Predstavenie Olympus PEN E-P1

Zrkadlovka? Kompakt? Nie, PEN!
 Šestnásty jún 2009 je dátum, ktorý si priaznivci Olympusu celkom isto zapamätajú. Spoločnosť predstavila dlho očakávanú novinku, ktorá sa stane základom novej kategórie digitálnych fotoaparátov. Pozrite sa spolu s nami, ako vyzeralo jej predstavenie v Berlíne. A podelíme sa s vami aj o naše prvé skúsenosti s týmto digitálom.

Vlani v lete predstavili spoločnosti Olympus a Panasonic koncept štandardu micro 4/3, my sme sa mu venovali v DiGi REVUE č. 9/2008 (článok Systém 4/3 sa zbaví zrkadla). V rovnakom mesiaci prezentoval Panasonic na Photokine Lumix DMC-G1, prvý digitál postavený na tomto štandarde (recenzia v DiGi REVUE č. 1/2009). Olympus vtedy zverejnil koncept (viac v reportáži z Photokiny 2008 v DiGi REVUE č. 10/2008), ktorý už v tejto fáze pritiahol obrovskú pozornosť. Naznačil totiž, že spoločnosť bude smerovať vývoj fotoaparátov využívajúcich systém micro 4/3 iným smerom ako Panasonic. Po deviatich mesiacoch sme sa teda dočkali jeho oficiálneho predstavenia.

PEN sa vracia...
Na predošlej dvojstrane sme vás letmo oboznámili s históriou spoločnosti Olympus. Už v jej rámci sme spomenuli aj úspešný rad klasických fotoaparátov Olympus PEN, ktoré využívali „polovičný formát“, presnejšie povedané, boli schopné na jedno 35 mm filmové políčko exponovať dve snímky. Prvý model radu Olympus PEN bol na trh uvedený v roku 1959. O štyri roky neskôr spoločnosť prezentovala prvú zrkadlovku PEN a posledný model tohto radu sa na trh dostal v roku 1981. Dovedna za 22 rokov uviedol Olympus 25 modelov radu PEN vrátane troch zrkadloviek a troch modelov určených na laboratórne nasadenie v spojení s mikroskopmi. Firma k tomuto produktovému radu uviedla aj širokú škálu príslušenstva, ktorá sa spoločne s vhodne nastavenými cenami výrazne podieľala na jeho obrovskej popularite. Svedčí o nej 17 miliónov predaných kusov, ktoré ho radia medzi najpredávanejšie modely v histórii fotografie. Základom úspechu bol zámer vytvoriť čistý, elegantný a ľahko ovládateľný fotoaparát. A to sa tímu vývojárov, ktorý viedol Yoshihi Maitani, podarilo.Entré v retroštýle
Nad Berlínom sa podvečer prehnala búrka, ktorá vyčistila vzduch, akoby tak symbolicky pripravila priestor na uvedenie dlho očakávanej novinky Olympusu. Už keď sme dostali pozvanie, bolo zrejmé, že Olympus sa vráti do histórie. Odporúčané bolo „čierno-biele“ oblečenie v štýle šesťdesiatych rokov. Retro ako vyšité... Keď sme vstúpili do foyeru, priestoru, kde sa uvedenie malo konať, neostali sme dlho na pochybách prečo. Okrem štýlovo upravených hostesiek nás privítali predstavitelia Olympusu s historickými kúskami fotoaparátov Olympus PEN. Mnohí z nás mali možnosť siahnuť si na túto legendu vôbec po prvý raz v živote. Po chvíľke čakania vstupujeme do miestnosti, kde sa predstavenie novinky odohrá. Nasleduje krátka videoprezentácia histórie a už prichádzajú predstavitelia Olympusu. S odstupom päťdesiatich rokov od uvedenia pôvodného modelu PEN a dvadsaťosem rokov po doposiaľ poslednom z modelov tohto radu teda prichádza digitálna reinkarnácia úspešného modelového radu, je tu Olympus PEN E-P1...

Celý článok si môžete prečítať v júlovom vydaní DiGiREVUE!!!

Galéria k článku:

Zdroj: DiGi REVUEOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter