Je plazma lepšia ako LCD?

 Plazma vracia úder. Aj tak by sa dali nazvať tvrdenia zástupcu spoločnosti Pioneer, ktorý sa rozhovoril o výhodách a nevýhodách LCD a plazmových displejov v on-line magazíne TechRadar.com. Kým technológia LCD si v tomto období právom získava širokú popularitu, automaticky zatláča do úzadia drahšiu technológiu plazmových displejov. LCD v súčasnosti vyhráva na základe nižšej ceny a celkom dobrej kvality, ktorá je za túto cenu dostupná. Dominic Feeney má však názor, že LCD kvalitu plazmy aj napriek svojej popularite zďaleka nedosahujú.

Výrobcovia LCD podľa neho napríklad často uvádzajú medzi vlastnosťami svojich produktov široké pozorovacie uhly, ale nespomínajú, že hoci je obraz aj zo širších uhlov stále viditeľný, jeho kvalita so vzďaľovaním sa od osi dramaticky klesá. Pozorovacie uhly plazmových displejov sú porovnateľné, ale stále je zachovaná úplná kvalita obrazu.

Takisto latencia je pri plazmových televízoroch lepšia, zvyčajne je to menej ako jedna milisekunda. Bežné LCD televízory a monitory sa v súčasnosti ešte len dostávajú k hodnote 4 milisekundy (aj keď nové LCD TV spoločnosti Phillips radu 9000 majú latenciu približne 2 milisekundy). Na rýchle akčné scény je latencia podľa Dominica Feeneyho vysoká, čo má za následok rozmazané okraje. Tento nedostatok sa navyše vraj prejavuje predovšetkým v oblastiach s jemnými detailmi. Paradoxne rozlíšenie 1080p (Full HD) poskytuje LCD iba pri statických obrázkoch. Ak sa obraz rýchlo pohybuje, okom vnímané rozlíšenie 1080p na LCD je v skutočnosti nižšie ako toto štandardné rozlíšenie.

Čierna farba nie je až taká čierna
Podľa Feeneyho už základy celej technológie LCD predurčujú tieto obrazovky na nižšiu kvalitu v porovnaní s plazmami. Podstatou problémov s LCD je fakt, že panely sú priepustné, čo znamená, že každý pixel blokuje neustále zapnuté podsvietenie. Farby sú následne z tohto bieleho svetla filtrované. Pixely však nedokážu blokovať svetlo dokonale, následkom čoho vyzerá čierna skôr ako tmavosivá. Technológia LCD bola totiž pôvodne vyvinutá pred mnohými rokmi na zobrazovanie statických obrázkov na zariadeniach ako vreckové kalkulačky a digitálne hodinky. Počítačový priemysel túto technológiu pred časom prebral, opäť na účel zobrazovania statických obrázkov. Nakoniec do televízorov sa táto technológia prebrala naozaj iba nedávno, a to podľa Feeneyho s jediným cieľom: je lacnejšie vyrobiť LCD televízor než plazmový.

No to sa pravdepodobne v budúcnosti zmení s príchodom LCD televízorov využívajúcich LED podsvietenie, nie fluorescenčné podsvietenie. LED umožnia výrobcom dramaticky zvýšiť kontrast, pretože ak nebude na určitej časti obrazovky zobrazený žiadny obraz, jednotlivé pixely budú riadne zhasnuté.

Vyžarujúce vs. priepustné
Moderné plazmové televízory fungujú úplne odlišne. Ide o vyžarujúce obrazovky, každý pixel je tvorený červeným, zeleným a modrým fosforom. Ak je fosfor excitovaný elektródou, vyžaruje červené, zelené alebo modré svetlo. Vďaka absencii podsvietenia je čierna farba zobrazená oveľa presnejšie. Feeney tvrdí, že LCD panely nebudú nikdy schopné súperiť s PDP (Plasma Display Panel), pretože plazmová technológia bola vyvinutá asi pred desiatimi rokmi a bola vyvíjaná od základu ako televízne zariadenie na zobrazovanie pohyblivého obrazu s bohatými farbami a vysokým kontrastom.

Plazmovú technológiu nezastávajú iba výrobcovia PDP. Minulý rok bola zverejnená správa o výskume vedcov, ktorí zisťovali vzťah zákazníkov k jednotlivým technológiám používaným v televízoroch. Výsledky ukázali preferovanie kontrastu, rozlíšenia, hĺbky obrazu, ostrosti, farby a latencie pri plazme. Názory medzi ľuďmi, ktorí mali predchádzajúcu znalosť oboch technológií, sa dramaticky priklonili k plazme po tom, ako mali možnosť porovnať si obe technológie vedľa seba v podmienkach podobných ich domácim podmienkam.

Plazma má svoje hranice
Jedná oblasť, kde LCD jednoznačne vládne nad plazmou, je trh s malými panelmi. Spoločnosť Pioneer priznáva, že je nemožné vyrobiť poriadnu plazmovú obrazovku s uhlopriečkou menšou ako 37 palcov. Každý pixel plazmového panela je presne vypieskovaný do tabule skla. V 50-palcovej plazmovej obrazovke s rozlíšením 1080p má každý pixel veľkosť asi ako dierka po špendlíku v hárku papiera. Pre udržanie celistvosti štruktúry skla nemožno vyrábať menšie panely, znížené množstvo fosforu by malo neblahý účinok aj na celkový jas a čistotu farieb. Rozhodnúť sa pre správnu technológiu nového televízora nie je jednoduché. Na trhu existuje mnoho vynikajúcich plazmových televízorov, LCD TV sú však neporovnateľne lacnejšie. Kvalitu plazmy nedosahujú, často však rozhoduje cena, takže ako vždy ide o to, čo si môže človek dovoliť.

Zdroj: www.techradar.comOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter