Vyvinuli unikátny pamäťový čip s obrovskou kapacitou

jnarayan.jpg Vedci z North Carolina State University (NCSU) v USA pod vedením profesora materiálovej vedy a inžinieringu Jaya Narayana vyvinuli revolučný pamäťový čip, ktorý dokáže uložiť bezprecedentné množstvo informácie.

Kapacitu čipu však autori objavu nešpecifikovali presne. Na ilustráciu uviedli, že do štvorcového palca (6,45 cm2) plochy čipu sa dá vtesnať informácia ekvivalentná až jednej miliarde stránok textu. Z toho možno odvodiť kapacitu čipu na úrovni zhruba 2 TB na štvorcový palec.

Pokrok bol dosiahnutý vďaka použitiu nanobodiek, magnetov zostavených z kryštálov oxidov kovov bez defektov, ktoré boli vo forme tenkého filmu vytvorené pomocou pulznej laserovej depozície na kremíkovom substráte. Každá nanobodka môže mať priemer iba 6 nm, teda miliardtín metra, a nesie jeden bit informácie. Nanobodky sú precízne poukladané na plochu čipu a uniformne orientované v priestore tak, aby bolo možné spoľahlivo do nich zapisovať a čítať z nich ich stav.

Zatiaľ čo výroba týchto pamäťových čipov by podľa teoretických prepočtov mala byť finančne efektívna, treba vyvinúť ešte zapuzdrenie, ktoré umožní efektívne interagovať s nanobodkami pomocou niečoho, ako je laserová technológia, s cieľom umožniť čítanie a modifikovanie ich stavov.

Zdroj: ncsu.eduOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

In­tel: No­vé pro­ce­so­ry bu­dú po­mal­šie. Dô­vo­dom je ús­po­ra ener­gie
Popredný svetový výrobca mikroprocesorov Intel na čele so svojím viceprezidentom Williamom Holtom oznámil počas konferencie ISSCC v San Franciscu koniec éry neustáleho zrýchľovania čipov. čítať »
 
LG pred­beh­ne Sam­sung: No­vin­ku G5 pred­sta­ví o pár ho­dín skôr ako Sam­sung svo­ju S7
Veľtrh MWC v Barcelone sa pomaly, ale isto blíži. Už teraz je známe, že v predvečer veľkej udalosti spoločnosť Samsung nebude jediná, ktorá verejnosti odhalí novú vlajkovú loď. čítať »
 
Mat­rox C900: Jed­nos­lo­to­vá kar­ta pre de­väť dis­ple­jov
Aj vy patríte k používateľom, ktorí si nevedia predstaviť prácu na počítači bez minimálne dvoch monitorov? čítať »
 
iP­ho­ne 7 má prísť s duál­nym fo­toa­pa­rá­tom. Poz­ri­te si, ako bu­dú vy­ze­rať fot­ky
Len nedávno sme priniesli niekoľko zvestí o očakávanom iPhone 7 a už sa objavili ďalšie. Pochádzajú od analytika KGI Ming-Chi Kua, ktorý zvyčajne disponuje pomerne spoľahlivými informáciami. čítať »
 
Ultra­za­bez­pe­če­ný vo­do­tes­ný Tu­ring Pho­ne vy­me­nil An­droid za OS Sail­fish
Keď pred siedmimi mesiacmi tvorcovia predstavili mobilný telefón Turing Phone, charakterizovali ho ako ultrazabezpečený androidový smartfón, zhotovený (čiastočne) z tekutého kovu. čítať »
 
No­vé gra­fic­ké kar­ty AMD Fi­reP­ro pre­me­nia oby­čaj­ný po­čí­tač na gra­fic­ký su­perstroj
AMD prichádza s riešením pre tých, ktorí potrebujú pracovať s vysokým rozlíšením a pokročilou grafikou, nemajú na to však dostatočne výkonný počítač. čítať »
 
HP má vlas­tné in­te­li­gen­tné ho­din­ky. Vzhľa­dom sa po­ná­ša­jú na kla­sic­ké chro­nog­ra­fy
Ani spoločnosť Hewlett-Packard nebude výnimkou. V súčasnosti totiž pracuje na niekoľkých modeloch vlastných smartwatch, ktoré sa napohľad od bežných hodiniek takmer nelíšia. čítať »
 
Lu­mir C: LED lam­pa na­pá­ja­ná pla­me­ňom svieč­ky
V prípade výpadku elektriny vám môže poslúžiť sviečka. Problém je v tom, že neosvetlí širokú oblasť a jej svetlo je dosť slabé. Pomôcť tu môže lampa Lumir C, LED svietidlo, ktoré znásobí svetlo sviečky. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter