Paralelné programovanie nezvláda ani percento programátorov

Podľa predstaviteľa Intelu je v súčasnosti schopných programátorov, ktorí dokážu spoľahlivo programovať vysoko paralelný softvér, skutočne len hŕstka. Napriek tomu si firma myslí, že paralelné programovanie je budúcnosťou softvérového vývoja.

Anwar Ghuloum, vedúci v technologickom laboratóriu Intelu si myslí, že práve masívny nárast možného paralelného výkonu procesorov v súčasnosti, podmienený fyzikálnymi možnosťami pri vývoji polovodičových súčiastok, vyvoláva revolúciu v programovaní, resp. pri vývoji softvéru. To, čo kedysi bolo len malou odnožou programovania, sa v súčasnosti stáva jeho hlavným prúdom.

Problémom však je, že až donedávna študenti končiaci vysoké školy v tomto odbore nemali o paralelnom programovaní ani šajnu. Ghuloum síce hovorí najmä o školách v USA, ale u nás zrejme donedávna existovala rovnaká situácia. Odhaduje sa, že programátorov, ktorí v súčasnosti majú skúsenosti v programovaní týmto spôsobom je menej než jedno percento. Ešte menej je podľa Gholouma tých, čo takto programovať dokážu skutočne efektívne, napr. identifikovať výkonnostné prekážky v jednotlivých štýloch paralelného programovania a pod. Aj preto sa spoločnosti ako Intel, AMD, či Nvidia snažia všemožným spôsobom urobiť proces paralelného programovania pre programátorov jednoduchším a automatickejším. Slúži na to middleware (ako napríklad posledné kompilátory od Intelu) alebo iné nástroje, ktoré umožňujú automatickú paralelizáciu kódu či aspoň lepšiu prácu s takýmto kódom.

Budúcnosť je však zrejmá: počet jadier alebo aj samotných centrálnych procesorov v počítači sa bude naďalej zväčšovať a spolu s tým pribúdajú pomaly aj iné akcelerátory (PPU, GPGPU, atď.). Vzhľadom na to podľa Ghulouma nastáva v vývoji softvéru akoby nežná, "zamatová revolúcia". Predstaviteľ Intelu odporúča vývojárom zaujímajúcim sa o nový spôsob programovania pomerne významné vydanie magazínu Intel Technology Journal, v ktorom je popísaných viacero možností, ako urobiť paralelnosť v programe realitou.

Zdroj: blogs.intel.comOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter