Sony vyvinula biologickú batériu

 Spoločnosť Sony tvrdí, že sa jej podarilo vyvinúť bio-batériu, ktorá vyrába elektrinu z cukru, za použitia enzýmov ako katalyzátora. Vytvorila už aj prvé testovacie články, čo spolu dokážu generovať 50mW – dosť na to, aby poháňali malý hudobný prehrávač s pamäťou typu FLASH. Jedná sa o zariadenie pasívneho typu, ktoré nepotrebuje na svoje fungovanie nič iné okrem glukózového roztoku.

Sony popisuje svoje zariadenie tak, ako je zobrazené na obrázku. Štruktúra katódy zariadenia dodáva ku elektróde kyslík a udržuje kontrolu nad vodou. Anóda sa skladá z enzýmov rozkladajúcich cukor a mediátora (vodivých materiálov). Obe strany sú oddelené celofánom.  Anóda extrahuje elektróny a vodíkové ióny z glukózy v reakcii enzymatickej oxidácie. Vodíkové ióny potom cez celofánový separátor migrujú ku katóde. Tam vodíkové ióny spolu s elektrónmi absorbujú kyslík zo vzduchu, čím vznikne voda. Pri tomto procese elektrochemickej reakcie prechádzajú elektróny vonkajším okruhom, čo generuje elektrinu.

Vo svojom vyhlásení spoločnosti sa nehovorí nič o tom, kedy Sony vyjde na trh s komerčnou verziou takéhoto systému batérie. Bio-batéria tak možno skončí pochovaná niekde v tmavom sklade, rovnako ako mnoho iných sľubných vynálezov tohto typu.

Zdroj: TS PCR; sony.netOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter