Citrix vstupuje na trh virtualizácie – kúpil XenSource

Citrix Systems oznámil konečnú dohodu o akvizícii spoločnosti XenSource, Inc., so sídlom v kalifornskom Palo Alto, ktorá pôsobí v oblasti riešení pre virtuálne infraštruktúry pre veľké podniky. Výška transakcie je zhruba 500 miliónov dolárov v hotovosti a akciách a zahŕňa prevzatie približne 107 miliónov dolárov v akciových opciách. Táto akvizícia posúva Citrix na trh virtualizácie serverov a desktopov, ktorý má mať za budúce štyri roky objem takmer 5 miliárd dolárov.

XenSource je významný poskytovateľ riešení pre virtuálnu infraštruktúru pre veľké firmy, založených na open source hypervízore Xen. Virtualizačný „engine“ Xen, pôvodne vytvorený zakladateľmi XenSource na University of Cambridge, je teraz vyvíjaný v open source komunite inžinierov mnohých najvýznamnejších spoločností vrátane hardvérových firiem Intel, IBM, HP a AMD. Tento otvorený prístup podstatne urýchľuje inovácie Xen engine, ktoré vedú k zlepšovaniu výkonu, škálovateľnosti a podpore rôznych platforiem. Architektúra Xen budúcej generácie je uznávaná pre svoj výkon, efektívnosť, bezpečnosť a natívnu podporu najnovších hardvérových virtualizačných funkcií Intel, AMD a ďalších významných výrobcov.

Oznámenie o akvizícii prichádza v čase, keď spoločnosť XenSource predstavila svoju vlajkovú loď XenEnterprise, komerčný produktový rad využívajúci engine Xen. XenEnterprise v4 znamená podstatný míľnik v premene XenSource z technologickej firmy na významného poskytovateľa riešení pre virtuálnu infraštruktúru. Vďaka novej správe, dostupnosti a jednoduchej ovládateľnosti zvyšuje XenEnterprise v4 latku virtualizačným platformám na trhu. Nadšenie zákazníkov a resellerov z produktového radu XenEnterprise viedlo k rapídnemu nárastu dopytu. Verzia 4 ďalej rozšíri zákaznícku základňu, ktorá sa len za posledné tri mesiace zdvojnásobila na viac než 650 zákazníkov.

Po uzatvorení akvizície vytvorí tím XenSource a jeho produkty jadro novej divízie Citrixu (Virtualization & Management Division). Peter Levine, CEO spoločnosti XenSource, bude stáť na čele tejto novej divízie a bude priamo zodpovedný prezidentovi a CEO Citrixu Markovi Templetonovi. Citrix sa zároveň zaviazal k podpore open source komunity Xen, vedenej spoluzakladateľom XenSource a projektovým vedúcim Xen Ianom Prattom.

Ako nezávislá spoločnosť si XenSource vybudoval strategický vzťah s Microsoftom, ktorý mal zaistiť súčinnosť produktov XenSource s novým hypervízorom Microsoft Windows s kódovým označením Viridian. Tento vzťah dopĺňa a rozširuje dlhoročné partnerstvo medzi Citrixom a Microsoftom pri poskytovaní aplikácií Windows, v oblasti application networking a infraštruktúry pre pobočky.

Virtualizácia sa stala v minulých rokoch jednou z najdiskutovanejších technológií, pretože prekonáva hranicu medzi hardvérom a softvérom, čo umožňuje, aby boli jednotlivé počítačové súčasti dynamicky kombinované a zostavované tak, aby boli čo najefektívnejšie. Citrix je už dlho významným poskytovateľom virtualizačných technológií vďaka produktom, ktoré dokážu doručovať kritické aplikácie koncovým používateľom. Táto akvizícia umožní Citrixu rozšíriť svoje pojatie virtualizácie do logickej a dátovej vrstvy aplikácií a posilniť tak svoju pozíciu na trhu infraštruktúry pre end-to-end poskytovanie aplikácií.

V oblasti dátových centier to znamená rozšírenie virtualizácie na servery, riadiacu logiku aplikácií a storage systémov, ktoré spravujú dáta aplikácií. Zákazníci a partneri Citrixu čoraz častejšie vyžadujú neproprietárne, jednoducho ovládateľné serverové virtualizačné riešenia, ktoré sú určené pre platformu Microsoft Windows.

V oblasti desktopu dopomôže spojenie Citrixu a XenSource k väčšiemu rozšíreniu novej technológie poskytovania virtuálnych desktopov. Odborníci odhadujú, že v nasledujúcich piatich rokoch bude používať virtuálne desktopy až 30 miliónov pracovníkov, čo vytvorí nový miliardový trh desktopovej virtualizácie. Aj keď veľa základných technológií na realizáciu tejto vízie už existuje, dostupné riešenia sú stále príliš zložité a drahé na to, aby ich bolo možné integrovať a spravovať. Kombináciou funkcií produktov XenEnterprise v4 a Citrix Desktop Server bude Citrix schopný poskytnúť zákazníkom balík riešení pre poskytovanie desktopov.

Citrix plánuje zlepšiť túto stratégiu začlenením ďalších dôležitých technológií pre poskytovanie aplikácií, ako je Citrix EdgeSight na monitoring komfortu koncového používateľa, Citrix Access Gateway na bezpečný prístup k aplikáciám, Citrix WANScaler na zrýchlenie poskytovania aplikácií používateľom v podnikových pobočkách, Citrix GoToAssist na vzdialenú podporu desktopu a streamovacej funkcie operačných systémov vďaka nedávnej akvizícii firmy Ardence.

Akvizíciu potvrdili predstavenstvá oboch spoločností, ukončená má byť počas štvrtého štvrťroku roku 2007. Za predpokladu, že sa transakcia uzatvorí podľa plánu, mala by prispieť v tomto fiškálnom roku asi jedným miliónom dolárov obratu a tromi miliónmi dolárov prevádzkových nákladov. Vo fiškálnom roku 2008 by sa mala akvizícia podieľať na obrate približne 50 miliónmi dolárov a 60 – 70 miliónmi na prevádzkových nákladoch.

Zdroj: CitrixOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter