Seagate vytvoril pevný disk s plne hardvérovým šifrovaním

Spoločnosť Seagate experimentuje s pevnými diskami. Najprv to bol magnetický disk s perpendikulárnym čiže kolmým spôsobom zápisu dát. Nasledoval hybridný s pamäťou NAND flash, určený pre operačný systém Microsoft Windows Vista. Teraz bol vyprodukovaný disk s hardvérovým šifrovaním.

 O technológii hardvérového šifrovania sme informovali približne pred rokom. Výrobca sľuboval prvé modely v polovici tohto roku a to sa mu aj podarilo splniť. Pevný disk z označením Momentus 5400 FDE.2 je 2,5-palcový – primárne určený pre notebooky. Z označenia sa dozvieme, že ide o disk s 5400 otáčkami za minútu a skratka FDE znamená Full Disk Encryption. Šifrovací algoritmu sa stará o tzv. on-the-fly ochranu dát bez akéhokoľvek priameho zásahu používateľa. Spracúvanie „za letu“ znamená, že dáta sa šifrujú ešte skôr, než sa magneticky zapíšu. Na šifrovanie je použitý 128-bitový štandard AES (Advanced Encryption Standard). Ide o otvorený štandard, ktorý by mal zaručiť vysoký stupeň ochrany ešte niekoľko desiatok rokov. Heslo na prístup k disku sa zadáva len pri bootovaní systému a možno vytvoriť päť nezávislých používateľských účtov. Disk sa vyrába vo vyhotovení Ultra ATA/100 a Serial ATA s 8 MB cache. Jeho kapacita je 60, 80 alebo 160 GB. Jeho ďalšou výhodou je podľa výrobcu nižšia energetická náročnosť, čím sa zvyšuje dĺžka práce s notebookom.

Svojimi inováciami sa Seagate Technology snaží dokázať, že nielen kapacita diskov zaujíma používateľov. Sú tu iné faktory, ako ich energetická náročnosť, bezpečnosť dát, rýchlosť a hmotnosť. S mimoriadne ľahkými diskami sa pokúša presadiť aj spoločnosť PQI, ktorá predstavila 2,5" flash disk SATA s kapacitou 64 GB. Jeho masovému rozšíreniu bráni cena, za ktorú by sa dal kúpiť ďalší výkonný notebook. Neostáva nič iné než čakať.

Zdroj: www.dailytech.com_1, www.dailytech.com_2Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter