Formát 3D je prechodná trhová atrakcia, myslí si Szomolányi

szomolanyi.jpg Jeden z najvýznamnejších slovenských kameramanov Stanislav Szomolányi si myslí, že „3D je prechodná trhová atrakcia“. V čase, keď ako kameraman začínal, vložil 50 percent energie do technických vecí, ktoré musel okolo kamery robiť. „S odstupom času sa technika tak vyvinula, že prakticky kameraman súčasnej doby má o 50 percent viac energie k dispozícii. Myslel som si, že to bude na tých filmoch vidieť. Zatiaľ to nevidieť,“ vyjadril sa na tlačovej besede. Takisto si myslí, že zručnosť kameramana sa dá oveľa lepšie čítať v čiernobielych snímkach ako farebných. Čo ho však teší, to sú slovenskí dokumentaristi, ktorí podľa neho veľmi dobre vstúpili na nový filmový trh.

Stanislav Szomolányi patrí k výrazným osobnostiam slovenskej kinematografie, v súčasnosti pôsobí ako pedagóg na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Ako povedal, aj pre kameramana je rovnako ako pre režiséra veľmi dôležitý dobrý scenár. „Keď v scenári nie sú podnety, ťažko sa robí. Aj kameraman je závislý od veľkej témy, rovnako ako režisér,“ povedal Szomolányi, ktorý spolupracoval s mnohými slovenskými režisérmi. Dvojicu tvoril najmä so Štefanom Uhrom. Práve s ním v roku 1962 vytvoril snímku, ktorá podľa odborníkov a odborníčok predbehla Československú novú vlnu – Slnko v sieti. Už scenár k tejto snímke sa podľa neho líšil od bežnej produkcie tej doby, tak si povedal, že aj on do projektu vstúpi s osobitým prístupom.

Tvorcovia ho však nakrúcali ako každý iný produkt, skôr okolie si s odstupom času uvedomilo, že nastala „nejaká zmena“. K ďalším snímkam dvojice Štefan Uher – Stanislav Szomolányi patrí Organ (1964), Panna Zázračnica (1966) alebo Pásla kone na betóne (1982). Szomolányi nasnímal aj film Balada o siedmich obesených (1968). Spolupracoval aj s Petrom Solanom a Jurajom Jakubiskom. „Boli to veľké individuality, každý mal inú formu myslenia. Ale všetci tí režiséri mali spoločného menovateľa – boli to úžasní ľudia,“ tvrdí.

Stanislav Szomolányi v januári oslávil 75. narodeniny a tento rok získal niekoľko cien – okrem Zlatej kamery, ktorú si prevezme na záverečnom ceremoniáli Art Film Festu, aj Výročnú cenu Asociácie slovenských filmových klubov, ale takisto rovnakú cenu Asociácie českých filmových klubov. „Mám z toho veľkú radosť, že som mohol tak dlho oslavovať,“ povedal. Potešilo ho aj premietanie zreštaurovanej kópie filmu Organ na Art Film Feste. „Bol taký prekrásny, že som v takom stave ten film nikdy nevidel. Jediné, čo mi chýbalo, že tú istú radosť nemohol so mnou zdieľať Uher,“ dodal.

Zdroj: SITAOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

PRIES­KUM: On-li­ne bez­peč­nosť vla­ni pot­rá­pi­la 13 % pou­ží­va­te­ľov v SR
Na Slovensku malo v minulom roku problém s online bezpečnosťou 13 percent používateľov internetu. Menej to bolo iba v Holandsku (11 %) a v Českej republike (10 %). čítať »
 
Lac­né po­čí­ta­če sa po­ma­ly vy­trá­ca­jú. Nah­ra­dia ich smar­tfó­ny a tab­le­ty
Obrovský boom vo vývoji inteligentných telefónov spôsobil, že súčasná ponuka trhu s počítačmi sa výrazne zredukovala. A stále tomu nie je koniec. čítať »
 
Štú­dia preu­ká­za­la, že len šty­rom z va­šich fa­ce­boo­ko­vých pria­te­ľov na vás sku­toč­ne zá­le­ží
Aj vy sa môžete pochváliť niekoľkými stovkami priateľov na vašom facebookovom profile? Viete však, že priemerne len štyrom z nich na vás skutočne záleží? čítať »
 
Pries­kum: Do 60 mi­nút od­po­vie na pra­cov­ný e-mail 67 % pou­ží­va­te­ľov, do 24 ho­dín 92 %
Spoločnosť GFI Software že podľa jej prieskumu medzi malými a strednými firmami (SMB) v Európe, zostáva najdôležitejším nástrojom pracovnej komunikácie elektronická pošta - pred telefonovaním, osobnými schôdzkami a sociálnymi sieťami. čítať »
 
Ko­niec smar­fó­nov do 5 ro­kov? 10 spot­re­bi­teľ­ských tren­dov na rok 2016
Prijímanie nových technológií je omnoho rýchlejšie než kedykoľvek predtým a trh sa veľmi rýchlo adaptuje na novinky. čítať »
 
PRIES­KUM: Slo­vá­ci, kto­rí ne­ma­jú ban­ko­vý účet, ho ne­pot­re­bu­jú
Bežný účet v banke v súčasnosti využíva 86 % Slovákov vo veku 15 až 79 rokov. Vo vekovej skupine od 21 do 60 rokov miera využívania bežného účtu presahuje 90 %. čítať »
 
Vý­dav­ky za inter­net ve­cí na Slo­ven­sku v ro­ku 2019 pre­siah­nu pol mi­liar­dy do­lá­rov
Internet vecí (Internet of Things, IoT) pokračuje na Slovensku v strmom raste, a to vďaka tomu, že poskytovatelia ICT aj podniky začínajú využívať nové príležitosti, ktoré tento trh predstavuje. čítať »
 
Naj­vý­ko­nej­šie smar­tfó­ny ro­ku 2015. Kto sa stal ví­ťa­zom?
AnTuTu Benchmark, jednotka na poli benchmarkov, zverejnil aktuálny rebríček desiatich najvýkonnejších mobilných telefónov za uplynulý rok. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter