Ako sa „vyrábajú“ dátové centrá?

Dátové centrum je veľký investičný projekt, buduje sa podobne ako iné veľké stavby a následne sa doň inštaluje infraštruktúra. Modulárne dátové centrá sa vyrábajú aj v Českej republike. Pozývame vás na exkurziu do továrne Foxconn v Kutnej Hore, kde sa vyrábajú modulárne dátové centrá HP POD (Performance Optimized Data Center).

Prečo majú zákazníci záujem o „hotové" dátové centrum? Ani autá si zákazníci nekupujú v takejto podobe, napriek tomu výrobca v spolupráci s dodávateľom rešpektujú požiadavky zákazníka.

auto.png

Možno vás prekvapí, že aj pri projektoch s takou rozsiahlou plochou, ako sú dátové centrá, začína do hry vstupovať nielen otázka redukcie energetickej náročnosti, ale aj miniaturizácia. Priestor je totiž vo veľa prípadoch veľmi drahá a často dokonca nedostupná komodita.

POD1.JPG

Hlavnou devízou modulárnych dátových centier HP EcoPOD je rýchlosť nasadenia. Možno ich nasadiť už priebehu dvanástich týždňov od podania objednávky. Na porovnanie, stavba tradičných dátových centier vrátane sprevádzkovania infraštruktúry trvá spravidla jeden až dva roky.

POD2.JPG

V našej obrazovej exkurzii sa retrospektívne pozrieme na prierez vybraných činností, ktoré sa odohrávajú počas tých dvoch týždňov, kým kontajnerové dátové centrum neskončí tu v expedičnom boxe.

fox15.JPG

V tejto miestnosti sa kontajner postupne osadzuje infraštruktúrou a následne testuje ako celok. O energetickej náročnosti aj úsporného dátového centra svedčia mohutné elektrické rozvody v hornej časti miestnosti.

fox16.JPG

Kompletizovanie jednotlivých stojanov podľa požiadaviek zákazníkov. Požiadavky zákazníkov sú prioritné, ak chcú napríklad stojany od iného dodávateľa (APC...), HP, samozrejme, vyhovie.

fox14.JPG

Zavádzanie image operačných systémov a ostatného softvéru do modulov

fox20.jpg

Zahorovanie a testovanie modulov

fox12.JPG

Na všetkých stupňoch je k dispozícii sprievodca montážnym, či testovacím postupom

fox09.JPG

Montáž a testovanie blokov modulov

fox08.JPG

Diagnostika všade a na všetkých úrovniach je základný predpoklad kvality

fox22.jpg

Na začiatku púte dátového centra HP EcoPOD bolo jeho slávnostné odhalenie začiatkom júna 2011 na konferencii HP Discover v Las Vegas. Oproti tradičným dátovým centrám zníži prevádzkové náklady na štvrtinu, zaberie iba približne desatinu plochy, pričom úspory energie môžu prekročiť 90 %. Zákazníci ušetria aj na investičných nákladoch, podľa údajov HP sa dá v porovnaní s tradičnými 1,2-megawattovými dátovými centrami ušetriť až 24 miliónov dolárov.

disco6.jpgOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter