Elektronické formuláre sú v Košiciach hitom

Občania Košíc využívajú možnosť elektronických formulárov čoraz častejšie a ich dopyt po digitálnych službách stále stúpa. Z 19-tich druhov inteligentných formulárov od spoločnosti DATALAN najčastejšie využívajú ohlásenie poplatku za komunálny odpad.
Košičania majú možnosť využiť elektronické formuláre od októbra 2009. Dostupné sú na portáli formulare.kosice.sk a po vyplnení sú elektronicky zasielané do informačného systému magistrátu. Dopyt po online službách v Košiciach stúpa, čo dokazujú aj štatistiky. Zatiaľ čo v roku 2009 bolo vyplnených len 11 formulárov, o rok neskôr sa zvýšil počet na 83. V prvom polroku tohto roka občania využili už 56 formulárov. 

Fyzické a právnické osoby majú k dispozícii celkovo 19 formulárov. Nakoľko sú tieto elektronické tlačivá inteligentné, pri ich vypĺňaní prebiehajú rôzne výpočty automaticky. Najpoužívanejším formulárom je Ohlásenie vzniku, zmeny a zániku k poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady fyzických osôb (celkovo odoslaných 52 formulárov), veľmi často využívaný je aj formulár Oznámenie k dani z nehnuteľností (celkovo 42 odoslaných formulárov). Jedenásť občanov Košíc využilo elektronický formulár na oznámenie o vzniku daňovej povinnosti za psa. 

E- formuláre sú jedným zo základných štyroch pilierov Digitálneho mesta® spoločnosti DATALAN, do ktorých patrí aj samosprávami obľúbený modul Digitálne zastupiteľstvo, E-aukcie či Povinné zverejňovanie zmlúv, faktúr a objednávok. V blízkej budúcnosti DATALAN plánuje zaviesť aj modul s názvom Životné situácie, ktorý bude slúžiť občanom na elektronickú komunikáciu so samosprávami v prípade svadby, narodení dieťaťa, zmeny bydliska, či mnohých iných situácií. Moduly je možné prenajať si komplexne aj jednotlivo na neurčitý čas, podľa individuálnych potrieb danej samosprávy. Prenájom nie je časovo, finančne ani technologicky náročný. 

Projekt Digitálne mesto® získal dve ocenenia ITAPA 2009, víťazstvo v kategórii „Najlepšia prípadová štúdia" za Digitálne zastupiteľstvo v Košiciach a čestné uznanie v kategórii „Zlepšovanie procesov" za Digitálne zastupiteľstvo a Manažment aktivít v meste Martin. Okrem toho získal aj ocenenie Zlatý erb v kategórii „Najlepšia elektronická služba samospráv" za digitalizáciu zasadania mestského zastupiteľstva v meste Martin.

Zdroj: SITAOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter