BZ!: Canon IXUS 105 – verný spoločník turistu

Displej.jpg Fotoaparát Canon IXUS 105 je cenou aj výbavou určený pre bežného používateľa. Je maličký, pokojne si ho dáte aj do vrecka na košeli, pričom si môžete vybrať z ponuky štyroch farebných vyhotovení. Hmotnosť fotoaparátu je len 140 gramov, má integrovaný blesk. Ide o 12,1-megapixelový prístroj a jeho veľké výhody sú 28 mm širokouhlý objektív a 4-násobný optický zoom. Fotky ukladá do formátu JPEG s Exif 2.2. Veľa činností je automatizovaných tak, aby bežný používateľ nemohol urobiť chybu pri fotografovaní. Súčasťou je aj optický stabilizátor obrazu, teda ani trasúce sa ruky nespôsobujú problém a fotografovať sa ním dá i počas chôdze. Chveniu fotoaparátu sa dokonca dá prispôsobiť aj ISO, aby výsledné snímky neboli rozmazané. Vyššiemu ISO pomáha obrazový procesor DIGIC4 na odstránenie šumu. Manuálne možno ISO nastaviť na 80, 100, 200, 400, 800, 1600, dá sa nastaviť aj na automatický výber.

Fotoaparát sme používali pri rôznych situáciách – okrem fotenia prírody sme ho využili ako obrazový záznamník na zachytenie obrazu premietaného počas prednášky, zhotovili sme niekoľko produktových fotografií a fotili sme aj tváre. S každou situáciou si IXUS 105 poradil. Maličké problémy boli pri vinetácii obrazu, ale výsledok bol vždy použiteľný. Fotografie sa dobre zobrazujú na displeji s uhlopriečkou 6,8 cm. Ten nie je dotykový a s menším obmedzením sa obraz dá sledovať aj na priamom slnečnom žiarení. Hľadáčik nie je k dispozícii. Okrem fotografovania sa dá zachytávať aj video v rozlíšení VGA, zabudovaný je mikrofón i reproduktor. Natočené videá možno priamo preniesť na server YouTube po inštalácii ovládacieho softvéru. Potom stačí len pripojiť fotoaparát na počítač s internetom, poznať prístupové údaje a o všetko ďalšie sa postará softvér. Formát natočených videí je AVI. 

Vybava.jpg
  Dodávka obsahuje fotoaparát, batériu, nabíjačku a prepojenie na televízor i počítač

Z automatických funkcií fotoaparát disponuje rozpoznaním scény spomedzi 18 možností (dá sa však vybrať aj manuálne), automatickým nastavením jasu, kontrastu a celkového podania obrazu. Používateľ potom už len vo vhodnom okamihu potlačí spúšť. Rovnako je automaticky stanovené aj použitie blesku, aby na výslednom zábere nebolo tmavé pozadie ani nepríjemné tiene. Automatika pokračuje ešte ďalej, pokiaľ sa vo fotenej scéne rozpoznajú tváre. IXUS 105 dokáže zaostriť až na 35 tvárí v jednej scéne, nastaví kontrast, vyváženie bielej i blesk tak, aby ste získali pekné fotografie. Červené oči tiež patria minulosti. Aj samospúšť vyriešil Canon inteligentne – môžete napr. nastaviť, že sa spúšť spustí až vtedy, keď sa na scéne objaví ešte ďalšia tvár. Veľmi sa nám páčil zlepšený režim slabého osvetlenia, čo spôsobovalo často problém napr. pri rodinných oslavách. 

Strieborny.jpg


S nafoteným zábermi sa potom dajú realizovať rôzne operácie. Softvérovú výbavu tvoria nástroje ZoomBrowser EX, ImageBrowser a PhotoStitch. Odporúčame vám nainštalovať ich, budete si môcť zvýšiť kontrast, opraviť chyby v obraze a využiť aj niekoľko digitálnych efektov.

Napájanie sa realizuje nabíjateľnou batériou s výdržou na 240 záberov alebo 420 minút prehrávania záberov. Použiť možno pamäťové karty typu SD, SDHC, SDXC, MMC a ďalšie. Ovládanie nie je dostupné v slovenčine, ale čeština je k dispozícii. 

NaStojaka.jpg


Canon IXUS ponúka vynikajúci pomer výkon/cena. Je prioritne určený pre človeka, ktorý si potrpí na dobré zábery, ale pritom sa nechce príliš venovať fotografovaniu. Navyše fotoaparát je malý, takže ho môžete pohodlne nosiť všade so sebou.

Cena: 167 EUR

Zapožičal: Canon Slovakia

Zdroj: BZ! RedakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter