Wikia Search – nový open source projekt pre vyhľadávací systém

Spoluzakladateľ encyklopédie Wikipedia Jimmy Wales predstavil po zhruba ročnej príprave nový open source projekt s názvom Wikia Search. Ide o internetový vyhľadávací systém patriaci spoločnosti Wikia, ktorého jadro funguje na podobnom princípe, ako využívajú portály Google či Yahoo.

Cieľom projektu je poskytnúť plnú transparentnosť použitého algoritmu, ktorý tvorí hlavnú štruktúru vyhľadávacieho systému. Wikia Search využíva technológiu Grab od spoločnosti LookSmart a je už sprístupnená vo vyhotovení open source. Spoločnosť Wikia očakáva, že dostupnosťou zdrojových kódov a otvoreným algoritmom umožní vývojárskej komunite prispieť k následnému zlepšeniu funkčnosti a parametrov systému. Zaujímavý a zároveň najdôležitejší prvok Wikia Search je možnosť hodnotenia zobrazených záznamov priamo zo strany návštevníka portálu. Slúži na to päťhviezdičková stupnica, ktorá sa zobrazí po vyhľadaní pri každom z odkazov. Zámerom je, aby internetoví používatelia sami mohli určovať relevantnosť zobrazených informácií rôznorodého charakteru a dopomôcť tak k ich systematickému usporiadaniu. Určením hodnoty, významu a dôležitosti danej informácie sa v budúcnosti prispeje k lepšej a presnejšej kvalite vyhľadávania.

Na dokončenie celého projektu a jeho kompletnej koncepcie si budeme musieť ešte pár rokov počkať. Testovacia verzia Wikia Search Alpha je však už teraz dostupná na tejto adrese.

Zdroj: search.wikia.com, arstechnica.comOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Sta­ne sa z Pi­ra­te Bay naj­väč­šia strea­min­go­vá služ­ba na sve­te?
Vďaka doplnku pre prehliadače Chrome, Firefox alebo Internet Explorer s názvom Torrenty-Time sa web The Pirate Bay premenil na najväčší svetový portál na streaming videa. čítať »
 
Fa­ce­book mu­sí pres­tať sle­do­vať webo­vé ak­ti­vi­ty ľu­dí, aj keď ne­vyu­ží­va­jú Fa­ce­book
Francúzske úrady dali spoločnosti Facebook tri mesiace na to, aby prestala bez povolenia sledovať webovú aktivitu ľudí, ktorí nevyužívajú jej služby. čítať »
 
SK-NIC: Na Slo­ven­sku je viac ako 336-ti­síc do­mén a naj­viac sa ich za­čí­na na pís­me­no S
Správca národnej domény .sk neustále eviduje trendy vo vývoji počtu domén. Z toho napríklad vidno, že za rok 2015 bolo zaregistrovaných až 21 595 tzv. prvoregistrácií. Pozrite si ďalšie štatistiky z kuchyne SK-NICu, a. s. čítať »
 
Fa­ce­book opäť me­ní al­go­rit­mus News Fee­du. Kto­ré prís­pev­ky uvi­dí­te ako pr­vé?
Facebook oznámil na svojom blogu, že opäť mení algoritmus News Feed, aby sa používateľom nezobrazovali príspevky, ktoré nechcú vidieť. čítať »
 
YouTu­be vraj chys­tá ži­vé 360° vi­deos­trea­my pre vir­tuál­nu reali­tu
Zástupcovia YouTube na stretnutí s výrobcami kamier vyhlásili, že pracujú na možnosti živého streamovania 360-stupňového videa. čítať »
 
Pre­zi­dent za­lo­žil inter­ne­to­vú strán­ku ve­rej­ná ob­jed­náv­ka
Prezident Andrej Kiska založil internetovú stránku s názvom verejnaobjednavka.sk, ktorú spúšťa ako občan Slovenskej republiky. Ako pre médiá uviedol, je potrebné vytvoriť jednoznačnú verejnú objednávku, aby politici cítili tlak a riešili veci, ktoré riešiť treba. čítať »
 
Yahoo má pre­púš­ťať, prob­lé­my jej ro­bí Goog­le a Fa­ce­book
Šéfka spoločnosti Yahoo Inc. Marissa Mayerová predstaví plán škrtov v nákladoch, ktorý bude zahŕňať zníženie počtu pracovných miest o 15 % a zatvorenie niekoľkých divízií. čítať »
 
Wra­pi­fy vo­di­čom za­pla­tí, ak ne­cha­jú svo­je auto pre­me­niť na po­jaz­dnú rek­la­mu
Prevádzkovať auto nie je lacná záležitosť. Pohonné hmoty, poistenie, údržba -náklady rýchlo rastú. A práve tu by chcel pomôcť startup Wrapify, ktorý ponúka vodičom peniaze za to, ak si nechajú svoje vozidlo „obaliť" reklamou. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter