Dvojjadrové čipy od Qualcomm a nová generácia procesorov Via Nano

procesor.jpg Spoločnosť Qualcomm rozšíri svoju platformu Snapdragon o dva nové modely čipov, ktoré sú určené pre high-endové smartphony a disponujú dvoma procesorovými jadrami a frekvenciou 1,2 GHz.

Nové procesory, alebo presnejšie celé čipsety MSM8260 a MSM8660, sú prvými dvojjadrovými prírastkami platformy Snapdragon s jadrami ARM. Kým model MSM8660 je viacmódovým čipsetom, ktorý sa môže pripojiť do vysokorýchlostných dátových sietí HSPA + (High Speed Packet Access) alebo EV-DO rev. B, model MSM8260 podporuje podľa zástupcov Qualcommu len HSPA +. Ďalšie parametre sú potom identické. Dvojjadrové procesory majú dodať smartphonom dostatok výkonu na to, aby boli napríklad schopné prehrávať video vo full HD rozlíšení (1080p) a pracovať s obrazom v rozlíšení 1280 × 800 bodov.

Qualcomm v súčasnosti dodáva výrobcom smartphonov vzorky týchto dvoch čipsetov, aby mohli podrobnejšie preskúmať a vyskúšať ich možnosti. Medzi rozosielaním vzoriek a sériovou výrobou vo veľkých objemoch potom zvyčajne uplynie šesť až deväť mesiacov, takže až potom by sa mohli začať prvé smartphony s dvojjadrovými čipmi začať objavovať už na trhu.

Qualcomm tiež podľa slov svojich predstaviteľov v súčasnosti pracuje na množstve ďalších čipsetov s dvojjadrovými procesormi ARM, vrátane modelu označeného ako QSD8672, ktorý bude určený primárne pre miniatúrne notebooky a pobeží na frekvencii 1,5 GHz. Samotný ARM potom už v minulom roku predstavil prototypy štvorjadrových čipov pre smartphony, tablety a najmenšie notebooky, viac o nich pozri článok ARM predstavil štvorjadrové čipy pre smartphony.

Spoločnosť Via chystá dvojjadrové verzie svojich energeticky úsporných čipov Nano, ktoré sú hlavnou konkurenciou pre Atómy od Intelu. Výkonom ale má byť údajne porovnateľné s nízkoenergetickými verziami procesorov Core 2 Duo.

Prototyp dvojjadrového x86 procesora, ktorý nesie názov Nano DC, predviedla spoločnosť Via tento týždeň na veľtrhu Computex v Taiwane. Tento prototyp bol schopný prehrávať video vo vysokom rozlíšení a beží na frekvencii 1,6 GHz. Ako výrobná technológia bol využitý existujúci 65nm proces, ktorý Via používa pre súčasné procesory Nano, ale podľa CJ Holthause, člena tímu dizajnujúceho procesory pre spoločnosť Via, budú finálne produkty vyrábané pokročilejším procesom, aj keď nešpecifikoval, či pôjde o 45nm alebo dokonca o menej.

Dvojjadrové procesory Nano očakáva trh už od minulého roka, ale Via ich dokončuje až teraz s tým, že by mohli byť komerčne dostupné zhruba za pol roka. Naopak Intel sa podľa mnohých indícií chystá uviesť svoje dvojjadrové Atómy pre netbooky už v najbližších mesiacoch, takže získa pravdepodobne časový náskok a už tak obsadí segment výkonnejších netbookov, na ktorý chce útočiť aj Via.

Pôvodne mala spoločnosť Via od svojho procesora Nano pomerne vysoké očakávania, keď ho ohlasovala v roku 2008. Síce sa jej podarilo presvedčiť niekoľko veľkých výrobcov PC, ako napríklad Lenovo alebo Samsung, aby ho použili vo svojich produktoch, ale žiadny dramatický nástup sa nekonal a podiel procesorov Via na celkovom trhu je stále zhruba rovnaký a s veľkými hráčmi, ako sú Intel či AMD, sa nedá porovnávať.

Holthaus na obhajobu nových procesorov Nano DC hovorí, že by mali poskytovať veľmi dobrý výkon a mohli by byť údajne porovnateľné s nízkoenergetickými verziami procesorov Core 2 Duo od Intelu.

Zdroj:
computerworld.cz1
computerworld.cz2

Ohodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

In­tel: No­vé pro­ce­so­ry bu­dú po­mal­šie. Dô­vo­dom je ús­po­ra ener­gie
Popredný svetový výrobca mikroprocesorov Intel na čele so svojím viceprezidentom Williamom Holtom oznámil počas konferencie ISSCC v San Franciscu koniec éry neustáleho zrýchľovania čipov. čítať »
 
LG pred­beh­ne Sam­sung: No­vin­ku G5 pred­sta­ví o pár ho­dín skôr ako Sam­sung svo­ju S7
Veľtrh MWC v Barcelone sa pomaly, ale isto blíži. Už teraz je známe, že v predvečer veľkej udalosti spoločnosť Samsung nebude jediná, ktorá verejnosti odhalí novú vlajkovú loď. čítať »
 
Mat­rox C900: Jed­nos­lo­to­vá kar­ta pre de­väť dis­ple­jov
Aj vy patríte k používateľom, ktorí si nevedia predstaviť prácu na počítači bez minimálne dvoch monitorov? čítať »
 
iP­ho­ne 7 má prísť s duál­nym fo­toa­pa­rá­tom. Poz­ri­te si, ako bu­dú vy­ze­rať fot­ky
Len nedávno sme priniesli niekoľko zvestí o očakávanom iPhone 7 a už sa objavili ďalšie. Pochádzajú od analytika KGI Ming-Chi Kua, ktorý zvyčajne disponuje pomerne spoľahlivými informáciami. čítať »
 
Ultra­za­bez­pe­če­ný vo­do­tes­ný Tu­ring Pho­ne vy­me­nil An­droid za OS Sail­fish
Keď pred siedmimi mesiacmi tvorcovia predstavili mobilný telefón Turing Phone, charakterizovali ho ako ultrazabezpečený androidový smartfón, zhotovený (čiastočne) z tekutého kovu. čítať »
 
No­vé gra­fic­ké kar­ty AMD Fi­reP­ro pre­me­nia oby­čaj­ný po­čí­tač na gra­fic­ký su­perstroj
AMD prichádza s riešením pre tých, ktorí potrebujú pracovať s vysokým rozlíšením a pokročilou grafikou, nemajú na to však dostatočne výkonný počítač. čítať »
 
HP má vlas­tné in­te­li­gen­tné ho­din­ky. Vzhľa­dom sa po­ná­ša­jú na kla­sic­ké chro­nog­ra­fy
Ani spoločnosť Hewlett-Packard nebude výnimkou. V súčasnosti totiž pracuje na niekoľkých modeloch vlastných smartwatch, ktoré sa napohľad od bežných hodiniek takmer nelíšia. čítať »
 
Lu­mir C: LED lam­pa na­pá­ja­ná pla­me­ňom svieč­ky
V prípade výpadku elektriny vám môže poslúžiť sviečka. Problém je v tom, že neosvetlí širokú oblasť a jej svetlo je dosť slabé. Pomôcť tu môže lampa Lumir C, LED svietidlo, ktoré znásobí svetlo sviečky. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter