Dlhodobé skúsenosti: Nokia E52

nokia e52.jpg Pod označením Dlhodobé skúsenosti budete môcť odteraz nájsť akýsi druhý pohľad na testovaný hardvér, akúsi druhú recenziu. V tomto pohľade zhrnieme praktické skúsenosti, napríklad s testovaným telefónom počas reálnej práce s ním, opíšeme reálne problémy, na ktoré sme narazili počas jeho používania.

Základom je dlhodobejšia a najmä každodenná práca s daným hardvérom minimálne po dobu 3-4 týždňov. V tomto type článku nebudeme opisovať bežné technické parametre, nebudeme predstavovať novinky tak, ako ste zvyknutí. Budete to jednoducho zmes skúseností a praktický rád.

Samovoľné reštarty
Nokiu E52 používame každý deň posledný mesiac, počas ktorého sme zažili asi tucet reštartov a zamrznutí. Telefón zamŕzal nečakane najmä pri písaní správ či prezeraní denníka hovorov, následne sa samovoľne reštartoval a po zadaní PIN kódu sa tváril, že je opäť v poriadku. Dvakrát spôsobil po pripojení systémového kábla reštart počítača. Treba však dodať, že softvérový nástroj Nokia Ovi Suite ponúka automatickú aktualizáciu firmvéru telefónu, ktorú odporúčame realizovať – po poslednej aktualizácii sa vytratili problémy s reštartovaním.

Synchronizácia a internetové pripojenie
Synchronizácia prostredníctvom softvéru Nokia Ovi aj prostredníctvom on-line služby Ovi.com prebehla vždy na prvý pokus a bez problémov, no bez problémov nebolo internetové pripojenie vďaka subaplikácii One Touch Access. Veľakrát sa nám stalo, že sa aplikácia aj telefón (stavový riadok pod indikátorom signálu) tváril ako úspešne pripojený, nebolo však možné pristupovať ani na najbližší server. Chybu na strane operátora v tomto prípade vylučujeme. Wi-Fi fungovalo bez najmenších problémov, pri viacerých súčasných pripojeniach (Wi-Fi, HSDPA) sa telefón vždy slušne opýta, ktoré pripojenie má použiť.

Konštrukčné vlastnosti
Čo sa týka konštrukcie, aj z niekoľkých bežných (ale poriadnejších) pádov vyviazla E52-ka iba s niekoľkými škrabancami, sklíčko zostalo nepoškriabané. Raz vyskočila klávesnica z úchytov, no stačilo len trocha sily a vrátila sa do svojej pôvodnej polohy. Keď vám však tento telefón vypadne z rúk, na 99 % sa rozletí na tri časti (telefón, batéria, kryt batérie), takže ho treba opäť poskladať. Výhodou E52-ky je jednoducho odnímateľný kryt batérie, čo sa nedá povedať o niektorých N-kových telefónoch. Klávesnicu hodnotíme ako špičkovú, sem-tam sa však stane, že si človek spletie tlačidlo zrušenia hovoru s tlačidlom vymazania, ktoré sídli v tesnej blízkosti. Pri ďalšej verzii (E53?) toto odporúčame výrobcovi zmeniť. Telefón s úzkym profilom ukrýva v sebe pomerne silný vibrovací čip, chýbal nám však výraznejšie integrovaný akcelerometer, ktorý by vedel sám otočiť displej, najmä pri surfovaní webom.

Batéria
Skvelá je výdrž telefónu, najmä ak zoberieme do úvahy fakt, že ide o manažérsky telefón. Nabíjame ho raz za tri dni a pritom je neustále pripojený push e-mailový klient Nokia Messaging do firemnej schránky. Telefón sa nabíja aj pripojením systémovým káblom k PC (rozhranie microUSB), občas však „zahapruje“ a tvári sa, že sa nabíja, aj keď je už odpojený od nabíjačky. Po korektnom odpojení však elegantne upozorní na odpojenie nabíjačky z elektrickej siete pre šetrenie elektriny, to však robia všetky nové Nokie. Rovnako v novších Nokiách nájdete aj vyhľadávanie kontaktov za pomoci T9, takže z pohotovostného režimu napríklad pri vyhľadaní mena Novák stačí zadať 66825, stlačiť šípku hore a doprava a hneď máte na výber, či chcete kontaktné číslo zavolať alebo naň poslať správu. Toto je vysoko návyková funkcia. Keď sme už spomenuli výdrž – telefón sme testovali aj v zimných podmienkach (teplotný rozsah 0 ÷ -10° C) a nezaznamenali sme žiadne citeľné zníženie výdrže batérie.

Navigácia
GPS (a-GPS) spolupracuje s Nokia Maps vo verzii 3.0 – tie sú výborne spracované, no čip GPS sa občas stratí a potom sa akosi nechce nájsť. Pomôže reštart aplikácie alebo telefónu. Nepáči sa mu pod tónovanými sklami automobilu. Výborná je však výdrž telefónu so spustenou navigáciou. Nám vydržala navigácia 2× po dve hodiny a potom ešte 2 dni výdrže telefónu, čo považujeme za veľmi slušné, max. dĺžku navigácie na jedno nabitie odhadujeme na 7 ÷ 10 hodín. Reproduktor by pri hlasovej navigácii mohol byť aj hlasnejší.

3,5 mm jack súčasťou pracovného telefónu
Drobnosť, ktorá nás potešila asi najviac, je 3,5 mm jack na pripojenie vlastných slúchadiel – nechápeme, prečo toto výrobca dokáže poskytnúť v pracovnom telefóne a nedokáže v niektorých multimediálnych. Pri FM rádio nám chýbal FM vysielač (transmitter), čo je však skôr zvyk napr. z modelu N97. Rádio má veľmi citlivé naladenie, niekedy dokonca naladilo viac staníc ako autorádio s poriadnou anténou.

Záver
Nokia E52 je pracovne ladený telefón s výborným pomerom ceny a výkonu, dobrou klávesnicou a všetkým, čo od neho bežný pracovne naladený používateľ bude očakávať, vrátane navigácie GPS. Na predídenie niektorým zo spomínaných problémov odporúčame pravidelne aktualizovať firmvér telefónu.

Galéria k článku:

Zdroj: PCR redakciaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Chy­ba 53 vy­ra­dí z pou­ží­va­nia iP­ho­ny op­ra­vo­va­né v neauto­ri­zo­va­ných servis­och
Chybové kódy a vyskakujúce okná s varovaním už nie sú také hrozné ako pred desiatkami rokov. Vďaka vyhľadávaniu Googlu možno nájsť riešenie na ľubovoľnú chybu v počítači, smartfóne či hernom systéme. čítať »
 
Mi­ni­po­čí­tač OD­ROID C-2 pod­po­ru­je 60 Hz 4K vi­deo­výs­tup a sto­jí len 40 do­lá­rov
Výrobca Hardkernel predstavil ďalší svoj minipočítač na vývojárskej doske, ktorý chce konkurovať Raspberry Pi 2. ODROID C-2 je vybavený 64-bitovým procesorom so štyrmi jadrami ARM Cortex-A53, 2 GB RAM a gigabitovým eternetom. čítať »
 
Do práč­ky Sam­sung AddWash pri­dá­te po­nož­ky aj po spus­te­ní pra­nia
Zabudnuté ponožky na dne koša alebo bielizeň, na ktorú si spomeniete až po naložení a zapnutí práčky, už nemusíte prať až v ďalšej várke. Práčky Samsung AddWash s predným plnením umožňujú vkladať bielizeň aj počas pracieho cyklu. čítať »
 
App­le vraj v mar­ci pred­sta­ví 4-pal­co­vý iP­ho­ne 5se za dob­rú ce­nu
Podľa niektorých zdrojov Apple pripravuje smartfón, ktorý vybočuje z radu jeho nových produktov. Má ísť o 4-palcový iPhone 5se s cenou pravdepodobne okolo 450 dolárov. čítať »
 
Ni­kon pred­sta­vil no­vé špič­ko­vé zr­kad­lov­ky + vi­deo
Model D5 je určený profesionálom a nadšencom, ktorí potrebujú špičkovú techniku bez kompromisov, pretože v mnohých prípadoch majú iba jedinú príležitosť získať ten správny záber. čítať »
 
ASUS uvá­dza na slo­ven­ský trh no­vé smar­tfó­ny Zen­Fo­ne. Poz­ná­me vý­ba­vu a ce­ny
Spoločnosť ASUS oznámila dostupnosť nových smartfónov ZenFone na slovenskom trhu. ZenFone Zoom je najtenší fototelefón s trojnásobným optickým zoomom na svete. čítať »
 
Dis­plej pre ne­vi­dia­cich do­ká­že vy­kres­ľo­vať Braillo­vo pís­mo
Nevidiaci ľudia majú sťažený prístup k materiálom určeným na čítanie. Pri používaní tabletov a počítačov im môže pomôcť softvér typu text-to-speech. čítať »
 
HP pred­sta­ví na toh­to­roč­nom MWC smar­tfón s mo­bil­ným Win­dows 10
Neveľký rad high-end zariadení vybavených mobilnou verziou Windows 10 sa zrejme už čoskoro rozšíri o ďalší produkt. Bude ním smartfón s označením Falcon od spoločnosti HP čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter