TS: ISTROCON A COMICS SALON 2010 – pobavil 10 000 navšteníkov!

V dňoch 17. až 19. septembra sa v bratislavskom Istropolise na Trnavskom mýte uskutočnil 7.ročník medzinárodného festivalu comicsu, anime, japonskej kultúry a hier COMICS SALON 2010 a 23.ročník festivalu scifi, fantasy a hororu IstroCON 2010. Tento festival bol organizovaný neziskovou organizáciou OZ AnimeCrew, GamesWEB.SK a OZ Fantázia pod záštitou Japonského veľvyslanectva na Slovensku a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

Za tri dni navštívilo oba festivaly 10145 návštevníkov, čim prekonal minulý ročnik so 9006 návštevníkmi. Cieľom festivalov bolo priblíženie comicsovej, scifi a fantasy, japonskej a hernej popkultúry hlavne širokej verejnosti, a zároveň podporiť mladých nadaných umelcov v ich tvorbe prostredníctvom veľkej výstavy priamo na festivale a poviedkovej súťaži. Zároveň bola poskytnutá edukačná činnosť prostredníctvom špecializovaných maliarskych workshopov a prednášok.

Na festivale sa krstilo aj štvrté pokračovanie prvej slovenskej zbierky Mangy a Comicsu COMICS SALÓN: COMICS & MANGA BOOK 4, ktorá obsahuje slovenskú pôvodnú tvorbu..

Program:
Počas 3 dní festivalu prebehlo v 10-tich sálach 14 paralelných programov, každý v rozsahu približne 28-ich hodín. Program bol členený na tématických 9 sekcií – Comics, Sci-fi, Fantasy, Horor, Japonsko, Filmy, Hry, Anime, LARP a pútavý sprievodný program. Veľkým hosťom festivalu bola japonská kapela Gothika a tiež veľkou udalosťou bola premiéra amerického muzikálu Denník doktora príšerného.

Medzi hlavné atrakcie patrili súťaže v kreslení. Original Art, FanArt a Comics & Manga predstavili 70 špičkových diel, ktoré boli pravou ozdobou celého festivalu. Nezabudnuteľnou bola aj súťaž Cosplay o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier alebo comicsu, ktorá mala až 80 účastníkov. Karaoke nám dokázalo, že spevákov japonských piesní máme požehnane a s istotou by vyhrali aj SuperStar. Veľkú pozornosť si zaslúžil aj ArtWall, kde naši maliari a návštevníci kreslili na predpripravené kresliace steny. Filmoví fanúšikovia si mohli pochutnať na 16-tich filmových trhákoch, akými boli napríklad Zatmenie, Predátori, Ako si vycvičiť draka, Iron Man 2, atď. Filmovou novinkou bol festival japonského filmu, ktorý bol súčasťou japonskej sekcie. Netreba však zabudnúť ani na 28 hodín anime filmov.

Milovníci Sci-fi a Fantasy si prišli na svoje prostredníctvom 56 prednášok slovenských a českých autorov. Krstili a predstavovali sa najnovšie diela od hviezd slovenského, českého, poľského a amerického literárneho neba, napríklad Petra Neomillnerová, Juraj Červenák, Lucia Droppová, Františka Vrbenská, Ondrej Herec a Štefan Konkol. A v neposlednom rade tu boli filmy s danou tematikou.

Herná sekcia bola výnimočn úspešná, a to hlavne vďaka oficiálnym Majstrovstvám Slovenska v PlayStation, Turnaje v Xbox 360, PC Cupe a turnaju PSP Challenge. Pohybové a tanečné hry Dance Dance Revolution sa už štvrtý rok po sebe prezentovali Majstrostvami Slovenska v DDR a voľným tancom. Hernou perličkou podujatia bola špeciálna predpremiérová prezentácia Dragon Age 2 a Medal of Honor nášho generálneho partnera. A tiež ste mohli vidieť Kinect, PlayStation Move a Halo: Reach. Nechýbali ani prednášky na tému hier od herných odborníkov z radu novinárov, teoretikov a vývojárov.

Japonská sekcia pritiahla hlavne vďaka excelentným výkonom prednášajúcich a vedúcich workshopov. Diváci mali najväčší záujem o bonsaje a bojové umenia Slovenskej Kendo federácie. Popularitou nezaostávali ani japonský jazyk, kimoná, zvyky, čajový obrad a kultúra.

Comicsová sekcia sa nedá nazvať ani sekciou, pretože comicsy bolo cíťiť zo všadiaľ, nielen z 8 zaujímavých prednášok v podaní vychytených publicistov, výtvarníkov a profesorov.

Exkluzívny bol aj krst pokračovania prvej slovenskej zbierky Mangy a Comicsu Comics Salón: COMICS & MANGA BOOK 4.

Fanúšikovia japonského comicsu, mangy a popkultúry sa mohli nabažiť okrem 28 hodín anime i rôznych súťaží a prednášok rozoberajúce rôzne japonske anime filmy, zvyky a zábavu.

Na oddych slúžila čajovňa, sushi a rôzne stoly so spoločenskými a kartovými hrami.

Hostia:
Festival IstroCON a festival Comics Salón privítal hostí zo 7-tich krajín sveta (Slovensko, Česká Republika, Nemecko, Rakúsko, Japonsko, Maďarsko, USA). Svojou účasťou aj prednáškami nás podporili aj známi celosvetoví maliari zo Slovenska: Michal Ivan, Juraj Maxon, Martina Pilcerová a Pavol Martinický. Svoje diela a prednášky predstavilo spolu vyše 120 hostí, ktorí boli odborníkmi v oblasti comicsu, maľby, sci-fi, fantasy anime, hier a japonskej kultúry.

Zaujímavosti:
- Autorom dvojplagátu oboch festivalov boli slovenskí výtvarníci Michal Ivana a Tibor Bedats.
- Na festivale sme sa dočkali krstov a čítania 8-tich pripravovaných diel slovenských i zahraničných spisovateľov, akými boli napríklad Petra Neomillnerová, Juraj Červenák, Lucia Droppová, Františka Vrbenská, Ondrej Herec a Štefan Konkol.
- Priamo na mieste festivalu sa o hladký priebeh staralo vyše 60 pracovníkov a celú akciu podporilo niekoľko partnerov.
- Účastníci si mohli vybrať a zakúpiť naživo kreslené tričká a wallscrolly s japonskými znakmi a tričká Comics Salon a IstroCON 2010.
- Na tretích MS v PlayStation sa hrali hry Tekken 6 a Soul Calibur 4, Gran Turismo 5, na PCCUPe Warcrat 3 DOTA, Counter Strke a Need For Speed, XBOXe Halo: Reach a Guitar Hero a na PSP Challenge MotorStorm.

Ceny COMICS SALONu a IstroCONu:
Na festivale sa odovzdávali ceny v nasledovných umeleckých kategóriach:
- Comics & Manga – Súťaž zameranú na tvorbu domácich comicsov vyhral Daniel Mihálik
- Original Art – súťaž vlastných originálnych malieb vyhrala KiuBe
- Fan Art – súťaž malieb podľa existujúcej predlohy vyhrala KiuBe.
- Poviedka IstroCONu – literárnu súťaž o najlepšiu poviedku IstroCONu vyhral Marián Kubicsko s poviedkou Dcéra súdruha automechanika.

Detaily:
Comics Salon a IstroCON sa uskutočnili v dňoch 17. až 19. septembra 2010 v priestoroch Istropolisu – Dom Odborov v Bratislave. Začal sa v piatok (17.9.) od 13:00 do 22:00, prebiehal i v sobotu (18.9.) od 9:00 do 22:00 a skončil v nedeľu (19.9.) od 9:00 do 18:00.


Ohodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter