NASA, Intel a SGI plánujú zvýšiť výkon Superpočítača

NASA, Intel a SGI ohlásili podpísanie zmluvy o spolupráci na podstatnom zvýšení výkonu a kapacity superpočítača, ktorý používa táto vesmírna agentúra.
Na základe ustanovené Space Act Agreement, NASA bude úzko spolupracovať so spoločnosťami Intel a SGI na zvýšení výpočtového výkonu pri modelovaní a simuláciách zariadenia NASA Advanced Supercomputing (NAS) v NASA Ames Research Center situovanom v Moffett Field v Kalifornii.

"Dosiahnutím obrovského nárastu výkonu pomôžeme agentúre NASA zvýšiť využiteľnosť počítačových kapacít a umožníme ponúknuť výkon potrebný pre budúce misie," povedal riaditeľ Ames S. Pete Worden. "Tento dodatočný počítačový výkon je taktiež potrebný na dosiahnutie prelomových vedeckých objavov."

NASA Ames, Intel a SGI budú spolupracovať na projekte s názvom Pleiades pri vývoji počítačového systému s kapacitou špičkového výkonu jedného petaflopu (1 000 triliónov operácií za sekundu) do roku 2009 a na systéme so špičkovým výkonom 10 petaflopov (10 000 triliónov operácií za sekundu) do roku 2012.

„Počas svojej histórie sa spoločnosť NASA vždy snažila skúmať a hľadať odpovede na hlavné otázky ľudstva, Zeme a tiež svetov čakajúcich na naše objavenie,“ povedal Robert "Bo" Ewald, CEO spoločnosti SGI. "Firma SGI sa s hrdosťou stáva súčasťou tejto snahy. Tieto úplne nové a prelomové systémy od spoločnosti SGI poháňané najnovšími, viac-jadrovými procesormi spoločnosti Intel ponúknu potrebnú platformu pre nové objavy, ktoré nám pomôžu vybudovať sľubnú budúcnosť pre ľudstvo. Táto snaha je dôležitá pre kohokoľvek na celom svete.“

Samotná spolupráca započala už v roku 2004 nasadením projektu Columbia, ktorý priniesol agentúre NASA desaťnásobný nárast výpočtovej kapacity. Ciele budúcich projektov NASA potrebujú ďalšie výpočtove kapacity, aby zvládli stále presnejšie modely a simulácie. V roku 2009 NASA očakáva 16násobný nárast výpočtových kapacít pre projekt Pleiades a do roku 2012 ďalší 10 násobný nárast.

„Intel v spolupráci s SGI s veľkou hrdosťou prijal dôležitú úlohu pri hľadaní vedeckých objavov agentury NASA," povedal Diane M. Bryant, víceprezident Intel Digital Enterprise Group a generálny riaditeľ Server Platforms Group, Intel Digital Enterprise Group. „Systémy, akým je aj projekt Pleiades, predstavujú obrovskú výzvu pre predstavivosť a vedú skúmanie Zeme, vesmíru, aj za ich hranice. Tak, ako sa blížime k výkonu, ktorý sme si nikdy nemysleli, že by bolo možné dosiahnuť, naše oči sú čoraz viac otvorené pre ďalšie netušené možnosti, ktoré nám ponúka práve výpočtová sila supercomputingu.“

Zdroj: TS PCROhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Autodesk prináša SketchBook Mobile na pulty App Store
Jedinečná mobilná dizajnérska aplikácia od Autodesku prináša prvotriedne nástroje na kreslenie a skicovanie pre zariadenie iPhone a iPod touch. čítať »
 
Silicon Power ponuka profesionálnu Compact Flash Card 600X
So stále rastúcou popularitou fotografovania, je veľmi dôležité správne vybrať kvalitné pamäťové médium! Silicon Power Inc, popredný výrobca flash pamätí, hrdo oznámil zavedenie najnovšej profesionálnej verzie Compact Flash Card 600X. čítať »
 
Nové atramentové tlačiarne HP Deskjet F2480 a HP Deskjet F4580
Jednoduchú tlač za dostupné ceny ponúkajú domácim používateľom atramentové tlačiarne HP Deskjet F2480 a HP Deskjet F4580. čítať »
 
HP a GS1 Canada vyvinuli službu cloudu, ktorá zefektívni proces sťahovania výrobkov z predaja
Spoločnosť HP spolu s kanadskou pobočkou poprednej globálnej neziskovej organizácie GS1, ktorá sa zaoberá odstraňovaním neefektívnosti v dodávateľských reťazcoch, predstavili novú službu cloudu na sledovanie a odstraňovanie potenciálne nebezpečných potravín z dodávateľského reťazca. čítať »
 
Panda 2010 kompatibilná s Windows 7
Panda Security, priekopník bezpečnostných riešení na báze vzdialenej inteligencie (tzv. „cloud security“), pripravila beta verzie svojich bezpečnostných riešení radu 2010, ktoré sú kompatibilné s Windows 7. čítať »
 
Procesor Intel CE Media, pokročilá 3-D technológia, zavedenie inteligentných sietí do interaktívnej televízie
Televízia ako zariadenie aj ako zážitkový nástroj dosiahol svoj vrchol. Top manažéri spoločnosti Intel, Eric Kim and Justin Rattner, na Intel Developer fóre zasvätili úvodnú reč diskusii o tom, čo je potrebné, aby sa internet v celej svojej šírke dostal do televízneho vysielania. čítať »
 
Nová štýlová a moderná skupina AirLive WN-200
AirLive, jedna z najpokrokovejších celosvetových značiek pre siete a komunikačné zariadenia predstavila najnovšie prírastky do skupiny 11n – smerovač WN-200R a USB kľúč WN-200USB. čítať »
 
Nové multimediálne prehrávacie a úložné centrum Toshiba StorE TV
Spoločnosť Toshiba Europe GmbH dnes predstavila zariadenie StorE TV, externý pevný disk optimalizovaný pre multimediálne aplikácie. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter