuje už notebook Sony Vaio série F, ktorý má 16-placový 3D displej sledovateľný pomocou aktívnych okuliarov. Notebook má 3D tlačidlo na prepínanie medzi 3D a 2D formátom a dokáže konvertovať 2D filmy a videá do 3D formátu. K dispozícii je aj realistický surround zvuk s technológiou S-Force 3D a integrovanými basreflexovými reproduktormi. V stánku Sony sme videli aj prototyp 3D displeja v podobe okuliarov, ktoré umožnia sledovať priestorový obraz, tzv. head-mount displej. Je vybavený slúchadlami, a ako sme si vyskúšali, dokáže imitovať pocit, že sedíte pred obrovským displejom a sledujete napínavý film, a to napr. aj vo vlaku alebo v lietadle. Zaujal nás takisto Blu-ray prehrávač s displejom OLED, na ktorom sa dá sledovať 3D obraz bez použitia okuliarov.

Na záver tlačovky bol predstavený mobilný telefón Sony Ericsson Xperia arc s tenkým dizajnom (8,7 mm v najužšej časti) a 4,2-palcovým displejom. Základom je operačný systém Android 2.3 a zobrazovacia jednotka Reality Display s videoprocesorom Sony Mobile Bravia, ktorá je navrhnutá na sledovanie filmov. Vo výbave je aj fotoaparát s rozlíšením 8,1 megapixelov umožňujúci záznam videoklipov v HD kvalite, ktorý pracuje dobre aj pri slabom osvetlení. Hmotnosť telefónu je 117 gramov a poháňa ho 1 GHz procesor Qualcomm. 


Kompletnú verziu článku nájdete v aktuálnom, februárovom vydaní PC REVUE >>

Galéria k článku:

Zdroj: PCR RedakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Re­cen­zia: So­ny XPE­RIA M4 Aqua
Lákadlom nového modelu predstaveného na MWC je nielen jeho deklarovaná odolnosť proti vode a prachu, ale aj atraktívny, elegantný prémiový dizajn, interne nazývaný OmniBalance, ktorý sa Sony osvedčil vo vlajkovom modeli Xperia Z3. čítať »
 
Re­cen­zia: In­tel Com­pu­te Stick - po­čí­tač do vrec­ka
Kompletný počítač v puzdre o niečo väčšom ako bežný kľúč USB od Intelu je jeden z prvých predstaviteľov novej kategórie výpočtových zariadení. čítať »
 
PC RE­VUE vi­deo: Sam­sung Gear VR In­no­va­tor Edi­tion
Otestovali sme okuliare pre virtuálnu realitu využívajúce telefóny Samsung Galaxy S6 a S6 edge. čítať »
 
PowerI­SO
Dlho sme hľadali univerzálny nástroj, ktorý by zvládol všetky operácie s obrazmi CD, DVD alebo Blu-ray. čítať »
 
Aomei Par­ti­tion As­sis­tant Pro
Každý IT nadšenec iste už raz prišiel do styku s partíciami na diskoch a potrebou ich úpravy či opravy. čítať »
 
Vi­deo: Prih­lá­se­nie do inter­net ban­kin­gu od­tlač­kom prs­ta
UniCredit Bank pre svojich klientov pripravil zaujímavé novinky v mobilnom bankovníctve. Vďaka využitiu najnovších funkcií inteligentných telefónov sa do mobilných aplikácií Smart Banking a Smart kľúč môžu prihlásiť jednoduchým zosnímaním odtlačku prsta. čítať »
 
Re­cen­zia: Har­man/Kar­don OM­NI
Zvukový systém OMNI je na prvý pohľad ďalší z radu reproduktorov, ktoré majú bezdrôtový prenos a možnosť párovania medzi sebou. čítať »
 
Re­cen­zia: GoP­ro He­ro 4
Spoločnosť GoPro prišla koncom minulého roka s ďalšou generáciou obľúbeného modelu športovej kamery s označením Hero 4. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter