Hitachi: SSD v budúcnosti úplne nahradia klasické pevné disky

sdd.jpg CTO spoločnosti Hitachi Hu Yoshida je ohľadom solid state diskov (SSD) optimistický, pretože aj napriek ich stále vysokej cene majú potenciál úplne nahradiť klasické pevné disky.

Podľa Moorovho zákona sa kapacita klasických diskov zdvojnásobuje každých 18 mesiacov, ale pomer ceny a kapacity klesá za rovnaký čas len o 30 % a rýchlosť rastie ešte značne pomalšie, povedal v interview pre americký Network World Hu Yoshida. Podľa neho existujú roadmapy pre vývoj HDD na ďalších 10 – 12 rokov, ale ich neprekonateľné konštrukčné obmedzenia môžu viesť k prechodu výrobcov na iné technológie.

Yoshida hovorí, že klasické pevné disky sú stále veľmi „mechanické“ a nie je veľký priestor na zvyšovanie otáčok platní alebo na pohyb hlavičiek po povrchu. Podniky preto začínajú postupne využívať pri úložných systémoch náročných na rýchlosť aj SSD s menšími kapacitami, ktoré môžu v kombinácii s magnetickými pevnými diskami výrazne zvýšiť výkon, pretože sú približne 10-17× rýchlejšie, ale aj 10-20× drahšie. Podľa Yoshidu zatiaľ v najbližšom čase nie je reálne, že by sa cenová priepasť medzi SSD a HDD výraznejšie zmenšila, ale keby došlo ku skutočnému boomu vo využívaní, a teda aj nárastu objemu výroby flash čipov, mohli by ich ceny klesnúť natoľko, aby disky SSD svojich mechanických predchodcov úplne nahradili aj v pozícii primárnych úložných systémov.

Jeden z problémov dnešných SSD, o ktorom sa toľko nehovorí, je životnosť obmedzená približne na 100 000 zápisov, poznamenáva Yoshida. Nové technológie, ako napr. PcRAM, by mohli priniesť oveľa väčšiu odolnosť a aj životnosť porovnateľnú s bežnými HDD. Podľa neho možno očakávať, že vďaka rastúcemu množstvu dát, ale aj nárastu počtu virtuálnych strojov sa budú na firemné úložné systémy klásť čoraz väčšie nároky, s ktorými sa bude treba vyrovnávať nielen pomocou nových hardvérových technológií, ale napríklad aj softvérovým provisioningom, rozdeľovaním dát medzi viac úložných systémov alebo zdieľanými pamäťami cache.

S vývojom technológií totiž musí rásť aj rýchlosť práce s uloženými dátami, pretože ani najvýkonnejšie servery nemôžu podávať špičkové výkony, ak nemajú k dispozícii aj zodpovedajúcim spôsobom rýchle storage systémy. Tento trend vedie Yoshidu k presvedčeniu, že technológia magnetických pevných diskov bude skôr alebo neskôr opustená ako nedostatočná a vďaka obmedzenej výrobe pevných diskov potom prestane byť ich cena atraktívna, pričom záujem o SSD bude narastať.

Zdroj: computerworld.czOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter