BZ!: Buďte vždy v prvom rade - Olympus SP800-UZ

SP-800UZ_Silver__sideLe_XL.jpg Fotoaparáty typu ultrazoom prechádzajú pomalou evolúciou a postupom času ponúkajú čoraz zaujímavejšie možnosti. V spoločnosti Olympus sa však rozhodli poskočiť o veľký kus napred. Preto v zime, keď výrobcovia fotoaparátov oznamovali svoje chystané letné novinky, Olympus SP800-UZ ich všetky zatienil. Minimálne na najbližší rok to bude fotoaparát s jednoznačne najväčším priblížením. Jeho optika totiž pracuje v rozsahu od príjemne širokých 28 mm až po neuveriteľných 840 (!) mm. Výsledkom je 30-násobný zoom v pomerne kompaktnom a ľahkom tele. Približovať objekty tak, že na širokom ohnisku ich skoro nevidno a na najdlhšom vyplnia celý záber, to už je naozaj výzva. V Olympuse sa s ňou vyrovnali napríklad aj použitím dvojitej stabilizácie obrazu. V SP800-UZ je stabilizovaný snímač v tele proti fyzickým otrasom, no výsledný obraz sa stabilizuje aj digitálne. Napriek snahe ho však nemožno udržať v ruke aj pri fotení maximálnym zoomom v slabom svetle tak, aby ste dostali ostré snímky. Pri bežnom dennom použití alebo pri kratšom zoome však stabilizácia funguje prekvapivo dobre. Čo nás, naopak, neprekvapuje, je kvalita optiky. Výrobca musel urobiť množstvo kompromisov, takže pokiaľ ste citliví na skreslenie alebo iné optické chyby, iste ich spozorujete. Nie sú však dosť výrazné, aby prekážali bežnému používateľovi. No ak bažíte práve po priblížení, určite vám dojem z tohto fotoaparátu nepokazí ani optika, ani slabší výkon pri vysokom ISO, keď sú snímky dosť zašumené.

SP-800UZ_Silver_top.jpg Fotoaparát ponúka veľmi vysoké rozlíšenie až 14 Mpix, takže výsledná veľkosť fotografií umožní veľmi efektívne robiť výrezy požadovanej časti záberu tak, aby aj výsledná snímka mala stále dosť veľké rozlíšenie na tlač. Potešujúce je, že aparát obsahuje až 2 GB internej pamäte, čo iste často zachráni situáciu. Užitočný je aj výstup HDMI, takže na modernejších televízoroch môžete predviesť fotky priamo z fotoaparátu. Jeho vyhotovenie inak ničím neprekvapí, ide o klasický ultrazoom s kruhovou časťou na objektív (počas zoomovania sa predlžuje asi na dvojitú dĺžku) a dnes už populárnym širokouhlým displejom vzadu, ktorý má veľkosť troch palcov a rozlíšenie 230-tisíc bodov. Pomer strán displeja 16:9 je populárny najmä na točenie videa, ktoré SP800-UZ umožňuje v HD kvalite do rozlíšenia až 1920 × 1080p. V priebehu natáčania nemôžete využiť úžasný rozsah zoomu a zvuk sa nahráva do jedinej stopy, takže videozáznam možno brať len ako doplnkovú funkciu.

SP-800UZ_Silver__back_XL.jpg Podstatné je fotenie a tu Olympus ponúka množstvo pomocníkov pre začínajúcich fotografov. Užitočné budú napríklad funkcie na tvorbu panorámy priamo počas fotenia, režim na skrášlenie pokožky pri zhotovovaní portrétov alebo technológia presvetľujúca tmavé časti fotografií s protisvetlom. SP800 ponúka netradične veľký rozsah ISO – od 64 po hodnotu 3200 (pri ktorej sú však fotky už veľmi zašumené). Zaujímavá je možnosť zdvihnúť citlivosť na svetlo na 6400 alebo 10 000, v tomto režime sa však používa len časť snímača, konkrétne 3 milióny pixelov. No ak sa ocitnete v situácii, keď nepripadá do úvahy použitie blesku (napríklad fotený objekt je priďaleko), príde vyššie ISO veľmi vhod, pretože skráti čas uzávierky. Fotografie na citlivosti 6400 sú teda menšie, prekvapivo málo zašumené, no chýbajú im detaily, ktoré na nízkom rozlíšení rozmazala redukcia šumu.

Ako tvrdí spoločnosť Olympus, s fotoaparátom SP800-UZ ste vždy v prvom rade. Pokiaľ tušíte, že pre váš štýl fotenia je podstatné čo najviac sa priblížiť k fotenej scéne, tento model vás dostane rozhodne najbližšie. A v dobrom svetle ponúkne aj celkom slušnú kvalitu fotiek.

Cena: 349 EUR

Zapožičal: Cewe Color

Zdroj: BZ! RedakciaOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter