Mobilný projekt od Ubuntu a Intel

Ubuntu začína dozrievať v plnohodnotný operačný systém v oblasti desktopu a okrem technickej kvality sa úspešne orientuje aj na používateľskú prítulnosť. Takéto pokroky je škoda nevyužiť aj v iných oblastiach.

Spolu s Intelom bola predstavená iniciatíva na vytvorenie verzie Ubuntu pre mobilné a embedded použitie. V oblasti embedded je dnes populárny najmä osvedčený Debian; Ubuntu by mu týmto mohlo uhryznúť ďalšiu časť trhového koláča. Odľahčené Ubuntu bude pravdepodobne využívať takisto upravené grafické rozhranie Gnome (GMAE).

Hardvérovú stránku má na starosti Intel, ktorý na budúci rok sľubuje nové, 45nm procesory Silverthorn a čipsety spriaznenej architektúry. Procesor by mal poskytovať výkon porovnateľný s dnešnými modelmi používanými v PC, pritom však zaberá iba desatinu priestoru a spotreba energie je sedminová. Pre Intel bude výroba takisto veľmi lacná, procesor by mal byť vôbec najlacnejší od doby 286.

Projekt sa opiera o myšlienku lacných UPMC, prevažne s Linuxom, ktoré budú slúžiť ako internetové zariadenia. Na rozdiel od minulej generácie UPMC budú výrazne lacnejšie a s menšou spotrebou; jedná sa však stále o architektúru x86, takže na takýto počítač veľkosti PDA môžte nainštalovať pokojne aj Windows XP a patričné aplikácie. Samozrejme, podobné zariadenie má slúžiť najmä na menej náročné pracovné aktivity, prístup k internetu, e-mailom a obecnú komunikáciu, preto bude odľahčené Ubuntu vhodnejší systém. Možno sa niekedy dočkáme aj zariadenia typu iPhone s Ubuntu.

Zdroj: OSNewsOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter