Dianie vo svete netbookov

 Prudký nárast netbookov na trhu a ich rôznych variantov nie len v podobe UMPC, ULPC ale aj MID spôsobuje neočakávané udalosti na trhu. Po výbuchu LG Chem a nedostatku batérií na trhu prišiel nedostatok procesorov Intel Atom. Spoločnosti popri tom všetkom navyše hľadajú nové rozmery LCD displejov pre plánované nové zariadenia. Pôvodné rozlíšenie 800x480 postupne vytláča vyššie s rozmermi 1024x600 bodov a väčšou zobrazovacou plochou. Do oblasti LCD zasahujú aj výrobcovia foto rámčekov a navigačných systémov, ktorých možnosti v podobe funkcionality sa čoraz viac rozširujú a smerujú k zariadeniam typu MID.

Trh pritom výrazné ovplyvňujú aj úložné zariadenia SSD, ktorých očakávaný výkon a nízka spotreba v kombinácii s vysokými cenami stále nepriniesli požadovaný efekt. To sa snažia napraviť rôzni výrobcovia rôznymi spôsobmi. Spoločnosť Asus (ASUSTeK Computer Inc.), ktorá do nových zariadení chce priniesť už SSD so SATA, namiesto PATA rozhrania v súčasnosti často používaného aj inými výrobcami. To by malo zvýšiť výkon týchto úložných zariadení.

Najväčší boom ale v súčasnosti prežívajú procesory Intel Atom. Nielenže ich je na trhu nedostatok a niektorí výrobcovia uvažujú o iných typoch procesorov, len aby udržali minimálne súčasnú produkciu, ale ich predaj by sa mal do konca roka vyšplhať až na viac ako 20 miliónov kusov. A to na dvere klope už jeho dvojjadrová verzia, ktorá môže ešte viac ovplyvniť produkciu a celkové dianie na trhu.

Veľmi dobrou správou ale je, že ceny týchto už aj tak pomerne lacných mobilných zariadení začínajú klesať. Stalo sa tak vďaka vysokému dopytu, zvýšenému nasadzovaniu operačného systému Linux, postupnému poklesu cien najdrahších prvkov v zariadeniach (LCD displeje, úložné zariadenia SSD) ako aj nahradzovanie menej výkonných starších zariadení novšími a výkonnejšími modelmi. Na trhu sa navyše objavilo veľké množstvo týchto zariadení od rôznych výrobcov, čím nastala priama konkurencia stláčajúca ceny dolu. V súčasnosti sú u nás dostupné netbooky kategórie ULPC už za 7300,- Sk. S príchodom nových modelov zariadení, nových výrobcov ako aj s dostatkom komponentov na trhu možno očakávať ďalší pokles cien na trhu.

Zdroj: www.digitimes.com; bits.blogs.nytimes.com; www.neowin.net; www.digitimes.comOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter