BZ!: Videokamera na náročné dovolenky - Sony HDR-XR155

Sony1.jpg V tomto prípade ide o videokameru so zabudovaným 120 GB pevným diskom, pričom na nahrávanie obrazu možno využiť aj pamäťovú kartu SD a Sony Memory Stick. Disk s kapacitou 120 GB poskytuje hodiny záberov, v tomto smere sa používateľ nemusí cítiť obmedzovaný (v najvyššej kvalite 11,5 hodiny, v najnižšej 50,5 hodiny). Kamera má napriek tomu minimálne rozmery a ľahko sa zmestí do ruky. Prvok zakrývania objektívu je mechanický, na čo si treba dať pozor hlavne pri ukončení práce. V hornej časti je prvok na nastavenie zoomu a fotografovanie, pod objektívom sa nachádzajú dva mikrofóny na nahrávanie zvuku. Systém mikrofónov sa dá aj zamieriť na objekt pred objektívom. Na zadnej časti je tlačidlo na prepínanie režimu (video, fotografie) so svetelnou indikáciou. Kamera sa dá prepínať medzi HD a SD kvalitou nahrávania.

Displej je dotykový a má uhlopriečku 2,7 palca (67 mm). Na vnútornej strane sa nachádzajú tlačidlá na nastavenie. Je tu prehrávanie natočeného videa, prenos obrazu a zvuku na externé zariadenie, nastavenie režimu iAuto a vypnutie kamery. Kamera sa inak automaticky zapína po otvorení displeja. V spodnej časti pod krytom je prepojenie na port HDMI a port USB. Na spodnej strane je ešte priestor na SD alebo Memory Stick Pro Duo. Na pravej časti pod krytom nájdete pripojenie elektrického napájania a AV výstup na pripojenie na externý zdroj.

A ideme k tomu podstatnému. Výrobca osadil XR155 objektívom Carl-Zeiss Vario-Tessar, snímací čip je Exmor R CMOS 1/4 so zvýšenou citlivosťou a procesor Bionz. Možno teda nahrávať do režimu full HD 1920 × 1080 (AVCHD), pri fotografiách je rozlíšenie 3,1 megapixela. Optický zoom kamery XR155 je až 25-násobný. Táto kamera patrí skôr do vyššej kategórie, hoci veľkosťou je to skôr stredná trieda. V porovnaní s najvyššími modelmi tu niekoľko funkcií chýba – nie je napríklad k dispozícii natáčanie v úplnej tme, absentuje prijímač GPS, diaľkové ovládanie a neexistuje prvok na manuálne nastavenie obrazu, chýbajú aj porty na pripojenie slúchadiel a externého mikrofónu. Ako sme si vyskúšali, snímací čip je naozaj citlivejší ako v našej testovacej kamere XR500, rozdiel zbadáte hlavne pri zníženej viditeľnosti. V natočenom obraze nájdete viac detailov, je zreteľnejší, s menším šumom. Ďalej výrobca popracoval aj na stabilizácii obrazu a nahrávať sa teraz dá aj počas chôdze. Táto kamera umožňuje natočiť vynikajúci obraz a svojím vyhotovením sa hodí napr. pre náročnejších dovolenkárov, ktorí vedia, čo chcú, a vyžadujú kompaktné rozmery. Práve takíto používatelia ocenia kameru v režime inteligentného rozpoznávania obrazu. Vtedy sama rozpoznáva, či natáča tvár alebo niektorú z 11 typov scén, a sama nastaví správne parametre.

Sony.jpg

Kľúčové vlastnosti:
1. Objektív Carl Zeiss s 25-násobným optickým zoomom a citlivý snímací čip Exmor R
2. Dvojica mikrofónov na nahrávanie stereofonického zvuku
3. 2,7-palcový dotykový displej
4. Pevný disk s kapacitou 120 GB
5. Nastavenie zoomu a spúšť pre fotoaparát

Zlepšené je aj ovládacie menu, dajú sa nastaviť detailné voľby pri natáčaní, ale aj pri zobrazovaní obrazu. Fotografovať možno aj počas natáčania obrazu, k dispozícii je napr. rozpoznávanie úsmevu, keď sa počas natáčania fotografujú tie najlepšie zábery. Veľmi sa nám páčila možnosť priamo v kamere si vytvoriť z natočeného videa statickú fotografiu alebo postrihať niekoľko záberov a priradiť im jeden zo štyroch zvukových sprievodov. Hoci ide vlastne o videokameru, aj fotografie boli dobre zaostrené. Kvalitnejšie snímky dosiahnete vtedy, ak fotografujete mimo natáčania videa. Blesk na fotografovanie však nie je vo výbave.

Novinkou, ktorá sa nám obzvlášť páčila, je priame kopírovanie na pevný disk. Kameru pritom spojíte s externým diskom a potlačíte tlačidlo na export natočených záberov na disk. Všetko bez podpory počítača. Je tu však jedno veľké ALE – na takéto prepojenie potrebujete aj príslušný kábel USB, ktorý nie je vo výbave. Ten, ktorý je v dodávke, slúži na prepojenie s počítačom a softvérom PMB, na spojenie s diskom si ho musíte kúpiť sami (napr. predajňa PC Business v Bratislave). Softvér PMB slúži na správu fotografií a videa, ktoré sa zobrazia v počítači vo forme kalendára. Pomocou neho možno takisto výsledky vašej práce prenášať na internet. Na počítači s operačným systémom Mac OS X sa dá priamo spolupracovať s aplikáciou iMovie.

Súčasťou dodávky je kamera, prepojovací kábel pre počítač a televízor, batéria zhruba na dve hodiny nahrávania, softvér a ovládací návod aj v slovenčine.

Cena: 679 EUR

Zapožičal: Sony

Zdroj: BZ! RedakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter