Miloš Čermák: závislosť na počítači, robíte si srandu?


Bývalý redaktor českého časopisu Reflex a šéfkomentátor Lidových novin sa na svojom blogu rozčuľuje nad množiacimi sa správami o počítačovej závislosti, ktoré sa pravidelne objavujú v médiách, naše nevynímajúc. Miloš Čermák si totiž myslí, že takzvaná "počítačová závislosť" je príliš démonizovaná a ľudia sú stavaní do polohy obetí, ktoré treba liečiť. Psychológovia si pomocou takýchto správ budujú lacnú publicitu a "my novinári im na to skáčeme", tvrdí. "...v Česku existuje pár desiatok ľudí, ktorí trávia pri počítači príliš veľa času. Zanedbávajú kvôli tomu hygienu, obmedzujú vzťahy s ostatnými a v noci zle spia. To je objav! Našli by sme stovky iných činností, ktoré majú na pár desiatok z desiatich miliónov ľudí [v Česku] podobný účinok." Práve démonizovanie tohto "fenoménu" považuje vo svojom článku za dôkaz úpadku zdravého rozumu.

Čermák vo svojich silných tvrdeniach ide ešte ďalej: tvrdí, že ak česká vláda platí protidrogového koordinátora Kamila Kalinu, mala by ho ihneď prepustiť. Prečo? "Pretože jeho výrok pre MF Dnes, že informačné technológie sú v niečom horšie ako gambling a heroín, je vrcholom debility," nedáva si servítku pred ústa novinár. Všíma si, že posledných rokoch sa aj u nás stalo módou hovoriť o tzv. nelátkových závislostiach, ale z racionálneho hľadiska to považuje za nezmysel, resp. ukážku civilizačného pokrytectva. Namiesto toho, aby sme si totiž priznali svoje neresti a slabiny, prezentujeme sa ako obete akýchsi imaginárnych chorôb - závislostí; medzi ne patria napríklad závislosť na sexe, na internete, na SMS-kách, počítačových hrách, behaní a pod.

Skutočné drogy podľa Čermáka predstavujú problém, pretože sú úzko späté s kriminalitou a ohrozujú teda aj ostatných ľudí. Pornografia, internet, počítačové hry však prinášajú problémy len daným jednotlivcom, ktorí nevedia, kedy je toho už dosť. Novinár chápe členov rodiny, čo sa o príbytok musia deliť s niekým, kto stále len sedí pri počítači a doslova smrdí. Považuje však za vypočítavé, keď sú psychiatri schopní takéhoto človeka považovať za pacienta a ponúkať mu nákladnú liečbu. Varuje pred tým, aby na "takéto nezmysly" išiel čo i len halier z verejných peňazí. Tvrdí, že podobne ako keď pri obezite je jediný spoľahlivý spôsob liečby prestať sa prejedať, stačí aj pri závislosti na počítači jednoducho vypnúť počítač.

Komentár: je zaujímavé, že nám, ľuďom z IT, musí toto pripomenúť niekto, kto sa našou oblasťou zaoberá len okrajovo.

Zdroj: www.extra.czOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter