Panasonic predstavil novú vlajkovú loď v kategórii digitálnych fotoaparátov s výmennými objektívmi.

Obojžívelná 3D foto-videokamera Panasonic Lumix GH2


Panasonic predstavil novú vlajkovú loď v kategórii digitálnych fotoaparátov s výmennými objektívmi – prvý 3D fotoaparát, ktorý zároveň dôstojne zastúpi filmovú kameru a natáča v plnom vysokom rozlíšení full HD vrátane stereofonického zvuku Dolby Digital.

Panasonic Lumix DMC-GH2 je najnovší prírastok do modelového radu Lumix G Micro bez zastaranej zrkadlovej komory a optického hľadáčika. S 3D objektívom s optickou sústavou Lumix GH2 ako prvý na svete ponúka fotografovanie v 3D a natáčanie videozáznamu vo full HD. Videozáznam natáča v rozlíšení 1920 × 1080, výstup vo formáte 24p (24 okienok za sekundu v plnom rozlíšení) svojou kvalitou zodpovedá záznamu, ktorý sa premieta v moderných kinosálach.

Okrem už známeho a obľúbeného režimu Film teraz pribudol aj nový režim Cinema, v ktorom obraz vyniká plynulými farebnými a tonálnymi prechodmi, známymi z filmového plátna. Ďalší nový režim Variable zase umožňuje nahrávať videozáznam s rôznou frekvenciou a striedavo ho tak spomaľovať a zrýchľovať, čo ocenia milovníci zvláštnych efektov. Rozsah reálnej ohniskovej vzdialenosti objektívu sa dá pri natáčaní aj fotografovaní predĺžiť pomocou novej funkcie EX Tele Conversion. Pri natáčaní alebo fotografovaní možno cez výstup HDMI prepojiť fotoaparát s televízorom či monitorom a prehliadať si tak čerstvo vytvorený materiál na veľkej obrazovke. 

Panasonic Lumix DMC-GH2_4.jpg


Základné používateľské rozhranie je výklopný a otočný dotykový displej, na presné sledovanie scény sa však rovnako dobre dá použiť aj novo vyvinutý profesionálny hľadáčik Multi Aspect Wide Screen LVF. Používatelia sa tak môžu sústrediť výhradne na fotografovanie či natáčanie a vždy uvidia snímanú scénu vo farbách a pomere strán, v ktorom snímajú, vrátane celého radu informácií, ktoré si môžu navoliť. Pomocou dotyku na displeji sa dá okrem ovládania menu a výberu veľkosti a umiestnenia ostriaceho bodu takisto automaticky zaostriť, displej dokonca funguje aj ako alternatívna spúšť. Vďaka špeciálnemu senzoru displej automaticky zhasne, len čo fotoaparát priblížime k oku – v takomto prípade sa aktivuje rozmerný elektronický hľadáčik LVF. Na rozdiel od tradičných „zrkadloviek“ Lumix G umožňuje jednoducho tvoriť aj začínajúcim používateľom. K jednoduchému ovládaniu prispieva aj osvedčený režim inteligentnej automatiky (iA), v ktorom fotoaparát nastavuje všetky potrebné hodnoty podľa momentálnych svetelných podmienok a charakteru fotografovanej scény. Pri automatickom ostrení sa uplatňuje nový systém Light Speed AF, vďaka ktorému je fotoaparát schopný zaostriť asi za 0,1 s od stlačenia spúšte.

Rad LUMIX G Micro je súčasťou štandardu Micro 4/3, jedného z najobľúbenejších a najprogresívnejších systémov v súčasnej digitálnej fotografii. Medzi jeho najväčšie výhody okrem vynikajúceho pomeru obrazovej kvality a malých rozmerov tela a objektívu patrí aj špičková funkčná výbava a možnosti využitia, s ktorými sa tradičné zrkadlovky nemôžu porovnávať. Pre rad LUMIX G Micro je v súčasnosti k dispozícii 11 objektívov, medzi ktoré patria aj tri horúce novinky – LUMIX G 14 mm f2,5 ASPH, teleobjektív LUMIX G VARIO 100-300 mm f4-5,6 / MEGA O.I.S. a 3D objektív LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012). Vďaka svojej koncepcii však možno pomocou špeciálnej redukcie nasadiť prakticky akékoľvek objektívy od akéhokoľvek výrobcu z akejkoľvek doby, čo z Lumixu G robí výnimočný kompatibilný prístroj.

Nový snímač Live MOS s rozlíšením 16,05 megapixela je okrem vysokej rýchlosti, spoločnej všetkým snímačom MOS, vybavený aj špeciálnou technológiou Maicovicon na zníženie hladiny šumu pri vyššej citlivosti. Vďaka tejto technológii sa zvýšila rýchlosť sekvenčného snímania v plnom rozlíšení na 5 okienok za sekundu pri použití mechanickej uzávierky a na celých 40 obr./s pri použití elektronickej uzávierky.

Panasonic Lumix DMC-GH2_3.jpg


Obrazový procesor Venus Engine FHD je vyladený na rýchle spracovanie fotografií aj videozáznamov v plnom vysokom rozlíšení full HD. Dôsledne oddeľuje farebný šum od jasového a obidva typy eliminuje oddelene, takže sa fotograf môže tešiť na čisté snímky aj pri vyšších hodnotách citlivosti ISO. Veľkou výhodou sú aj čisté farebné prechody bez akéhokoľvek zlievania farieb dokonca aj v rohoch snímok, kde k tomuto nežiaducemu javu obvykle dochádza. Ďalšia prednosť nového obrazového procesora je technológia inteligentného rozlíšenia. Systém automaticky rozpozná tri charakteristické oblasti záberu – obrysy, oblasť s detailnou textúrou a jemné tonálne prechody. Obrysy sa automaticky zvýraznia pomocou vyššieho kontrastu, v oblastiach s textúrou dôjde k zvýrazneniu detailov a tonálne prechody sa upravia tak, aby vyzerali ešte plynulejšie. Výsledkom je kvalitnejší obraz pri fotografovaní aj natáčaní videozáznamov.

Takmer všetky digitálne fotoaparáty na súčasnom trhu dokážu natáčať videozáznamy, pri väčšine z nich je však videorežim len doplnková funkcia a fotoaparát sa skutočným kamerám rozhodne nevyrovná.

Panasonic GH2 je skutočne hybridný prístroj, ktorý vo videorežime pracuje rovnako kvalitne ako mnohé filmové kamery. Natáčanie sa spúšťa špeciálnym tlačidlom, takže sa dá natáčať aj fotografovať okamžite a súčasne bez akékoľvek straty kvality. Prístroj natáča v rozlíšení full HD 1920 × 1080 bodov s frekvenciou 60i, výkon snímača sa oproti predchádzajúcemu modelu zdvojnásobil z 25p/24p na 50p/60p. Panasonic GH2 podporuje aj natívny filmový formát 1080/24p, čo je štandard pre bežné moderné kinosály. 

Panasonic Lumix DMC-GH2_1.jpg


Cez kábel HDMI sa dá GH2 pri fotografovaní alebo natáčaní pripojiť k externému monitoru. To výrazne uľahčí tvorbu kompozície. Túto možnosť obyčajne využívajú práve profesionálni kameramani.

Na rozdiel od tradičných „zrkadloviek“ s doplnkovou funkciou videa Lumix G pri natáčaní videozáznamov automaticky ostrí a preostruje iba stlačením vybraného miesta na displeji. Rovnako ako pri fotografií sa prepálené miesta v obraze označia blikaním na displeji (tzv. zebra). Počas natáčania sa dá kedykoľvek stlačiť spúšť fotoaparátu a urobiť snímka v plnom rozlíšení 16,05 Mpix. Pri prehrávaní sa navyše dajú ukladať jednotlivé okienka záznamu ako fotografie.

Panasonic GH2 je vybavený systémom Dolby Digital Stereo Creator, v prípade potreby sa dá k prístroju pripojiť aj externý stereofonický mikrofón DMW-MS1. K dispozícii je okrem iného funkcia Wind Cut, tlmiaca hluk v pozadí spôsobený vetrom.

Pri sledovaní scény na veľkom displeji s rozlíšením 460 000 bodov sa stačí dotknúť ľubovoľného miesta v zábere a fotoaparát na toto miesto automaticky zaostrí, prípadne v tomto bode zmeria expozíciu. Dotyk na displeji funguje aj ako spúšť.

Vďaka funkcii kontinuálneho ostrenia dokáže fotoaparát automaticky ostriť na objekt vybraný dotykom na displeji aj v prípade, že sa tento objekt pohybuje. Ak si zvolíme výber jediného ostriaceho bodu, dá sa dotykom označiť veľkosť oblasti, na ktorú má fotoaparát zaostriť. V režime rozpoznávania tvárí fotoaparát umožňuje precízne ostrenie na oči vybranej tváre. V režime viacbodového ostrenia s 23 bodmi môže fotograf sám vybrať skupinu ostriacich bodov tak, aby zodpovedali zvolenej kompozícii. V režime inteligentnej automatiky (iA) s funkciou inteligentný výber scény stačí dotykom na displeji vybrať určitý objekt v zábere a fotoaparát automaticky nastaví príslušný motívový program. Pokiaľ sa napríklad dotkneme ľudskej tváre, prístroj sa prepne do portrétneho programu, pokiaľ, naopak, dotykom označíme pozadie, aktivuje sa program pre krajinu. Ak ukážeme na displeji na blízky objekt, zapne sa režim detailného fotografovania. V režime ručného ostrenia si môžeme dotykom displeja päťnásobne či desaťnásobne zväčšiť zobrazenú scénu, zväčšenú časť záberu potom posúvame po obraze prstom.

Dotykové ovládanie výrazne uľahčuje nielen fotografovanie, ale aj prehľadávanie fotografií. Stačí sa dotknúť náhľadu a snímka sa zobrazí na celom displeji. Pri prehľadávaní celého albumu sa dá prechádzať z jednej fotografie na druhú podobnými pohybmi prsta, ako keď obraciate stránky knihy. Dotykom sa dá zobrazená fotografia ľahko zväčšiť až na šestnásťnásobok.

Veľký LCD panel s vysokým rozlíšením 460k ponúka široký zobrazovací uhol, možno ho vyklopiť o 180° do strany a o 270° nahor či dolu a obraz pokrýva 100 % záberu. Fotografovať aj prehliadať hotové snímky tak možno v podstate v akejkoľvek pozícii. Vďaka novej technológii LED podsvietenia sa sýtosť farieb zvyšuje až o 25 %. Primárne farby (červená, modrá a zelená) sa zobrazujú realistickejšie než predtým. Veľký a jasný profesionálny hľadáčik s označením Multi Aspect Wide Screen LVF (Live View Finder) ponúka rozlíšenie 1 530 000 bodov. Kvalitou sa vyrovná optickým hľadáčikom najlepších zrkadloviek, na rozdiel od nich však dokáže zobraziť informácie o nastavení fotoaparátu, takže od neho používateľ vôbec nemusí odtrhnúť oko. Na rozdiel od bežných zrkadloviek pokrýva obraz v hľadáčiku celých 100 % záberu a obraz v hľadáčiku vyzerá presne tak ako výsledná fotografia – farebne aj pomerom strán. Pri zobrazení pohyblivých objektov sa obnovuje frekvencia 60 obr./s a zobrazuje sa v reálnom čase. Špeciálny senzor hľadáčika sa aktivuje vo chvíli, keď fotoaparát priblížime k oku. Zároveň sa vypne LCD panel.

Panasonic DMC-GH2 je prvý fotoaparát na svete s výmennými objektívmi, ktorým možno urobiť 3D zábery. Umožňuje to nový objektív 3D LUMIX G 12,5 mm f12 (H-FT012). V ňom sa nachádzajú dve optické sústavy – ľavá a pravá, záznam sa vyhotovuje súbežne a výslednú dvojicu záberov spracúva 3D obrazový procesor. Na vyhotovených záberoch nie je viditeľné žiadne skreslenie ani časové oneskorenie medzi ľavým a pravým obrazom, a to ani v prípade objektov v rýchlom pohybe. 3D fotografie či záznamy vyzerajú na 3D televízoroch VIERA veľmi dobre a celkom prirodzene dokonca aj pri fotografovaní z veľkej blízkosti. Na spracovanie 3D obrazu je však potrebný špeciálny firmvér a tým je ako jediný fotoaparát na súčasnom trhu vybavený práve Panasonic Lumix GH2.

Okrem toho DMC- GH2 ponúka celý rad zaujímavých funkcií. Používatelia si môžu vybrať, či chcú realisticky dokumentovať svet okolo seba alebo je im bližšie svojrázne kreatívne vyjadrenie. V režime My Color je k dispozícii sedem prednastavených efektov – Expressive, Retro, Pure, Elegant, Monochrome, Dynamic Art a Silhouette. V režime Custom používateľ môže sám nastaviť farebný odtieň a úroveň jasu a sýtosti farieb. Vďaka živému náhľadu scény v reálnom čase na displeji (funkcia Full-time Live View) ešte pred stlačením spúšte vidieť, ako tieto úpravy ovplyvnia výslednú podobu, atmosféru a náladu snímok. Milovníci pokročilejších efektov môžu využiť jeden z desiatich filmových režimov a pri každom z nich nastaviť samostatne kontrast, ostrosť a farebnú sýtosť. Obľúbené nastavenia sa dajú uložiť do pamäte. GH2 rovnako ponúka 22 motívových programov. Väčšina z nich sa dá využiť aj pri natáčaní videozáznamov, čo iste ocenia milovníci filmov s dramatickými efektmi, ktoré je inak nevyhnutné vytvárať až pri úprave v počítači.

Medzi základné expozičné režimy patria programová automatika, priorita času, priorita clony a ručný režim. Na displeji sa zobrazia hodnoty času a clony, pokiaľ nastavenia nezodpovedajú vhodným hodnotám podľa aktuálnych podmienok, rozsvieti sa farebný varovný symbol. Menej skúseným používateľom tak prístroj názorne a logicky pomáha v zvládnutí základných fotografických techník a zručností.

Korekcia expozície sa teraz dá nastaviť oboma smermi v piatich krokoch, pri vyvážení bielej môže používateľ uložiť až 4 ručne navolené polohy do pamäte prístroja.

Panasonic DMC-GH2 ponúka mnoho funkcií pre skúsených fotografov, ale aj jednoduché ovládanie pre začiatočníkov. Ide o vhodný model pre doterajších majiteľov kompaktných fotoaparátov, ktorí túžia po kvalitnejších snímkach, ale nechcú sa príliš zaoberať fotografickou technikou. Príčinou jednoduchého ovládania je predovšetkým zlepšený režim inteligentnej automatiky (iA), ktorý je k dispozícii pri fotografovaní aj pri natáčaní videozáznamov.

Oproti predchádzajúcemu modelu sa tento režim dočkal v GH2 niekoľkých podstatných zlepšení. Po novom ponúka predovšetkým technológie inteligentného ovládania dynamického rozsahu a inteligentného rozlíšenia. Technológia inteligentného ovládania dynamického rozsahu dokáže nastaviť iné expozičné hodnoty pre svetlé a tmavé oblasti záberu, čo bráni prepalom aj kresbe utopenej v tieňoch a pomáha plynulosti tonálnych prechodov. Pri detekcii objektu v protisvetle sa automaticky aktivuje funkcia kompenzácie protisvetla.

Technológia inteligentného rozlíšenia analyzuje rôzne charakteristické časti záberu a podľa toho nastavuje optimálne fotografické hodnoty. Vďaka funkcii kontinuálneho ostrenia dokáže Panasonic GH2 zaostriť na objekt v pohybe a potom naň ostriť neustále, čo sa hodí v mnohých situáciách. Stačí na objekt zamieriť objektív, potlačením spúšte zaostriť a potom už len fotografovať. Funkcia rozpoznávania tváre* si zase dokáže zapamätať vybrané tváre a fotoaparát najbližšie automaticky zaostrí práve na niektorú z nich, len čo sa objaví v zábere. Pri prehrávaní fotografií si zase môžete nechať zobraziť len snímky, na ktorých sa niektorá z tvárí uložených v pamäti vyskytuje (funkcia Category Playback).

Okrem uvedených pokročilých funkcií ponúka režim iA všetky základné nástroje, ktoré používatelia od moderného kvalitného digitálneho fotoaparátu očakávajú. Medzi ne patrí napríklad optický stabilizátor MEGA O.I.S. zabraňujúci rozostreniu vplyvom chvenia prístroja pri fotografovaní z ruky alebo funkcia inteligentného ovládania citlivosti (Intelligent ISO Control), ktorá v prípade potreby (napr. keď sa objekt tesne pred stlačením spúšte pohne) zvýši citlivosť a zabráni tak pohybovému rozostreniu. Funkcia inteligentného výberu motívových programov automaticky rozpozná najčastejšie fotografické situácie (portrét, nočný portrét, krajina, nočná krajina, detail a západ slnka) a prepne fotoaparát do zodpovedajúceho motívového programu. Všetky tieto užitočné funkcie môže používateľ aktivovať celkom jednoducho, stačí, keď zapne režim inteligentnej automatiky označený iA.

V základnej výbave fotoaparátu Panasonic DMC-GH2 sa nachádzajú programy PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition na archiváciu fotografií a videozáznamov, plnohodnotný SILKYPIX Developer Studio 3.1 SE na spracovanie snímok vo formáte RAW a skúšobná verzia aplikácie Super LoiloScope.

Aplikácia PHOTOfunSTUDIO 6.0 BD Edition umožňuje triedenie a usporiadanie nielen novovytvorených fotografií, ale aj snímok uložených v počítači. Medzi ich výhody patrí rýchly štart a načítanie fotografií. Program dokáže rozoznať tváre jednotlivých osôb na snímkach, takže sa dajú snímky ľahko roztriediť podľa toho, kto je na nich vyfotografovaný. K dispozícii je, samozrejme, aj možnosť vytvoriť prezentáciu s celým radom efektov a podfarbiť ju hudbou z databázy aplikácie iTunes, prípadne túto prezentáciu vypáliť na Blu-ray alebo DVD vo formáte MPEG2. Videozáznamy sa dajú posielať priamo na YouTube, fotografie aj videozáznamy možno posielať aj na Facebook. Na trh by sa mal dostať začiatkom decembra, pričom cena za telo bez objektívov by sa mala začínať na 900 USD.

Zdroj: TS Panasonic


Ohodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Chy­ba 53 vy­ra­dí z pou­ží­va­nia iP­ho­ny op­ra­vo­va­né v neauto­ri­zo­va­ných servis­och
Chybové kódy a vyskakujúce okná s varovaním už nie sú také hrozné ako pred desiatkami rokov. Vďaka vyhľadávaniu Googlu možno nájsť riešenie na ľubovoľnú chybu v počítači, smartfóne či hernom systéme. čítať »
 
Mi­ni­po­čí­tač OD­ROID C-2 pod­po­ru­je 60 Hz 4K vi­deo­výs­tup a sto­jí len 40 do­lá­rov
Výrobca Hardkernel predstavil ďalší svoj minipočítač na vývojárskej doske, ktorý chce konkurovať Raspberry Pi 2. ODROID C-2 je vybavený 64-bitovým procesorom so štyrmi jadrami ARM Cortex-A53, 2 GB RAM a gigabitovým eternetom. čítať »
 
Do práč­ky Sam­sung AddWash pri­dá­te po­nož­ky aj po spus­te­ní pra­nia
Zabudnuté ponožky na dne koša alebo bielizeň, na ktorú si spomeniete až po naložení a zapnutí práčky, už nemusíte prať až v ďalšej várke. Práčky Samsung AddWash s predným plnením umožňujú vkladať bielizeň aj počas pracieho cyklu. čítať »
 
App­le vraj v mar­ci pred­sta­ví 4-pal­co­vý iP­ho­ne 5se za dob­rú ce­nu
Podľa niektorých zdrojov Apple pripravuje smartfón, ktorý vybočuje z radu jeho nových produktov. Má ísť o 4-palcový iPhone 5se s cenou pravdepodobne okolo 450 dolárov. čítať »
 
Ni­kon pred­sta­vil no­vé špič­ko­vé zr­kad­lov­ky + vi­deo
Model D5 je určený profesionálom a nadšencom, ktorí potrebujú špičkovú techniku bez kompromisov, pretože v mnohých prípadoch majú iba jedinú príležitosť získať ten správny záber. čítať »
 
ASUS uvá­dza na slo­ven­ský trh no­vé smar­tfó­ny Zen­Fo­ne. Poz­ná­me vý­ba­vu a ce­ny
Spoločnosť ASUS oznámila dostupnosť nových smartfónov ZenFone na slovenskom trhu. ZenFone Zoom je najtenší fototelefón s trojnásobným optickým zoomom na svete. čítať »
 
Dis­plej pre ne­vi­dia­cich do­ká­že vy­kres­ľo­vať Braillo­vo pís­mo
Nevidiaci ľudia majú sťažený prístup k materiálom určeným na čítanie. Pri používaní tabletov a počítačov im môže pomôcť softvér typu text-to-speech. čítať »
 
HP pred­sta­ví na toh­to­roč­nom MWC smar­tfón s mo­bil­ným Win­dows 10
Neveľký rad high-end zariadení vybavených mobilnou verziou Windows 10 sa zrejme už čoskoro rozšíri o ďalší produkt. Bude ním smartfón s označením Falcon od spoločnosti HP čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter