ASIRRA: Keď CAPTCHA už viac nestačí

 Prednedávnom sme našim čitateľom predstavili systém 3D modelov SpamFizzle. Aj systém CAPTCHA však už dnes začína prechádzať z pôvodného modelu jednoduchých obrázkov na aplikácie Adobe Flash prezentujúce animácie rozoznávaného textu. Dracon CAPTCHA Visual Flash System napríklad vo svojej tretej verzii dokáže odolávať viacerým formám útokov; aj projekt SecurityCode je jeden z tých, ktoré zobrazujú vygenerované obrázky vo forme flash. CAPTCHA tak svojím spôsobom naberá druhý dych, hoci na druhej strane flashové animácie bežia na strane klienta, a teda sú do istej miery zraniteľné voči spätnému dešifrovaniu.

Pomoc však prichádza zo strany, z ktorej by ju v dnešnej dobe čakal málokto: len zriedkavo spoločnosť Microsoft prekvapí svojím prínosom, ktorý je navyše zadarmo, ako to urobila v prípade webovej služby ASIRRA (Animal Species Image Recognition for Restricting Access). Pri jej vývoji sa úspešne zopakoval prístup, ktorý sa spoločnosti neraz vyplatil: vývojári spoločnosti zobrali zaujímavý nápad z druhej ruky a vypracovali ho takmer do dokonalosti. ASIRRA (ďalej len Asirra, ako systém priamo nazývajú jeho vývojári) sa tak stáva ďalšou možnosťou, ako sa brániť proti vlnám automatického príboja spamovacích botov ohrozujúcich webové služby.

Asirra je systém, ktorý od používateľov webových služieb žiada identifikáciu zvierat (mačiek a psov) na obrázku. Tento nápad bol vypracovaný v podobných systémoch už predtým, príkladmi sú PIX CAPTCHA alebo KittenAuth. Klient webovej služby musí pri vypĺňaní webového formulára kliknúť na niekoľko obrázkov mačiek z viacerých obrázkov zvierat na obrazovke: je zrejmé, že ani školopovinné dieťa nebude mať s takouto úlohou ťažkosti. Rovnako ako bežné CAPTCHA klienti takúto úlohu ukončia za niekoľko sekúnd a bez ťažkostí, aké sa občas pri obzvlášť „pokrútených“ písmenkách ochranného systému môžu vyskytnúť.

Staršie projekty podobné tomuto mali základný problém – ich obrázkové databázy boli primalé na to, aby systémy ochrany neboli prelomiteľné spôsobom automatickej rekonštrukcie databázy podľa kontrolného súčtu obrázka. Asirra ide ešte o krok ďalej: používa databázu opustených zvierat zo serverov Petfinder.com s viac než tromi miliónmi obrázkov, ktoré sa navyše denne obmieňajú. Systém je tak odolný nielen proti automatickému analyzovaniu obrázkov podľa ich kontrolných súčtov, ale aj proti manuálnej rekonštrukcii databázy, pri ktorej by rozpoznávanie všetkých obrázkov databázy človekom trvalo celé mesiace.

Ako sme už spomínali, Asirra je voľne dostupná služba. Príklady zdrojového kódu si používatelia môžu stiahnuť priamo zo stránky projektu. Chystá sa aj produkčná verzia projektu (súčasná je označovaná za beta verziu), ktorá bude mať funkčnú geolokáciu založenú na adrese IP, aby sa používateľom zobrazovali najmä zvieratá v blízkosti danej lokality. Takisto sa budú zobrazovať iba tie zvieratá, ktoré v danom momente hľadajú domov, v súčasnosti sa totiž obrázky vyberajú z celej databázy.

Zdroj: TS PCROhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter