Matrika elektronizuje služby za tri milióny eur

Elektronizácia služieb matriky má znížiť byrokraciu a ušetriť čas občanov, jej hlavným cieľom je zrýchlenie, zjednodušenie a zefektívnenie komunikácie občanov s úradmi. Elektronizácia služieb matriky za tri milióny eur, ktorú spúšťa Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, má znížiť byrokraciu a ušetriť čas občanov. Pre agentúru SITA to uviedla Ľubomíra Miklovičová z Komunikačného odboru Kancelárie ministra vnútra. Hlavným cieľom elektronizácie je zrýchlenie, zjednodušenie a zefektívnenie komunikácie občanov s úradmi. "Informáciu o narodení, úmrtí alebo o uzavretí manželstva už totiž občania budú môcť poskytnúť alebo získať elektronicky," informovala Miklovičová s dodatkom, že vďaka projektu vytvoria centrálnu databázu matričných udalostí, ktorá bude previazaná s Registrom fyzických osôb. V tejto databáze budú evidované údaje o fyzických osobách spojené s matričnými udalosťami zaznamenanými v knihách manželstiev, narodení a úmrtí.

Do informačného systému postupne pripoja všetky matriky na Slovensku, čo umožní občanom požiadať o výpis z matričnej knihy kdekoľvek v SR, nielen v mieste uzavretia manželstva, narodenia dieťaťa alebo úmrtia osoby. "Rovnako budú môcť občania poskytnúť informácie o matričných udalostiach kdekoľvek na Slovensku, pretože vďaka projektu budú môcť žiadať a poskytovať informácie nielen osobne, ale aj elektronicky prostredníctvom internetu aj mimo pracovných dní," uviedla Miklovičová. Získané informácie budú môcť občania, štátne orgány alebo obce použiť aj na právne úkony.

Ministerstvo vnútra podpísalo 3. apríla zmluvu s dodávateľom projektu, spoločnosťou Ditec vo výške tri milióny eur, 75 percent uhradí Európsky fond regionálneho rozvoja, zvyšok sa zaplatí zo štátneho rozpočtu. Spoločnosť Ditec vyhrala vo verejnom obstarávaní, ktorého súčasťou bola aj elektronická aukcia za účasti dvoch uchádzačov. "Vybraná firma ponúkla najnižšiu cenu, projekt má byť ukončený v marci 2014,"uzavrela Miklovičová.


Zdroj: SITA.skOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter