Spolupráca vlády s IKT priemyslom je nevyhnutná

Najväčšími výzvami sú podnikateľské prostredie, vzdelávanie a eGovernment. Na dnešnom valnom zhromaždení IT Asociácie Slovenska, ktorú tvorí 83 najvýznamnejších spoločností odvetvia informačných a telekomunikačných technológií, bolo konštatované že aj keď IKT priemysel na Slovensku dnes zamestnáva približne 30 tisíc zamestnancov, na daniach a odvodoch zaplatí štátu viac ako automobilový priemysel. Má najnižšiu nezamestnanosť, najväčší prírastok pracovných miest, jedny z najvyšších platov, najvyššie nástupné platy, je nezávislý na dopravnej infraštruktúre a má veľký potenciál na rast (najmä v oblasti servisných centier, ktoré sú navyše masívne exportne zamerané). IKT je odvetvím s vysokou pridanou hodnotou, inovačným potenciálom a kľúčovou súčasťou znalostnej ekonomiky.

„Slovenský IKT priemysel má značný potenciál pre ďalší rast, avšak aby sa toto stalo skutočnosťou, je nevyhnutné dobré podnikateľské prostredie, dostatok kvalifikovanej pracovnej sily a intenzívne budovanie eGovernmentu. Preto je nevyhnutná spolupráca medzi vládou a odvetvím. IKT priemysel vyrástol na zelenej lúke, bez investičných stimulov. Nevoláme po nich ani dnes. Je však potrebné, aby vláda prijala systémové opatrenia pre efektívnu realizáciu eGovernmentu a v oblasti vzdelávania," hovorí Juraj Sabaka a pokračuje: „Zdrojov na realizáciu eGovernmentu je dosť, len nie sú dobre využívané".

Peter Prónay, predseda správnej rady ITASu dodáva, že: „Je preukázané, že zvýšenie investícií do IT o 1 percento prispeje k rastu reál­neho HDP o 0,11 percenta." „IKT priemysel reprezentovaný IT Asociáciou Slovenska je pripravený prispieť k zlepšeniu situácie a pripravuje príslušné návrhy do nového vládneho programu", uzavrel Juraj Sabaka.

Valné zhromaždenie IT Asociácie Slovenska na dnešnom valnom zhromaždení zvolilo prezídium pre nadchádzajúce dvojročné funkčné obdobie v zložení: Štefan Dobák (Gratex), Michal Hrabovec (Anasoft), Martin Kohút (Ness), Marián Marek (PosAm), Ivan Marták (Orange), Ján Pitoňák (Telekom), Štefan Petergáč (Datalan), Marián Skákala (Soitron) a Peter Weber st. (InterWay), Martin Sůra (HP) a Ondrej Sočuvka (Google). Za prezidenta bol opäť zvolený Juraj Sabaka.

Prezídium je riadiacim orgánom IT Asociácie Slovenska a prezident je výkonným a štatutárnym orgánom. Správna rada je reprezentatívnym a kontrolným orgánom ITAS. Členmi správnej rady ITAS sú od roku 2011 Peter Čerešník (Microsoft), Maroš Herda (Oracle), Martin Kubala (HP), Miroslav Majoroš (Slovak Telekom), Peter Prónay (Siemens), Marcel Rebroš (Cisco), Branislav Šebo (IBM), František Imrecze (SAP) a Pavol Lančarič (Orange). Predsedom správnej rady je Peter Prónay (Atos) a podpredsedom Maroš Herda (Oracle).


Zdroj: IT Asociácia SlovenskaOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter