Microsoft si tento týždeň patentoval nový spôsob výroby „taktílnej“ dotykovej obrazovky, ktorá využíva rôzne technické triky na vytvorenie vnemu hrboľatosti zobrazovaného obrázka.

Microsoft vyvíja plastickú dotykovú obrazovku

touchscreen-thumb-550x282-52174.jpg Microsoft si tento týždeň patentoval nový spôsob výroby „taktílnej“ dotykovej obrazovky, ktorá využíva rôzne technické triky na vytvorenie vnemu hrboľatosti zobrazovaného obrázka.
Kým predchádzajúce obrazovky poskytovali len ilúziu štruktúry, Microsoft ju chce skutočne vytvoriť pomocou plastických buniek veľkosti jedného pixelu, ktoré môžu podľa potreby vystúpiť z plochy.

Je to nový pokus v oblasti dotykových obrazoviek, nie je však jediný. Spoločnosti NokiaMovie Camera, Disney Research a Senseg vyvíjajú nezávisle od seba obrazovky, ktoré využívajú rôzne napätia v mriežke pod zobrazovanou plochou na dosiahnutie rôznych vnemov. Tento prístup sa tiež nazýva vibrotaktílne displeje. Fungujú dobre, ale majú svoje obmedzenia. Môžu byť hlučné, pretože niektoré frekvencie sú v rozsahu počuteľného zvuku. Preto sa Microsoft rozhodol pozrieť na problém z inej stránky. Microsoft sa rozhodol pod obrazovku umiestniť vrstvu plastu s tvarovou pamäťou, ktorá skreslí povrch obrazovky pri rôznych vlnových dĺžkach ultrafialového svetla dopadajúceho zospodu na pixely. Firma chce prístup použiť pri realizácii veľkých obrazoviek napríklad ich systému Surface, nebude veľmi vhodný do telefónov či tabletov.

V systéme Surface zobrazuje projektor obraz zospodu stola. Keď sa ho používateľ dotkne, infračervený odraz z končekov jeho prstov zachytia kamery, ktoré pomocou neho určia pozíciu prsta a poskytnú možnosti dotykovej obrazovky. Microsoft počíta s pridaním vrstvy polyméru s tvarovou pamäťou, ktorý pod vplyvom pôsobenia svetla určitej vlnovej dĺžky tvrdne a pri inej vlnovej dĺžke je tvarovateľný. Moduláciou vlnovej dĺžky je možné vytvárať rôzne štruktúry povrchu obrazovky.

Microsoft svoje plány nikdy nekomentuje, preto nie je známe, ako reálny je nový patent. Podľa Patricka Baudischa z Potsdamskej univerzity by ale bol v prípade fungovania prijatý s nadšením. Podľa neho je to krok hlavne k dokonalejšiemu zadávaniu textu pomocou dotykových obrazoviek. Ak by sa ho podarilo uplatniť aj v menších zariadeniach, mohlo by sa stať, že z mobilných telefónov definitívne zmiznú klávesnice – na ploche sa objavia vždy len v prípade potreby.

Zdroj: eQuarkOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter