DGR: Bezplatný geotagging aj v češtine

Neustále sa zvyšujúci počet rôznych druhov prijímačov GPS vrátane modulov integrovaných v mobilných zariadeniach prináša čoraz väčší záujem o vhodné programové vybavenie. Do pozornosti fotografov sa tak stále častejšie dostávajú aplikácie podporujúce funkciu geotaggingu čiže dopĺňania snímok údajmi o zemepisnej pozícii miesta, kde boli zábery zhotovené.

Jeden z vhodných softvérov je GeoSetter, ktorý je viac ako iba jednoduchý synchronizačný nástroj na spárovanie fotografií so zaznamenanou trasou. Medzi jeho prednosti okrem nulovej ceny patria zaujímavé editačné možnosti, jednoduché ovládanie, spolupráca so serverom locr a česká lokalizácia. Pretože je zameraný na prácu s dátami GPS, EXIF a IPTC, neobsahuje funkcie na úpravu fotografií.

Tri hlavné okná
Program disponuje tromi základnými oknami – prehliadačom súborov, náhľadom vybranej snímky a zobrazením mapy s prepojením na Google Maps. Používateľ si však v nastaveniach môže zapnúť ďalšie dve okná obsahujúce trasy a informácie o obrázku. Aplikácia popri Google Maps podporuje aj mapy OpenStreetMap a OSMarender. Na mapu logicky pripadá najväčší priestor, ale jeho veľkosť môžete zmenšiť v prospech ostatných dvoch.

V prehliadači sa po posunutí kurzora na snímku zobrazia v bublinke základné informácie o fotografii – názov súboru, dátum a čas zhotovenia, clona, ohnisková vzdialenosť, expozičný čas, citlivosť, rozlíšenie záberu, veľkosť súboru, výrobcu, model fotoaparátu a iné. Záleží na vás, ktoré z preddefinovaných informácií si necháte zobrazovať. Prehliadač umožňuje rýchlo prechádzať fotografiami a jednotlivo upravovať údaje obsiahnuté v nich, súčasne sa pod každou zobrazujú koordináty a rôzne dáta z položiek EXIF. Aj tu si každý môže individuálne určiť, ktoré údaje chce mať zobrazované. GeoSetter na čítanie a zapisovanie metadát využíva program ExifTool, ktorý je súčasťou inštalácie.

Na zobrazenie miesta zhotovenia záberu v Google Maps je potrebné, pochopiteľne, pripojenie do internetu. A ak fotografie neobsahujú pozíciu, mapa sa dá využiť na doplnenie údajov GPS do snímok jednoduchým kliknutím myšou. Je to praktická možnosť pre tých, ktorí nemajú logger alebo si ho zabudli zobrať na cestu, resp. považovali za zbytočné využiť ho, pretože všetky fotografie v daný deň snímali na jedinom mieste. Používateľ si navyše môže vytvoriť šablóny so zoznamom obľúbených miest a ich súradnicami, kde častejšie fotografuje, tieto dáta uložiť a neskôr ich jednoducho používať. Spomínané zoznamy popri pozícii GPS obsahujú aj niektoré ďalšie údaje týkajúce sa krajiny, časovej zóny, mesta, konkrétneho miesta i kľúčových slov. Tieto informácie poslúžia aj pri vyhľadávaní fotografií a filtrovaní ich zobrazenia.

GeoSetter.jpg

Červené zvýraznenie upozorňuje, že snímka s vloženými súradnicami nebola ešte uložená na disk


Zemepisné koordináty možno takisto doplniť naraz do všetkých snímok v jednom adresári. Okrem toho zdrojom dát nemusia byť nevyhnutne záznamy trás, na kopírovanie pozícií možno použiť uvedené šablóny či údaje z inej fotografie zhotovenej na rovnakej pozícii. Doplnková funkcia synchronizácie je možnosť porovnávať položky so zemepisnými súradnicami, ktoré obsahujú originálne snímky RAW, s poľami v kópiách formátu JPEG vytvorených z RAW. Ak koordináty v kópiách chýbajú, aplikácia metadáta automaticky pridá.

Praktické funkcie
Program ďalej obsahuje funkciu časového posunu na úpravu doby snímania (ak bol v aparáte nepresne nastavený) tak, aby zodpovedal skutočnosti. Ide o nevyhnutnosť, ak má byť snímkam priradená presná pozícia. Pri chybne nastavenom čase máte k dispozícii dve možnosti neskoršej korekcie pri párovaní fotografií. Buď použijete úpravu udanú ako posun napr. o dva dni, resp. o 4 hodiny, alebo presne zadáte dátum a čas, ktorý chcete použiť. Môžete si priamo nastaviť východiskovú časovú zónu a zapnúť jej automatické zapisovanie do dát EXIF v snímkach – potom nebudete musieť stále overovať rozdiel medzi zónami. Takisto možno využiť zohľadňovanie letného a normálneho času. GeoSetter je kompatibilný s rozličnými súborovými formátmi – popri JPEG a TIFF sú to aj rôzne druhy RAW od Adobe (DNG), Canonu (CRW, CR2), Nikonu (NEF, NRW), Konica Minolta (MRW), Pentaxu (PEF), Fujifilm (RAF), Sony (SRF, SR2, ARW), Olympus (ORF), Leicy (RWL) a Panasonicu (RAW, RW2).

GeoSetter_1.jpg

Trasa zobrazená na mape a okno trás so zoznamom jednotlivých bodov v pravej časti


Podporuje súbory s trasami vo formátoch GPX, Garmin (TCX, MPS a GDB), NMEA (NMEA, PGS a NMA), OziExplorer (PLT, WPT), Sony/Magellan (LOG), Google Earth (KMZ, KML), GiSTEQ Phototrackr (GPS), ESRI Shape (DBF), GeoSetter (GST) a IGC. Zaobídete sa tak bez samostatného programu na ich konverziu, lebo GeoSetter dokáže dáta pri synchronizácii fotografií a trás spracovať priamo. Keby ste potrebovali podporu a možnosť konverzie ďalších formátov trás, môžete siahnuť po bezplatnej aplikácii GPSBabel, ktorú si však musíte doplniť samostatne a sprístupniť ju v nastaveniach GeoSettera. Grafické rozhranie sa dá prepnúť do niektorého z 13 jazykov, v čase tvorby článku boli k dispozícii nemčina, angličtina, dánčina, čeština, francúzština, holandčina, taliančina, ruština, švédčina, španielčina, nórčina, japončina a čínština.

Záver
GeoSetter predstavuje vyspelú, dobre využiteľnú aplikáciu, poskytovanú zadarmo. Ponúka viacero prepracovaných praktických funkcií, ako sú šablóny a práca s časovými zónami či podpora súborov RAW. Mnohých používateľov poteší aj česká lokalizácia (kým nepribudne slovenská).Ohodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter