Bezdrôtový prenos elektrickej energie bude efektívnejší

bezdrotovy prenos.jpg Vedci z Massachusettského technologického inštitútu pracujú na zlepšení technológie bezdrôtového prenosu elektrickej energie, a to najmä do viacerých prístrojov súčasne.

Výskum nadväzuje na pôvodný objav z roku 2007, ktorý poukázal na možnosť využitia elektromagnetických vĺn medzi cievkami na prenos elektrickej energie bez drôtov. Pokus nadväzoval na podobné experimenty Nikolu Teslu pred viac ako storočím. Táto technológia už našla komerčné využitie napríklad v niektorých notebookoch Dell na dobíjanie ich batérie. Vedci okrem nárastu efektivity prenosu pracujú aj na zmenšovaní cievok, aby boli praktickejšie na nasadenie aj v malých mobilných prístrojoch.

Elektromagnetické pole medzi cievkami nie je rušené objektmi či ľuďmi, ktorí môžu byť priamo uprostred prenosov energie bez akýchkoľvek následkov.

Nový výskum, na ktorom pracujú Andre Kurs, Robert Moffatt a profesor MIT Marin Soljacic, je zameraný na dosiahnutie vyššej efektivity napájania viac zariadení súčasne. Ak sa prenáša elektrina len do jednej cievky, získa sa tu asi 20 % energie oproti množstvu, ktoré bolo vyslané, čo je pomerne nízka hodnota. No ak sú cievky na príjme dve, efektivita už vyskočí na 30 %, čo je údajne dané rezonanciou medzi viacerými prijímacími cievkami, vďaka ktorej sa zvyšuje sila magnetického poľa a tým rastie efektivita prenosu.

Kurs je presvedčený, že pri pridaní ďalších cievok by sa mohla teoreticky dosiahnuť efektivita až 100 %, a teda by nedochádzalo k žiadnym stratám. Podľa vedcov by sa tak mohla použiť napríklad jediná vysielacia cievka, ktorá by bezdrôtovo napájala všetky prístroje v miestnosti, do svetiel po počítače a mohla by vysielať energiu aj v rádoch kilowattov, aj keď na tento účel by ju bolo treba patrične zväčšiť. Naopak, prijímacie cievky možno podľa výskumníkov miniaturizovať a ukryť prakticky do všetkých typov zariadení.

Zdroj: computerworld.czOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter