BZ: Test digitálneho kompaktu (naj)vyššieho radu / Canon PowerShot G11

V septembri roku 2000 predstavila firma Canon svoj prvý model v sérii PowerShot G, označený ako G1. Stal sa veľmi obľúbeným a počas deviatich rokov sa dočkal ôsmich inovácií. Model G4 nebol nikdy uvedený, zrejme preto, že číslo štyri sa považuje v Japonsku za nešťastné. Rovnako nebol nikdy uvedený ani model G8. Nám sa dostal do redakcie najnovší prírastok nesúci označenie PowerShot G11.

001.jpg

Canon PowerShot G11 – na prvý pohľad pribudol len otáčavo-výklopný displej

Je dobré, keď vidieť, že sa firma učí aj na svojich predchádzajúcich modeloch a odstraňuje ich nedostatky. Takisto je to i pri tomto fotoaparáte. Oproti svojmu veľmi oceňovanému predchodcovi má síce menej megapixelov, ale to vedie k zníženému digitálnemu šumu. Prvýkrát je použitý otočno-vyklápací LCD displej s uhlopriečkou 2,8" a ISO zvýšené až na 12 800. Zostal širokouhlý objektív s päťnásobným priblížením a optickou stabilizáciou obrazu.

Telo fotoaparátu je vyrobené z magnéziovej zliatiny, predná časť v mieste dotyku prstov pravej ruky je pogumovaná. Najčastejšie používané ovládacie prvky sú sústredené na vrchnej časti tela. Na rýchly prístup sú použité samostatné ovládače, takže na zmenu režimu, korekcie expozície či voľby ISO nemusíme zachádzať do menu. Tieto ovládače sú otočné, kovové a majú veľmi presný chod bez zbytočnej vôle. Na vrchu tela sa nachádzajú sánky na pripojenie externého blesku. Zvyšok ovládacích prvkov je umiestnený napravo od displeja a nad ním. Na zmenu clony, prípadne expozičného času je použitý otočný prstencový ovládač, ktorý je umiestnený po obvode krížového kolískového voliča s potvrdzovaním.

002.jpg  

Na vrchnej strane sú umiestnené samostatné voliče citlivosti, režimu programov a kompenzácie expozície

Praktické skúsenosti
S fotoaparátom sa veľmi dobre pracuje, je výborne remeselne vypracovaný. Jeho uchopenie jednou rukou však nebolo veľmi stabilné, prospelo by mu pogumovanie miesta dotyku palca pravej ruky. Veľmi dobre je čitateľný LCD displej, ktorý vďaka tomu, že je otočno-výklopný, môžeme v čase nepoužívania fotoaparátu zaklopiť tak, že smeruje k telu aparátu, čím ho chránime pred potenciálnym poškriabaním. Oceňujeme možnosť použiť zoomovateľný dioptricky korigovateľný priehľadový hľadáčik, ktorého použitím vieme nielen zvýšiť stabilitu fotoaparátu, ale aj predĺžiť výdrž batérie. Ovládacie tlačidlá veľmi málo vytŕčajú z tela, napriek tomu nám nerobilo problém ovládať ich v rukaviciach. Miernu výhradu máme k prstencovému voliču, ktorý by mohol byť širší.

003.jpg

Použitie priehľadového hľadáčika zvyšuje životnosť batérií a stabilitu fotoaparátu

Naopak, sklamaním je, že si nemôžeme pri fotografovaní nastaviť pomer strán na 3:2. Musíme sa uspokojiť so snímacím pomerom 4:3 alebo 16:9 a dodatočne si záber upraviť v počítači. Žiaľ, toto musíme mať na pamäti už pri fotografovaní, lebo prístroj neumožňuje zobrazenie pomocných vodiacich čiar na displeji v takomto pomere strán. Zhotovené fotografie sú veľmi dobre exponované, vďaka rozšíreným nastaveniam fotoaparátu si ich môžeme mierne dolaďovať pred fotografovaním. Digitálny šum sa na fotografiách začína mierne prejavovať od ISO 1600. V špeciálnom režime „nízkej úrovne osvetlenia“ sa rozlíšenie automaticky zníži na 2,5 Mpix, citlivosť je priraďovaná automaticky, no pre vyšší šum sú fotografie prakticky nepoužiteľné. Na jedno nabitie batérie sa nám podarilo v kombinovanom režime s prezeraním fotografií spraviť 375 záberov. Maximálna nameraná rýchlosť sériového snímania pri použití najväčšieho rozlíšenia je 0,8 obr./s. Z užitočných funkcií ešte spomeňme možnosť fotografovania v nekomprimovanom formáte RAW, pripojenia diaľkovej spúšte, synchronizáciu blesku na druhú lamelu, možnosť nasadenia širokého či telekonvertora, prípadne úplne výnimočne vstavaný sivý filter znižujúci úroveň vnikajúceho svetla až o tri clony. Po pripojení cez port mini HDMI môžete nakoniec výsledné fotografie či video sledovať pohodlne na televízore.

Verdikt
Canon PowerShot G11 je prepracovaný fotoaparát s možnosťou úplnej kontroly používateľa. Patrí k najvyššej triede kompaktných fotoaparátov, ktoré sú vhodné pre fotografov požadujúcich nielen kompaktné rozmery, ale aj spoľahlivý fotoaparát s kvalitným výsledným obrazom.

Hodnotenie
+ Kovové telo aparátu aj otočné ovládače, výklopný LCD displej, kvalita zhotovených fotografií
- Absencia snímacieho pomeru strán 3:2

Technické parametre
Veľkosť a typ obrazového snímača: 1/1,7", CCD
Efektívne pixely: 10,0 Mpix
Obrazový procesor: DIGIC 4 s technológiou iSAPS Ohnisková vzdialenosť (35 EQ): 28 ÷ 140 mm
Citlivosť: ISO 80 ÷ ISO 12 800
LCD monitor: 2,8", 461 600 bodov
Maximálne rozlíšenie obrázka: 3648 × 2736
Maximálne rozlíšenie videa: 640 × 480, 30 obr./s
Rýchlosť uzávierky: 15 ÷ 1/4000 s, Bulb
Rozmery (Š × V × H): 112 × 76 × 48 mm
Hmotnosť (len telo): 355 g
Cena : 548 EUR

Zdroj: BZ RedakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter