Švédski piráti chcú založiť vlastný štát

Ľuďom z komunity ThePirateBay.org rozhodne nemožno vyčítať ambície. Zakladatelia momentálne najväčšieho torrent trackera postupom času vytvorili politickú stranu a stále častejšie presadzujú záujmy svojej komunity oproti klasickým gigantom lobby. Čo bude ich ďalším krokom? Vytvoriť a riadiť pirátsky štát.

Cieľom ThePirateBay.org sa stala malá krajinka Sealand (Wikipedia), ktorá je na predaj. Jej zakladateľ Paddy Roy Bates totiž vo svojich 85 rokoch už nemá náladu na neustále bitky o nezávislosť svojej krajiny. Sealand bol pôvodne vojenská morská pevnosť z druhej svetovej vojny, postavená asi 10 km od pobrežia Britských ostrovov. Od roku 1967 ju jej obyvatelia (zhruba 10 osôb) považujú za samostatnú krajinu vrátane morského povrchu s rozlohou 550 m2. Nijaký iný štát v súčasnosti neuznáva suverenitu Sealandu.

Sealand je po celej tejto dobe na predaj a Roy Bates očakával 8-ciferný zisk z predaja. Vážny záujem má TPB, ktorá na tento účel robí zbierku a vytvorila aj webovú stránku http://buysealand.com/ s diskusným fórom s tematikou politického a ekonomického riadenia budúcej krajiny. Ak sa to podarí, pirátska krajina ponúkne svojim obyvateľom rozumné zákony v oblasti autorských práv, rýchly internetový prístup a VIP členstvo TPB. V prípade zlyhania tohto plánu je TPB pripravená kúpiť niektorý z malých ostrovov (ceny od 50-tisíc USD) a pirátsky štát založiť tam.

Zdroj: DiggOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Sta­ne sa z Pi­ra­te Bay naj­väč­šia strea­min­go­vá služ­ba na sve­te?
Vďaka doplnku pre prehliadače Chrome, Firefox alebo Internet Explorer s názvom Torrenty-Time sa web The Pirate Bay premenil na najväčší svetový portál na streaming videa. čítať »
 
Fa­ce­book mu­sí pres­tať sle­do­vať webo­vé ak­ti­vi­ty ľu­dí, aj keď ne­vyu­ží­va­jú Fa­ce­book
Francúzske úrady dali spoločnosti Facebook tri mesiace na to, aby prestala bez povolenia sledovať webovú aktivitu ľudí, ktorí nevyužívajú jej služby. čítať »
 
SK-NIC: Na Slo­ven­sku je viac ako 336-ti­síc do­mén a naj­viac sa ich za­čí­na na pís­me­no S
Správca národnej domény .sk neustále eviduje trendy vo vývoji počtu domén. Z toho napríklad vidno, že za rok 2015 bolo zaregistrovaných až 21 595 tzv. prvoregistrácií. Pozrite si ďalšie štatistiky z kuchyne SK-NICu, a. s. čítať »
 
Fa­ce­book opäť me­ní al­go­rit­mus News Fee­du. Kto­ré prís­pev­ky uvi­dí­te ako pr­vé?
Facebook oznámil na svojom blogu, že opäť mení algoritmus News Feed, aby sa používateľom nezobrazovali príspevky, ktoré nechcú vidieť. čítať »
 
YouTu­be vraj chys­tá ži­vé 360° vi­deos­trea­my pre vir­tuál­nu reali­tu
Zástupcovia YouTube na stretnutí s výrobcami kamier vyhlásili, že pracujú na možnosti živého streamovania 360-stupňového videa. čítať »
 
Pre­zi­dent za­lo­žil inter­ne­to­vú strán­ku ve­rej­ná ob­jed­náv­ka
Prezident Andrej Kiska založil internetovú stránku s názvom verejnaobjednavka.sk, ktorú spúšťa ako občan Slovenskej republiky. Ako pre médiá uviedol, je potrebné vytvoriť jednoznačnú verejnú objednávku, aby politici cítili tlak a riešili veci, ktoré riešiť treba. čítať »
 
Yahoo má pre­púš­ťať, prob­lé­my jej ro­bí Goog­le a Fa­ce­book
Šéfka spoločnosti Yahoo Inc. Marissa Mayerová predstaví plán škrtov v nákladoch, ktorý bude zahŕňať zníženie počtu pracovných miest o 15 % a zatvorenie niekoľkých divízií. čítať »
 
Wra­pi­fy vo­di­čom za­pla­tí, ak ne­cha­jú svo­je auto pre­me­niť na po­jaz­dnú rek­la­mu
Prevádzkovať auto nie je lacná záležitosť. Pohonné hmoty, poistenie, údržba -náklady rýchlo rastú. A práve tu by chcel pomôcť startup Wrapify, ktorý ponúka vodičom peniaze za to, ak si nechajú svoje vozidlo „obaliť" reklamou. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter