Čínske pirátske Windows XP je v skutočnosti Ubuntu

Presne na Štedrý deň sa internetom začala šíriť distribúcia, ktorá sa na prvý pohľad javí ako čínska pirátska verzia Windows XP. Potiaľto nič zaujímavé, až bližší pohľad prezrádza, že nejde o Windows XP, ale o prakticky identicky vyzerajúce Ubuntu. Chcete si vyskúšať Linux so vzhľadom Windows? Poradíme ako na to!

Po nič nehovoriacim názvom Ylmf OS sa skrýva operačný systém takmer navlas pripomínajúci Windows XP. Vzhľadom na to, že Ylmf OS bol vydaný len nedávno a celá stránka je v čínštine, informácií je zatiaľ poskromne, ale vďaka prekladaču a nášmu testu môžeme potvrdiť, že ide naozaj o upravenú distribúciu Ubuntu.

Falošné „XP-čka“ obsahujú všetko, čo by ste v operačnom systéme očakávali po jeho inštalácii – kancelársky balík Open Office, nakonfigurovaný Firefox, FTP a IM klient, multimediálny prehrávač a ďalšie vychytávky, ktoré bežnému používateľovi PC uľahčia život.

cinske ubuntu.jpg

Nejde síce o dokonalú kópiu, ale ovládanie, aj používateľské rozhranie YLMF OS je, odmysliac si čínštinu, takmer identické


Čínski vývojári v tomto prípade (už) nie sú piráti, ale identifikovateľná firma a svoj produkt očividne nepovažujú za pirátsky počin, ale za záslužnú činnosť, ktorá má priniesť Linux do širšieho povedomia používateľov. Každopádne, firma za ním stojaca nie je najmä v Číne neznáma. Ešte donedávna distribuovala YLMF Windows XP – vlastnú pirátsku verziu Windows XP, ktorú bolo možné si voľne stiahnuť.

Ak sa prelúskate čínskou stránkou projektu, alebo jej poloanglickou verziou z prekladača zistíte, že k Ylmf je k dispozícii na bezplatné stiahnutie a inštaláciu v podobe ISO balíčka.

Ak sa obávate čínštiny – áno, máte pravdu, celý operačný systém, aj inštalácia je v čínštine, ale po nabootovaní je jasne označená voľba Live CD, s ktorou máte možnosť spustiť systém bez zásahov do existujúceho systému. Navyše, na internete sa už objavili návody, ako do Ylmf nainštalovať iný jazyk (v diskusii pod článkom).

Linux so vzhľadom Windows XP? Jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať...
YLMF zďaleka nie je prvým „plagiátorom“ Windows XP. Podľa všetkého to však s úpravami Linuxových distribúcií do podoby operačných systémov Windows myslí vážne, čo dokazuje aj nedávno zakúpená doména xp.com. A mimochodom, alternatív pre pozmenenie vzhľadu operačných systémov je viacero – výber zo živých projektov prinášame nižšie:

Video:Aj úplne bežná inštalácia Ubuntu sa môže tváriť ako Windows XP (skript XpGnome)


XP Gnome – Skript, ktorý mení vzhľad rozhrania GNOME na tému so vzhľadom používateľského rozhrania Windows XP

OpenBRLix  – Pôvodný názov tejto linuxovej distribúcie – Famelix – vystihoval snahu autorov o priblíženie Linuxu bežnej rodine prostredníctvom známeho používateľského rozhrania Windows Vista (náhľad: http://distrowatch.com/images/slinks/brlix.png)

Linux XP – Trocha chaotická stránka ruských vývojárov tohto klonu operačného systému Windows. Ide o platenú alternatívu postavenú na jadre Fedora.

Zdroje:
Download Squad
Cloned in China
YLMF.orgOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Chro­me vás bu­de chrá­niť pred fa­loš­ný­mi tla­čid­la­mi na sťa­ho­va­nie
Google oznámil, že služba Safe Browsing v rámci Chromu bude označovať weby, ktoré používajú sociálne inžinierstvo, ako sú napr. falošné tlačidlá na download, podvodné aktualizácie či reklamy šíriace malvér. čítať »
 
Mo­zil­la to vzda­la, OS Fi­re­fox kon­čí. Viac ju za­ují­ma IoT
Decembrové oznámenie o prerušení vývoja ukončilo štvorročné snaženie o vytvorenie operačného systému založeného na prehliadači. Namiesto toho však spoločnosť plánuje sústrediť svoje sily na projekt do budúcnosti zaujímavejší - do internetu vecí. čítať »
 
Naj­nov­šiu ver­ziu OS An­droid Mar­shmallow za­tiaľ ne­pou­ží­va tak­mer nik­to
Pre niekoho to možno bude znieť prekvapivo, no najnovšia verzia OS Android zatiaľ nezažíva obrovský nárast počtu inštalácií. Najmä v porovnaní so štatistikami z minulosti. čítať »
 
Lib­reOf­fi­ce On­li­ne pod­po­ru­je spo­lup­rá­cu na do­ku­men­toch v reál­nom ča­se. Má to však há­čik
Vo webovom kancelárskom balíku LibreOffice Online pribudlo množstvo nových funkcií. Hlavnou novinkou je spolupráca viacerých používateľov na rovnakom dokumente v reálnom čase. čítať »
 
Mic­ro­soft ku­pu­je Swif­tKey. Ob­ľú­be­ná mo­bil­ná klá­ves­ni­ca bu­de dos­tup­ná už aj pre Win­dows
SwiftKey, azda najpopulárnejšia klávesnicová aplikácia pre mobilné telefóny a tablety, viac nebude k dispozícii výlučne len pre systémy Android a iOS. čítať »
 
Pou­ží­va­te­lia Win­dows 7 a 8.1, prip­rav­te sa! Win­dows 10 sa vám stiah­ne auto­ma­tic­ky
Microsoft začína Windows 10 sťahovať automaticky ako odporúčanú aktualizáciu. Podľa spoločnosti táto zmena nastane od pondelka a bude aplikovaná v niekoľkých fázach. čítať »
 
Gri­ma­sy, sel­fie fot­ky, slov­né hrač­ky – aj ta­ké mô­že byť ran­né vstá­va­nie s ap­li­ká­ciou Mi­mic­ker Alarm
Aj vy patríte k tým nešťastníkom, pre ktorých neexistuje nič horšie ako ranné vstávanie? Potom vás istotne zaujme nový vynález z dielne Microsoftu. čítať »
 
Fi­re­fox 44 bu­de pod­po­ro­vať push ozná­me­nia. Web vás sám upo­zor­ní na no­vin­ky
Nová aktualizácia prehliadača Firefox pre Windows, Mac, Linux a Android umožní používateľom dozvedieť sa o novinkách na ich obľúbených webových stránkach aj vtedy, ak ich nebudú mať otvorené. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter