BZ!: WiDi – ďalší spôsob bezdrôtového prenosu multimediálnych dát

Toshiba_A660.jpg Rozširujúcu sa digitalizáciu domácností sprevádza prirodzené úsilie o vzájomné prepojenie predtým pomerne samostatne využívaných zariadení. Na jednej strane ide o výpočtovú techniku a na druhej strane sú to komponenty domáceho multimediálneho centra alebo prístroje z oblasti zábavnej i komunikačnej elektroniky.

Rôzne zaužívané spôsoby výmeny dát s využitím káblov nevyhovujú dosť veľkému počtu ľudí, tí uprednostňujú bezdrôtové riešenia. Po technológiách DLNA (Digital Living Network Aliance) a Wireless HD (WiHD), o ktorých sme stručne informovali v článku venovanom možnostiam multimediálneho prepojenia rôznych zariadení v DiGi REVUE č. 12/2009, aj firma Intel predstavila vlastný spôsob bezdrôtového prenosu multimediálnych dát. Technológia Wireless Display (Wi-Di) zjednoduší transfer filmov vo vysokom rozlíšení v prvom rade z notebooku na obrazovku televízora. A ľudia sa súčasne zbavia zdĺhavého kopírovania súborov či naťahovania káblov.

Notebooky disponujúce Wireless Display sa zatiaľ vyskytujú zriedkavo, v ponuke je niekoľko modelov od výrobcov Toshiba (Satellite A660 s cenou od 800 do 1500 EUR či E250 za 1000 USD), Sony (Vaio série S, predávaný za 1050 USD), HP a Dell (Studio 15z za 950 USD). Vhodné televízne prijímače nenájdete na trhu vôbec, ale prvé verzie so zabudovaným modulom WiDi sa do konca roka môžu objaviť.

Zatiaľ je potrebný adaptér NETGEAR Push2TV 1000, ktorý slúži výlučne ako prijímacia stanica videodát prúdiacich prostredníctvom WLAN. Obraz i zvuk ďalej smerujú do TV cez HDMI alebo kompozitné rozhranie. Push2TV, ktorý stojí 99 EUR, zostane tento rok zrejme jediným dostupným adaptérom WiDi.

Technické riešenie je veľmi zaujímavé účelnosťou, lebo vývojoví pracovníci spoločnosti Intel sa namiesto zavedenia ďalšieho nového bezdrôtového štandardu rozhodli využiť rozšírenú technológiu Wi-Fi. To znížilo náklady na vývoj WiDi a, prirodzene, aj cena je tak nižšia.

Vytvorenie bezdrôtového spojenia medzi notebookom a adaptérom je veľmi jednoduché – v aplikácii WiDi stačí spustiť vyhľadávanie a následne stlačiť tlačidlo Connect. Takéto samostatné tlačidlo, označené logom Wireless Display, nechýba ani jednému zo spomínaných prvých prenosných počítačov podporujúcich WiDi. Všetko ostatné sa udeje automaticky, technológia jednoducho ovládne WLAN a do niekoľkých sekúnd vytvorí „rádiový most“ medzi notebookom a Push2TV pripojeným k TV. Grafický výstup sa posiela na zobrazovacie zariadenie priamo cez Wi-Fi Direct bez potreby prístupového bodu. Na televíznej obrazovke sa potom objaví rovnaký obraz ako na displeji prenosného počítača.

NETGEAR_Push2TV_1000.jpg

NETGEAR Push2TV 1000


Wireless Display, teda bezdrôtový displej, ako technológiu nazvali v Inteli, si vyžaduje nové procesory Core i3, i5 alebo i7, určené do notebookov. Staršie prenosné počítače sa preto technikou nového bezdrôtového prepojenia nedajú doplniť. Ďalší predpoklad je niektorá z čipových súprav Intel HM57, HM55, QM57 alebo QS57 a integrovaná grafická karta Intel HD Graphics. Nevyhnutný je aj modul Wi-Fi z radu Centrino 6000 s technológiou Intel My Wi-Fi na vytvorenie súbežného prepojenia so smerovačom i adaptérom, resp. priamo s televízorom. Intel totiž integroval funkcie Wireless Display výlučne do ovládačov modulu a WiDi funguje paralelne s internetovým pripojením cez WLAN. Videosúbor streamovaný napr. z webových stránok YouTube tak možno hneď zobrazovať na televíznej obrazovke. Alebo počas surfovania v internete využívať TV na čítanie webového obsahu. WiDi je zatiaľ podporovaný len v 64-bitových verziách Windows 7 Home Premium, Ultimate alebo Professional.

Streamovať cez viacero adaptérov súčasne sa nedá (ani to nie je plánované), zo zariadení v dosahu si treba vždy vybrať iba jedno. Videodáta sú pred odoslaním cez WLAN komprimované, čo vyvoláva 20-percentné zaťaženie systému počas prenosu videofilmu s rozlíšením 1280 × 720 obrazových bodov. Súčasne sa prenášajú aj audiodáta, platí však pre ne obmedzenie iba na stereofonický zvuk vo formáte AAC so 128 Kbit/s.

V pokojných scénach vzduchom „prúdi“ okolo 5 Mbit/s, pri rýchlych zmenách obrazu tok dát vzrastie na 8 Mbit/s. V domácich podmienkach by sa pri prepojení na vzdialenosť pod šesť metrov nemali objavovať nijaké výpadky obrazu. Na používanie v obývačke je max. vzdialenosť 6 metrov dostatočná, ale s plánovaným prechodom na štandard n-Draft v budúcom roku sa má umožniť aj preklenutie väčšej vzdialenosti. Pretože používané rozlíšenie 720p so 60 obr./s znamená hornú hranicu špecifikácie WiDi, uplatnia sa aj prenosové cesty využívajúce káblové prepojenie, hoci WiDi postačí na zobrazovanie videozáznamov z internetu a na prehrávanie vlastných videosnímok. Využitie n-Draft prinesie pravdepodobne podporu formátu 1080p, ale filmy s ochranou proti kopírovaniu sa s WiDi nebudú dať prenášať ani potom, nemožno totiž vytvoriť zabezpečené prepojenie s HDCP.

Záver
Pre ľudí, ktorí sa nechcú zapodievať sieťovými pevnými diskami či mediálnymi servermi a záleží im na tom, aby svoje dáta mali uložené na jednom mieste, ide o významnú technológiu. Hlavne vtedy, keď si film uložený na pevnom disku alebo videosúbor z internetu chcú pozrieť na veľkej televíznej obrazovke iba občas. No zberatelia, ktorí všetko ukladajú a nahromadia kopu videofilmov, sa musia aj naďalej spoliehať na sieťové disky. Pevné disky v notebooku s neporovnateľne menšou pamäťovou kapacitou by totiž zaplnili veľmi rýchlo.

Počas prehrávania filmu však môže obťažovať neustále otvorený prenosný počítač. Keby sme ho zavreli, notebook by prešiel (zvyčajne) do pohotovostného stavu. Nepoteší ani aktivovanie šetriča obrazovky. Sledovanie filmu na TV navyše ruší mihotanie displeja notebooku, takisto zvuky vydávané optickou mechanikou a hluk ventilátora. Počítač nemožno ani dať úplne nabok, lebo používateľ by stratil prístup k ovládaniu, film by nemohol na chvíľu zastaviť pri zvonení telefónu ani ho posunúť dopredu pri scénach, ktoré chce preskočiť.

Zdroj: BZ! RedakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter