Notebok Eee čaká úspešný rok 2008

Hoci názov tohto článku znie ako lacná reklama, všetko naznačuje, že mini-notebook od Asusu bude v nasledujúcom roku skutočne úspešným produktom. Dokonca na ňom okrem predinštalovanej linuxovej distribúcie bez problémov beží aj Windows. Bude s týmto OS minipočítač skutočne lepší?

Ako sme informovali v minulom článku, malý a lacný notebook od spoločnosti Asus je skutočne úspešným produktom. Čaká ho však aj nasledujúci rok úspech? Trochu svetla pri tejto otázke prinášajú správy, ktoré sa objavili koncom roku. Podľa čínskych novín Apple Daily napríklad musela spoločnosť Asustek Computer, ktorá Eee PC vyrába, zadať núdzové objednávky výrobcom komponentov, keďže spoločnosť očakáva, že dodávky notebookov v januári majú dosiahnuť 300 000 kusov. Množstvo dodaných notebookov Eee má podľa zrevidovaných predpovedí dosiahnuť jeden milión kusov už v prvom štvrťroku 2008. Už nejaký čas je pritom známe, že Asustek chce v roku 2008 podľa vlastných odhadov dopytu predať päť miliónov Eee PC. Spoločnosť očakáva, že rôzne modely Eee sa stanú v roku 2008 druhým najdôležitejším produktom spoločnosti prinášajúcim významnú časť zárobkov, pretože má predajnosťou predstihnúť aj základné dosky.

Koncom januára, resp. v polovici februára sa údajne tieto minipočítače majú začať predávať aj u nás, za zaujímavú cenu okolo 9-10 000 korún. Podľa tlačovej správy Asustek Computer bol Eee v Spojených štátoch jedným z najpopulárnejších vianočných darčekov. Nielen v USA ale aj v Hong Kongu či na Taiwane bol Eee vypredaný v momente, keď sa objavil na trhu. Štvorgigabajtový model Eee sa mimochodom stal v roku 2007 najviac žiadaným darčekom pod stromček aj na stránkach Amazon.com. Množstvo predaných počítačov Eee v posledných troch mesiacoch dosiahlo takmer 350 000 kusov, čo o 50 000 prekonalo analytikmi odhadovaný počet predaných kusov. Od začiatku roka sa tieto počítače navyše majú začať predávať v Japonsku, ktoré je potenciálne veľkým trhom, ako aj za pomoci obchodného reťazca Best Buy, od ktorého si Asustek sľubuje ešte vyššie množstvo predaných kusov. Hoci nové pracovné zákony v Číne prichádzajúce do platnosti v roku 2008 môžu pre Asustek Computer vytvoriť nové výzvy, spoločnosť už teraz plánuje premiestniť niektoré svoje montážne haly do iných krajín, aby tak zachovala možnosť profitu z lacnej pracovnej sily (Mexiko, Vietnam a Juhoafrická republika).

Eee s väčším displejom skutočne na ceste

Asustek chce v polovici januára navyše začať predávať verzie Eee s 8- a 9-palcovým displejom, čo predaj malého počítača určite ešte zvýši. Z produkcie LCD panelov pre tieto displeje majú podľa čínskych novín Commercial Times (a DigiTimes) profitovať dodávatelia AU Optronics, Chungwha Picture Tubes a HannStar Display. AU Optronics je prvým a hlavným dodávateľom spoločnosti, ktorý dodáva 7-palcové LCD panely pre verziu Eee predávanú v súčasnosti. Chungwha začala dodávať panely Asusteku v poslednom štvrťroku 2007, kým HannStar začne byť dodávateľom panelov strednej veľkosti v roku 2008, keď naštartuje ich plnú produkciu. Práve rýchlo stúpajúce ceny malých LCD panelov boli údajne hlavným dôvodom toho, že Asustek musel v roku 2007 upraviť cenu svojho malého notebooku smerom nahor. Ceny 7-palcových panelov totiž vzhľadom na dopyt po nich vystúpili v prvej polovici 2007 z menej než 20 až na 30 dolárov, čo sa priamo odrazilo pri konečnej korekcii ceny počítača.

Je Eee lepší s Windows?


Pre zatvrdených "windowsákov" je tu dobrá správa: Eee s Windows XP skutočne pracuje výborne, pokiaľ si tento operačný systém používateľ vie nainštalovať a po inštalácii špecifickým spôsobom upraviť. Tony Smith na stránke RegHardware.co.uk operačný systém na tomto malom počítači vyskúšal a výsledky stoja za to.

Pre Windows XP je samozjrejme vhodnejšie použiť Eee s 1GB operačnej pamäte RAM, namiesto Eee s iba 512 MB. Inštalácia Windows je jednoduchá. Ovládače sú na DVD, ktoré používateľ dostane s malým počítačom, alebo sú voľne dostupne na internete, kde sú mimochodom ich najaktuálnejšie verzie. Najjednoduchšie je pred inštaláciou pripojiť k počítaču prenosnú DVD mechaniku, nastaviť ju v BIOSe počítača ako bootovaciu a priamo inštalovať. V biose ešte bolo predtým treba zapnúť integrovanú web-kameru a Wi-Fi adaptér. Redaktor ako prídavný úložný priestor pre Windows XP použil 4GB SDHC kartu SanDisk. Viacero nastavení pre minimalizovanie zapisovania vo Windows XP Pro sa nachádza na stránke http://wiki.eeeuser.com/windowsxp

Po inštalácii Windows sa už dajú nainštalovať aplikácie pre tento OS, napr. OpenOffice alebo Skype. Ako internetový prehliadač by sme nielen pre Windows ale aj pre pôvodný OS Xandros Linux mohli odporúčať Operu a nie prehliadač Firefox, lebo práve Opera má funkciu "Fit-to-width" (zmestiť na šírku), ktorá stránky bez problémov prispôsobí na malý displej s rozlíšením 800x480. Čo sa týka spotreby notebooku, Windows údajne šetrí energiou viac, ako linuxová distribúcia Xandros, ktorá prichádza na Eee predinštalovaná od výroby. V systéme treba nastaviť hibernáciu pri zatvorení krytu počítača (pre šetrenie energiou pri prenášaní), na čo si používateľ veľmi rýchlo zvykne. Pokročilí používatelia Windows by si ďalej mohli vypnúť v konzole services.msc rôzne systémové služby, ktoré v systéme XP bežia prakticky zbytočne (niekoľko sa ich tam skutočne nachádza) a odinštalovať zo systému rôzne ďalšie zbytočnosti. Počítač by sa tak s Windows pri používaní nenáročných aplikácií teoreticky mohol dostať so spotrebou z bežných niečo vyše dvoch hodín v (OS Xandros) na sľubovaných 3-3,5 hodiny.

Zdroj: http://linux.slashdot.org/linux/07/12/29/1959244.shtmlOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter