Samsung NX100: Ovládajte fotoaparát cez objektív!


Nový hybridný kompaktný fotoaparát disponuje objektívom s i-Function, ktorý ponúka nové možnosti ovládania.

Samsung uvádza na trh bezzrkadlový fotoaparát Samsung NX100, vybavený prvým objektívom s i-Function, ktorý umožňuje používateľom ovládať fotoaparát prostredníctvom objektívu.

Zatiaľ čo konvenčné typy objektívov sa z hľadiska nastavenia fotoaparátu správali pasívne, objektívy s i-Function dokážu aktívne komunikovať s telom fotoaparátu. Ponúkajú tak novú kontrolu nad obrazom, možnosť rýchleho manuálneho nastavenia na jednoduché a rýchle vyhotovenie fotografií a takisto ponúkajú možnosť úpravy nastavenia fotoaparátu tak, aby bolo optimálne pre práve používaný objektív. Objektívy sú vybavené prakticky umiestneným tlačidlom, ktoré používateľom umožňuje listovať možnosťami manuálneho nastavenia, a zaostrovací krúžok sa postará o to, že s jeho pomocou možno ľahko meniť hodnoty jednotlivých parametrov. Tento spôsob ovládania prístroja je šikovný, intuitívny a rýchly. Vzhľadom na to, že typický používateľ má pri fotografovaní väčšinou tendenciu uchopiť fotoaparát jednou rukou za objektív, umožňuje nový systém ovládania prirodzene prostredníctvom tlačidla i-Function meniť nastavenia prístroja ľavou rukou, a to bez nutnosti spúšťať fotografovaný objekt z hľadáčika prístroja. Používatelia môžu použitím tlačidla i-Function spoločne so zaostrovacím krúžkom rýchlo a jednoducho prechádzať medzi nastavením rýchlosti uzávierky, clony, EV, vyvážením bielej a nastavením citlivosti ISO, ľahšie a rýchlejšie tak upravovať nastavenie prístroja pri fotografovaní. 

NX100_S2_B.jpg


NX100 ponúka režim priority objektívu, každý objektív je prehľadne označený ikonou ilustrujúcou typické použitie objektívu, takže aj začiatočníci rýchlo pochopia, aký objektív by pre určitú konkrétnu scénu mali zvoliť. Režim priority objektívu ponúka možnosti nastavenia scény optimalizovanej pre práve používaný objektív – napríklad ak k fotoaparátu pripojíte širokouhlý „krajinkársky“ objektív, prístroj sa okamžite prepne do režimu na fotografovanie krajiny. Ak používateľ nasadí iný špecializovaný objektív, fotoaparát rozpozná typ objektívu a automaticky zvolí nastavenia najlepšie zodpovedajúce pripojenému objektívu. Táto posledná spomínaná funkcia bude v budúcnosti fungovať v spojení so špeciálnymi objektívmi značky Samsung. Fotoaparát ponúka funkciu uvádzanú pod názvom Smart Filter (inteligentný filter). V režime prezerania fotografií môžu používatelia aplikovať sedem rôznych filtrov vrátane vinetácie, zmäkčenia, rybieho oka alebo miniatúry. 

NX100_T1_B.jpg


Citlivosť ISO bola na účel fotografovania momentiek zvýšená na maximálnu hodnotu 6400.
Dizajn NX100 je inšpirovaný jednoduchým tvarom kvapky rosy tvoriacej sa na liste. Je to zrejmé na tlačidle uzávierky a zaoblenom tele fotoaparátu, ktoré bude na Slovensku k dispozícii v čiernej farbe.

NX100 podporuje videozáznam vo vysokom rozlíšení HD 720p, ponúka aj režim Sound Picture (obraz so zvukom), ktorý umožňuje k snímke zaznamenať aj zvukový sprievod. NX100 ponúka aj funkciu ultrazvukového čistenia, ktorá dokáže z objektívu pred fotografovaním odstrániť prachové čiastočky.

Pri uvedení fotoaparátu na trh bude k dispozícii kompaktný objektív so zoomom s rozpätím ohniskových vzdialeností 20 – 50 mm, ktorý ponúkne vysokú kvalitu obrazu, ako aj výhody jednoduchej prenosnosti. Čoskoro po tom bude na trh uvedený malý a ľahký širokouhlý plochý objektív (Pancake) s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm. V prvej polovici roka 2011 budú k dispozícii dva ďalšie špeciálne objektívy – objektív Macro s ohniskovou vzdialenosťou 60 mm a Super Zoom s rozsahom 18 – 200 mm. V druhej polovici roka bude tento sortiment rozšírený ešte o ďalšie tri objektívy s ohniskovými vzdialenosťami 16 mm, 85 mm a 16 – 80 mm. K systému NX sa bude dodávať aj ďalšie príslušenstvo vrátane elektronického hľadáčika, blesku a modulu GPS umožňujúceho zaznamenať presnú geografickú polohu.

Na Slovensku bude k dispozícii za odporúčanú MOC 529 € vrátane DPH (v sete so základným objektívom 20 – 50 mm).

Galéria k článku:

Zdroj: TS Samsung


Ohodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Chy­ba 53 vy­ra­dí z pou­ží­va­nia iP­ho­ny op­ra­vo­va­né v neauto­ri­zo­va­ných servis­och
Chybové kódy a vyskakujúce okná s varovaním už nie sú také hrozné ako pred desiatkami rokov. Vďaka vyhľadávaniu Googlu možno nájsť riešenie na ľubovoľnú chybu v počítači, smartfóne či hernom systéme. čítať »
 
Mi­ni­po­čí­tač OD­ROID C-2 pod­po­ru­je 60 Hz 4K vi­deo­výs­tup a sto­jí len 40 do­lá­rov
Výrobca Hardkernel predstavil ďalší svoj minipočítač na vývojárskej doske, ktorý chce konkurovať Raspberry Pi 2. ODROID C-2 je vybavený 64-bitovým procesorom so štyrmi jadrami ARM Cortex-A53, 2 GB RAM a gigabitovým eternetom. čítať »
 
Do práč­ky Sam­sung AddWash pri­dá­te po­nož­ky aj po spus­te­ní pra­nia
Zabudnuté ponožky na dne koša alebo bielizeň, na ktorú si spomeniete až po naložení a zapnutí práčky, už nemusíte prať až v ďalšej várke. Práčky Samsung AddWash s predným plnením umožňujú vkladať bielizeň aj počas pracieho cyklu. čítať »
 
App­le vraj v mar­ci pred­sta­ví 4-pal­co­vý iP­ho­ne 5se za dob­rú ce­nu
Podľa niektorých zdrojov Apple pripravuje smartfón, ktorý vybočuje z radu jeho nových produktov. Má ísť o 4-palcový iPhone 5se s cenou pravdepodobne okolo 450 dolárov. čítať »
 
Ni­kon pred­sta­vil no­vé špič­ko­vé zr­kad­lov­ky + vi­deo
Model D5 je určený profesionálom a nadšencom, ktorí potrebujú špičkovú techniku bez kompromisov, pretože v mnohých prípadoch majú iba jedinú príležitosť získať ten správny záber. čítať »
 
ASUS uvá­dza na slo­ven­ský trh no­vé smar­tfó­ny Zen­Fo­ne. Poz­ná­me vý­ba­vu a ce­ny
Spoločnosť ASUS oznámila dostupnosť nových smartfónov ZenFone na slovenskom trhu. ZenFone Zoom je najtenší fototelefón s trojnásobným optickým zoomom na svete. čítať »
 
Dis­plej pre ne­vi­dia­cich do­ká­že vy­kres­ľo­vať Braillo­vo pís­mo
Nevidiaci ľudia majú sťažený prístup k materiálom určeným na čítanie. Pri používaní tabletov a počítačov im môže pomôcť softvér typu text-to-speech. čítať »
 
HP pred­sta­ví na toh­to­roč­nom MWC smar­tfón s mo­bil­ným Win­dows 10
Neveľký rad high-end zariadení vybavených mobilnou verziou Windows 10 sa zrejme už čoskoro rozšíri o ďalší produkt. Bude ním smartfón s označením Falcon od spoločnosti HP čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter