Oracle kupuje Sun

 Ako sme už informovali vo včerajšej krátkej správe, americká spoločnosť Oracle Corp, v pondelok oznámila, že kúpi firmu Sun Microsystems Inc. Na základe definitívne uzatvorenej dohody Oracle kúpi kmeňové akcie spoločnosti Sun za 9,50 dolára v hotovosti.

Transakcia má hodnotu približne 7,4 miliardy dolárov alebo 5,6 miliardy dolárov po započítaní zostatkov hotovosti a dlhov spoločnosti Sun. „Očakávame, že v prvom celom roku po uzatvorení bude mať táto transakcia minimálne 15-percentný rastový efekt na non-GAAP zisk spoločnosti Oracle. Odhadujeme, že kúpený podnik sa bude na non-GAAP prevádzkovom zisku Oracle v prvom roku podieľať 1,5 miliardou dolárov a v druhom roku tento podiel presiahne 2 miliardy dolárov. To by z akvizície Sunu urobilo už v prvom roku ziskovejšiu transakciu z hľadiska prínosu na akciu, než sme plánovali pre akvizície spoločností BEA, PeopleSoft a Siebel spolu,“ povedala prezidentka spoločnosti Oracle Safra Catz. „Akvizícia Sunu transformuje IT priemysel, lebo spojí ten najlepší podnikový softvér s počítačovými systémami pre náročné úlohy,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Oracle Larry Ellison. „Z Oracle sa stane jediná spoločnosť, ktorá bude schopná vyvinúť integrovaný systém, ktorého všetky čiastočky do seba zapadnú a budú hladko fungovať, takže sa zákazníci vôbec nebudú musieť zaoberať integráciou. Prínosom pre našich zákazníkov budú nižšie náklady na integráciu systémov spolu s vyšším výkonom, spoľahlivosťou a zabezpečením.“

Vlastníctvo dvoch kľúčových softvérových aktív Sunu – Javy a Solarisu – spoločnosťou Oracle má pre zákazníkov zásadné strategické dlhodobé výhody. Java je jedna z najznámejších značiek a najpoužívanejších technológií v počítačovom priemysle a je to najdôležitejší softvér, aký kedy Oracle v akvizícii kúpil. Oracle na softvérovej technológii Java postavil svoj najrýchlejšie rastúci produktový rad Oracle Fusion Middleware. Teraz môže zaistiť pokračujúce inovácie a investície do technológie Java v prospech zákazníkov i komunity Javy. Operačný systém Sun Solaris patrí dlhodobo medzi zásadné platformy pre databázy Oracle, ktoré sú hlavnou oblasťou podnikania spoločnosti. Vďaka akvizícii Sunu môže Oracle optimalizovať svoje databázy pre špecifické vlastnosti Solarisu. Pokiaľ ide o Linux a ďalšie otvorené platformy, na ich podpore sa nič nemení a Oracle bude naďalej upevňovať pevné partnerstvá v počítačovom priemysle.

„Oracle a Sun sú v počítačovom priemysle už dlhšie než 20 rokov priekopníkmi a blízkymi partnermi,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Sun Scott McNealy. „Toto spojenie predstavuje prirodzený vývoj nášho vzťahu a bude udalosťou, ktorá určí ďalšiu podobu počítačového priemyslu.“

„Pre zákazníkov, vývojárov, partnerov i zamestnancov Sunu po celom svete je to fantastická správa. Spojenie síl s globálnym lídrom na poli podnikového softvéru podporí inovácie a zvyšovanie hodnoty vo všetkých segmentoch technologického trhu,“ povedal Jonathan Schwartz, generálny riaditeľ spoločnosti Sun. „Naša platforma Java sa týka prakticky každého podnikového systému na svete a miliardy ľudí ju používajú v mobiloch a spotrebnej elektronike. Operačný systém Solaris a počítačové systémy SPARC a x64 vytvárajú podmienky na konvergenciu dátových úložísk, sietí a počítačov. Spoločne s Oracle budeme rozvíjať inovácie a vytvárať presvedčivú hodnotu pre našich zákazníkov i trh ako celok.“

„Sun je priekopníkom v oblasti podnikových počítačových systémov a toto spojenie je uznaním inovácií a úspechov u zákazníkov, ktoré dosiahol. Naši najväčší zákazníci nás žiadali, aby sme zaujali širšiu rolu, ktorá zníži komplikovanosť, riziká a náklady a prinesie vysoko optimalizované riešenia založené na štandardoch,“ povedal prezident spoločnosti Oracle Charles Phillips. „Táto transakcia ochráni a zhodnotí investície našich zákazníkov. Zároveň budeme naďalej spolupracovať s našimi partnermi, aby sme poskytli zákazníkom možnosť voľby.“

Predstavenstvo spoločnosti Sun Microsystems schválilo transakciu jednomyseľne. Transakcia podlieha schváleniu akcionármi spoločnosti Sun, schváleniu niektorými regulačnými úradmi a ďalším zvyčajným podmienkam a mala by byť uzatvorená toho roku v lete.

Zdroj: TS Oracle SlovenskoOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter