Samsung a Microsoft rokujú o zrýchlení SSD vo Windows Vista

 Spoločnosť Samsung neposúva iba hranice úložnej kapacity zariadení SSD, spolupracuje aj s vývojármi softvéru, s ktorými sa snaží zvýšiť výkon SSD v operačných systémoch. Firma ohlásila, že nedávno rokovala so softvérovým gigantom Microsoft o zlepšení výkonu v OS Windows.

Spôsob, akým SSD dáta vyvolávajú a ukladajú do vyrovnávacej pamäte, sa odlišuje od pevných diskov. Výkon by sa mal zvýšiť tým, že sa zistí optimálna veľkosť paketov na dátové prenosy a najlepší spôsob, ako súbory čítať a zapisovať. Na pevné disky si všetci za mnoho rokov používania zvykli a zjavne je pre ne optimalizovaný aj systém Windows. Ten je navrhnutý na vyvolávanie dát a ich ukladanie do vyrovnávacej pamäte s použitím otáčajúceho sa média; teraz chcú však spoločnosti Microsoft a Samsung dosiahnuť, aby Windows rozlišoval medzi SSD a klasickými pevnými diskami.

Je všeobecne rozšírený názor, že SSD by mohli nahradiť pevné disky, rozdiel je však v ich veľkosti a v spôsobe, akým by s nimi mal Windows narábať. Systém Windows Vista bol optimalizovaný na narábanie s dátami z pevného disku postupne, po malých množstvách. Veľkosť sektorov, známa aj ako veľkosť stránky, je v prípade SSD väčšia ako veľkosť sektorov pri pevných diskoch. To má za následok nedostatočný výkon SSD po jeho zapojení namiesto pevného disku.

Spoločnosti Sun a Samsung už teraz pracujú na podpore SSD v súborovom systéme ZFS (Zettabyte File System), zahrnutom v Solaris OS; podporovaný bude aj v Mac OS X 10.6 s kódovým označením Snow Leopard. Sun pridáva do operačných systémov založených na ZFS možnosti zlepšenia životnosti a výkonu SSD. Medzi takéto možnosti patrí napríklad defragmentácia, pre ktorú v minulosti SSD neboli pre obmedzené možnosti čítania a zápisu veľmi vhodné. Samsung a Sun ohlásili v júli SSD s kapacitou 8 GB, ktorého životnosť stúpla zo 100 000 na pol milióna cyklov čítania a zápisu. Tento úspech zreálňuje možnosť defragmentácie SSD, ktorá by zlepšila načítavanie do vyrovnávacej pamäte a zabezpečila by k dátam rýchlejší prístup (doteraz sa o defragmentácii SSD príliš neuvažovalo).

Samsung vydá SSD s kapacitou 128 GB v treťom štvrťroku, do konca roka sa dostane do výroby 256 GB verzia. Hustota zariadení SSD sa každých 12 mesiacov zdvojnásobuje. To znamená, že čoskoro sa dočkáme SSD s veľkosťou 512 GB; je to všetko záležitosť dopytu a požiadaviek. Okrem toho Samsung pracuje aj na redukovaní spotreby energie a vývoji kontrolných algoritmov na zlepšenie životnosti.

Napriek neustálym zlepšeniam však bude asi aj naďalej problémom SSD v porovnaní s pevnými diskami cena za jeden gigabajt. Tá je v prípade 2,5-palcového SSD približne päťkrát vyššia ako pri pevnom disku – premieta sa hlavne na zákazníkov, ktorým výrobcovia PC ako Apple, Dell a HP ponúkajú SSD v notebookoch. V prípade serverov, kde je potrebný vysoký výkon, nie je cena až taká neprijateľná. SSD v serveroch totiž majú v určitých prostrediach, ako napríklad Web 2.0, zvyčajne neporovnateľne vyšší výkon oproti pevným diskom. Práve aplikácie Web 2.0 by mohli byť priekopníkom prijatia SSD do podnikov. Mnohí dodávatelia serverov oznámili plány zahrnúť SSD do svojich systémov.

Zdroj: www.pcworld.comOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter