Sľub Microsoftu vývojárom open-source spochybnený

Podľa analýzy a názoru právnikov z organizácie Software Freedom Law Center však právne vymáhateľný sľub Microsoftu s názvom Open Specification Promise (OSP) neposkytuje žiadnu reálnu ochranu vývojárom voľne distribuovaného open source softvéru.

Prednedávnom dala spoločnosť Microsoft širokej verejnosti sľub, že sa za určitých podmienok nebude súdiť ohľadom softvérových patentov týkajúcich sa ňou špecifikovaných otvorených formátov. Podľa analýzy a názoru právnikov z organizácie Software Freedom Law Center však tento právne vymáhateľný sľub s názvom Open Specification Promise (OSP) neposkytuje žiadnu reálnu ochranu vývojárom voľne distribuovaného open source softvéru.

Sľub OSP sa týka najmä otvoreného formátom Microsoftu s názvom Open XML, ktorý však doteraz ešte stále nebol organizáciou ISO oficiálne schválený. Microsoft tvrdí, že OSP bude zastrešovať a poskytovať ochranu jednotlivým implementáciám formátu Open XML, vrátane tých, ktoré spadajú pod General Public Licence (GPL). Právnici SFLC však tvrdia, že OSP je ako sublicencia nejednoznačná a na základe skúmania určili, že nedáva žiadnu záruku GPL vývojárom, ani iným bezplatným softvérovým riešeniam, patriacim pod ktorúkoľvek „slobodnú“ licenciu. Podľa nich zároveň nie je isté, že ďalšie verzie špecifikácií Microsoftu budú plnohodnotne pokryté touto špecifikáciou. Nemala by tu preto existovať žiadna spojitosť s GPL, pretože OSP nespĺňa požadované podmienky a nevzťahuje sa na zdrojový kód. Nedôvera vznikla aj z dôvodu, že predpokladané nové verzie špecifikácií sa reálne môžu obsahovo odkláňať od neurčitých pravidiel OSP od Microsoftu.

Software Freedom Law Center je preto zatiaľ proti uznaniu Open XML za medzinárodný štandard, minimálne kým nebudú jeho špecifikácie schválené ako štandard ISO. Vývojárom softvéru vydávaného pod GPL zároveň radia nespoliehať sa na OSP.

Zdroj: theinquirer.netOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter