Technika pod stromčekom:Čo by si želal pod stromček Ján Géci?

Tipy na Vianočné darčeky v mojom prípade nebudú žiadnymi technologickými vychytávkami. Orientoval som sa skôr na produkty, ktoré mi v priebehu roka prešli rukami, pri testovaní som si na ne zvykol a rád by som ich mal vo svojej výbave...

  Zoner Photo Studio 11 Professional
Softvér na spracovanie a katalogizáciu fotografií sa kontinuálne zlepšuje, keď v každej novšej verzii výrobca príde s nejakou zaujímavou funkciou. Takými boli postupne napr. tlač kalendárov, tvorba prezentácií, podpora GPS či 48-bitovej farebnej hĺbky, spracovanie súborov RAW a zhotovenie obrázkov s vysokým dynamickým rozsahom (HDR)... Ako vianočný darček isto poteší každého nadšeného fotografa, pretože ide o veľmi kvalitný program za rozumnú cenu, ktorý z hľadiska digitálnej fotografie pokryje potreby celej rodiny. Na jednej strane predstavuje jednoduchý a prehľadný nástroj na správu a archivovanie fotografií, na druhej strany poskytuje aj rozsiahle možnosti úprav. Najnovšia jedenástka má úplne nové jadro a obsahuje dôkladne prepracovaný Editor. Bola optimalizovaná pre dvojjadrové procesory, čo umožňuje rozdelenie výkonovo náročných operácií na obe jadrá a zrýchlenie práce so snímkami.
Výrobca: www.zoner.sk
Cena 2579 Sk


 Hama Panorama-Kit
Iným podarúnkom, vhodným pod vianočný stromček, je súprava na zhotovovanie panoramatických fotografií, ktorým extrémne veľký uhol záberu dodáva úplne inú atmosféru. Panorama-Kit od Hamy pomôže získať dobré výsledky aj bez profesionálneho príslušenstva. Skladá sa po prvé z hardvérovej časti, čo je platnička montovaná medzi statív a fotoaparát. Jej súčasťou je vodováha, aby sa dala zabezpečiť správna poloha. Dôležitým komponentom je takisto koliesko s vyznačenými pozíciami 0, 90, 180, 270 stupňov, keď ešte jemnejšie delenie medzi nimi spojené s aretáciou je znázornené čiarkami vždy po 30 stupňov. Pospájanie jednotlivých záberov zabezpečí druhá zložka súpravy, aplikácia Panorama Maker, ktorá navyše poskytuje aj niekoľko nástrojov na dodatočnú úpravu fotografií, precízne dopasovanie prechodov a zmenu orezania. Snímky sa spájajú horizontálne i vertikálne, môže ísť dokonca o 360-stupňové panorámy a aj o dlaždicové „lepenie“, kedy výsledkom je napr. plagát.
Výrobca: www.hama.de
Cena: 29,99 €


 Darčeky z vlastných snímok
Pre aktívnych fotografov s tvorivým prístupom dobrou príležitosťou na vytvorenie osobného a súčasne osobitého darčeka, ktorý počas vianočných sviatkov poteší blízkych, sú napríklad kalendáre, knihy fotografií alebo fotodarčeky. Predstavili sme ich v našom magazíne počas tohto roka a ich príťažlivosť spočíva v tom, že z vlastných snímok môžeme vytvoriť produkt, ktorý kvalitou spracovania je na úrovni komerčných.
Pri objednaní cez internet a vzhľadom na termín spracovania a dodania do 7 dní (pri väčšine) možno prípravu takéhoto darčeka ešte stihnúť a vo vybranej zberni si ho vyzdvihnúť do Vianoc. Zhotoviť sa dajú stolové i nástenné kalendáre až do veľkosti A3 a fotoknihy s rozmermi až 30 × 30 cm a rôznymi druhmi väzby. Paleta darčekov je takisto veľmi široká a zahŕňa hrnčeky, plyšové zvieratka, rozličné prívesky, pohľadnice, podložku pod myš, snehovú guľu, stojany, fotorámčeky, skladačky (puzzle), čiapky, tričká, zástery, tašky a ďalšie.
Výrobca: www.fotolab.sk
Cena: 129 – 1390 Sk


 Sony GPS-CS1KASP
Iným praktickým podarúnkom pod vianočný stromček sa môže stať Sony GPS-CS1KASP, čo je prístroj využívajúci GPS (Global Positioning System) na určenie polohy s presnosťou 2 metre. Presnejšie ide o dvanásťkanálový „logger“, ktorý iba zaznamenáva prijímané dáta zo satelitov od zapnutia po vypnutie prístroja. Keď sa fotograf vyberie do prírody, aby zhotovil „zopár“ snímok, súčasné použitie uvedeného zariadenia mu umožní neskôr v počítači doplniť do fotografií presnú pozíciu miesta, kde každý záber vznikol. Nejde teda o navigačný prístroj, ale iba o akýsi záznamník prejdenej trasy – preto je oveľa menší a takisto má menšie nároky na zásobovanie energiou. S bežnou alkalickou batériou vydrží byť v činnosti 10 hodín, pri použití akumulátora typu NiMH sa jeho výdrž zvýši na 14 hodín. Dodáva sa s ochranným puzdrom, ktoré súčasne poslúži pri upevnení CS1KASP na opasok, na ruku, na batoh... Inými pribalenými doplnkami sú držiak na prichytenie zariadenia na bicykel a karabínka.
Výrobca: www.sony.sk
Cena: 3916 Sk


 Samsung Syncmaster 245T
Vhodným tipom na darček k Vianociam je tento širokouhlý monitor (uhlopriečka 24 palcov) vybavený veľmi kvalitným panelom typu PVA. Disponuje natívnym rozlíšením 1920 × 1200 obrazových bodov, svietivosťou 300 cd/m2, statickým kontrastným pomerom 1000 : 1, latenciou 6 ms (sivá – biela – sivá) a gamutom 97 %. Na vstup videosignálu slúžia konektory Cinch, D-Sub, S-Video, DVI-D, HDMI a nechýba podpora HDCP. Pozorovací uhol v oboch smeroch dosahuje 178 stupňov a monitor je otočný o 90 stupňov. Maximálna spotreba je 130 wattov, no v režime Stand-by klesne na 2 W.
Tento monitor s nadpriemernou kvalitou obrazu popri ľuďoch pracujúcich s grafikou využijú aj nároční používatelia spomedzi aktívnych fotografov. Potešia ich vynikajúca ostrosť, perfektná geometria a jedinečná vernosť farieb, nezanedbateľným prínosom je aj veľkosť pracovnej plochy. Ide o ideálne zobrazovanie zariadenie pri úpravách fotografií. Výrobca: www.samsung.sk
Cena: 24 870 Sk

Zdroj: DiGi REVUEOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

BZ!: Ako na fo­tog­ra­fie s vy­so­kým roz­sa­hom kon­tras­tu
Väčšina fotografov pozná problém s prepálenými svetlými časťami a príliš tmavými oblasťami v tieni – ani v jednej z nich nenájdeme dostatok detailov. čítať »
 
BZ: Akú uhlopriečku si vyberať pri kúpe televízora
Sledovanie televíznych programov má z hľadiska veľkosti uhlopriečky a vzdialenosti diváka od televízora určité zásady. Ideálny odstup, ktorý by bol univerzálny, síce neexistuje, ale postupne vznikli základné pravidlá. čítať »
 
BZ!: Fotografie s tretím rozmerom alebo priestorové videnie
Trh domácej elektroniky je stále v pohybe, po televízoroch s vysokým rozlíšením (HD) sa do obývačiek dostáva tretia dimenzia (3D). Nedávno sa na trhu objavili prvé monitory podporujúce full HD 3D a k dispozícii sú už aj projektory, ktoré si „rozumejú“ s priestorovým obrazom. čítať »
 
BZ: Zvuk v obývačke ako v kine - Philips HTS9520
Philips uvádza na slovenský trh nové systémy domáceho kina. HTS9520 je predstaviteľ systému 5.1 so štyrmi satelitnými reproduktormi, centrálnym reproduktorom a subwooferom. Oproti doterajším systémom domáceho kina predstavuje hlavné zlepšenie systém označovaný ako 360Sound. čítať »
 
BZ: Mýty a fakty o televízoroch
Kto si dnes kúpi nový televízor s vysokým rozlíšením (HD), určite si všimne očividne lepší obraz oproti tomu, ktorý mu poskytoval starý prijímač s klasickou obrazovkou a štandardným rozlíšením. čítať »
 
BZ!: Nevoľnosť vyvolaná trojrozmernými filmami
Trend rastúceho počtu nových filmov premietaných vo formáte 3D väčšinu divákov teší. Nájdu sa však aj takí, ktorí si filmy s priestorovým obrazom nemôžu vychutnať. Postihuje ich totiž nevoľnosť, s ktorou sa používatelia stretli už skôr pri niektorých počítačových hrách. čítať »
 
BZ!: Technické hračky pre špiónov
Pri sledovaní špionážnych filmov vám určite napadlo, že máloktoré povolanie (v tomto prípade sa hodí aj výraz poslanie) je tak bytostne závislé od moderných technológií ako práve tento spôsob utajeného zberu informácií. čítať »
 
BZ!: Ultrazoom s veľmi širokým ohniskom - Samsung WB650
Pred pár rokmi bola ponuka kompaktných fotoaparátov so širokouhlým ohniskom dosť obmedzená. Naopak, ultrazoomov bolo na trhu požehnane. Pri výbere fotoaparátu ste sa museli rozhodovať, či chcete mnohonásobný zoom alebo široké ohnisko. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter