Intel predstavil novú generáciu platformy Atom

intel-atom-logo.jpg Intel predstavil nové procesory Intel Atom, ktoré majú integrovanú grafiku zabudovanú priamo do CPU, čím zlepšujú výkon a prinášajú menšie, energetický efektívnejšie aplikácie novej generácie netbookov a jednoduchých desktopových počítačov s procesormi Intel Atom.

Najnovšia platforma pre netbooky s procesormi Intel Atom obsahuje nový procesor Intel Atom N450 a čipovú súpravu Intel NM10 Express. Pre desktopové počítače je pripravený procesor Intel Atom D410 alebo dvojjadrový procesor D510, rovnako spárované s čipovou súpravou Intel NM10 Express. Procesory Atom boli od začiatku navrhnuté pre malé zariadenia a nízku spotrebu. Aj naďalej zostávajú najmenšími čipmi Intelu vyrobenými pomocou výrobného procesu na báze 45 nm high-k kovového hradla. Celková veľkosť vrátane čipovej súpravy sa zmenšila vďaka vyššej integrácii a 45 nm výrobnému procesu, čo znamená menšie, kompaktnejšie systémy, nižšie ceny pre OEM predajcov a, samozrejme, lepší výkon.

Jedným z najvýznamnejších prvkov novej platformy je integrácia pamäťového radiča a grafiky do CPU. Stáva sa tak po prvýkrát pre platformu s čipmi architektúry x86. To znamená dva čipy (CPU + čipová súprava) namiesto pôvodných troch (CPU, čipová súprava, I/O controller hub), nižšie TDP a podstatné zníženie nákladov, veľkosti a spotreby. Netbooková platforma dosahuje 20 % zlepšenie v priemernej spotrebe a menšiu veľkosť v porovnaní s predchádzajúcou platformou Atom. Toto sa odzrkadlí v menších a kompaktnejších systémoch, ich dizajne a dlhšej výdrži na batérie. Vďaka integrácii celková veľkosť netbookovej platformy poklesla približne o 60 %. Pre desktopové počítače je to takmer 70-percentná redukcia veľkosti a asi o 50 % menšie TDP v porovnaní s predchádzajúcou generáciou.

Intel očakáva nasadenie procesorov Atom v množstve inovatívnych, tvarovo a rozmerovo najrôznejších desktopových počítačov za nízke ceny vrátane ultramalých dizajnov (s objemom menším ako jeden liter), bezventilátorových verzií alebo lacných all-in-one dizajnov.

Od ich predstavenia spoločnosť Intel dodala viac ako 40 miliónov čipov Atom pre netbooky po celom svete. V tom istom časovom úseku počet predaných netbookov výrazne narástol a predalo sa ich viac ako zariadení iPhone od spoločnosti Apple alebo herných konzol Nintendo Wii. Podľa prieskumu ABI Research celkové dodávky procesorov Atom pre všetky segmenty čakajú ešte ďalší nárast na približne 100 miliónov do roku 2011.

Predávané systémy budú mať predinštalovaný nový Windows 7 Starter alebo operačný systém Home Basic, používatelia budú mať možnosť vybrať si aj operačný systém Moblin Linux v2 ako alternatívu pre tých, ktorí uprednostňujú prispôsobivé a odlíšené používateľské prostredie.

Zdroj: TS IntelOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

In­tel: No­vé pro­ce­so­ry bu­dú po­mal­šie. Dô­vo­dom je ús­po­ra ener­gie
Popredný svetový výrobca mikroprocesorov Intel na čele so svojím viceprezidentom Williamom Holtom oznámil počas konferencie ISSCC v San Franciscu koniec éry neustáleho zrýchľovania čipov. čítať »
 
LG pred­beh­ne Sam­sung: No­vin­ku G5 pred­sta­ví o pár ho­dín skôr ako Sam­sung svo­ju S7
Veľtrh MWC v Barcelone sa pomaly, ale isto blíži. Už teraz je známe, že v predvečer veľkej udalosti spoločnosť Samsung nebude jediná, ktorá verejnosti odhalí novú vlajkovú loď. čítať »
 
Mat­rox C900: Jed­nos­lo­to­vá kar­ta pre de­väť dis­ple­jov
Aj vy patríte k používateľom, ktorí si nevedia predstaviť prácu na počítači bez minimálne dvoch monitorov? čítať »
 
iP­ho­ne 7 má prísť s duál­nym fo­toa­pa­rá­tom. Poz­ri­te si, ako bu­dú vy­ze­rať fot­ky
Len nedávno sme priniesli niekoľko zvestí o očakávanom iPhone 7 a už sa objavili ďalšie. Pochádzajú od analytika KGI Ming-Chi Kua, ktorý zvyčajne disponuje pomerne spoľahlivými informáciami. čítať »
 
Ultra­za­bez­pe­če­ný vo­do­tes­ný Tu­ring Pho­ne vy­me­nil An­droid za OS Sail­fish
Keď pred siedmimi mesiacmi tvorcovia predstavili mobilný telefón Turing Phone, charakterizovali ho ako ultrazabezpečený androidový smartfón, zhotovený (čiastočne) z tekutého kovu. čítať »
 
No­vé gra­fic­ké kar­ty AMD Fi­reP­ro pre­me­nia oby­čaj­ný po­čí­tač na gra­fic­ký su­perstroj
AMD prichádza s riešením pre tých, ktorí potrebujú pracovať s vysokým rozlíšením a pokročilou grafikou, nemajú na to však dostatočne výkonný počítač. čítať »
 
HP má vlas­tné in­te­li­gen­tné ho­din­ky. Vzhľa­dom sa po­ná­ša­jú na kla­sic­ké chro­nog­ra­fy
Ani spoločnosť Hewlett-Packard nebude výnimkou. V súčasnosti totiž pracuje na niekoľkých modeloch vlastných smartwatch, ktoré sa napohľad od bežných hodiniek takmer nelíšia. čítať »
 
Lu­mir C: LED lam­pa na­pá­ja­ná pla­me­ňom svieč­ky
V prípade výpadku elektriny vám môže poslúžiť sviečka. Problém je v tom, že neosvetlí širokú oblasť a jej svetlo je dosť slabé. Pomôcť tu môže lampa Lumir C, LED svietidlo, ktoré znásobí svetlo sviečky. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter