Boj s veternými mlynmi: Novinky z oblasti pirátstva

Nahrávacie spoločnosti a filmové štúdiá akoby stále nepochopili, že zbraňou proti pirátstvu nie sú ochrany proti kopírovaniu, ale nízke ceny a kvalita produktov. Aj preto sa skupina stojaca za DRM (AACS LA) začala vyhrážať blogerom, ktorí zverejnili univerzálny kľúč (09 F9 11 02 9D 74 E3 5B D8 41 56 C5 63 56 88 C0 ) na prelomenie ochrany AACS použitej pri diskoch HD DVD a Blu-ray.

Ako ukázala aféra okolo servera Digg, internetoví používatelia na cenzúru nepristúpia a organizácie ako RIAA sú v slabej pozícii, keďže zverejnenie tohto kľúča nie je protizákonné. V priebehu kauzy táto skupina poznamenala, že vyvinie novú ochranu, ktorú nebude také ľahké prekonať. Toto je však dosť nereálne, pretože by tým vyradili z činnosti už predané prehrávače.

Najväčší Bittorent tracker The Pirate Bay sa opäť zviditeľňuje. V minulosti ho preslávila snaha o kúpu vlastného ostrova, kde by sa dalo neobmedzene „pirátiť“. Teraz TPB pripravuje projekt hudobného servera, kde by používatelia mohli za mesačný poplatok sťahovať hudbu. Zaujímavé na tomto nápade je, že peniaze by išli priamo umelcom a nahrávacie spoločnosti by si tentoraz z mediálneho koláča neodhryzli. Aj keď tieto organizácie majú obrovskú silu, ľudia stojaci za Pirate Bay už viackrát dokázali, že sa len tak nezľaknú. Bude ešte zaujímavé sledovať, ako sa situácia vyvinie, pretože nahrávacie spoločnosti dnes hudbu výrazne predražujú a od organizácie typu Pirate Bay si do kapusty určite nechcú nechať liezť.

Pirate Bay sa opäť ocitá v problémoch, keďže Håkan Roswall podal sériu žalôb na jednotlivých členov tímu starajúcich sa o prevádzku TPB za porušovanie autorských práv, za spájanie sa s cieľom porušovania autorských práv a za poskytovanie obsahu chráneného autorským právom tretej osobe. Priamo na serveroch TPB žiadny obsah chránený autorským zákonom nie je a jedinou úlohou trackera je odkazovať inam. Napriek tomu, že tým nie sú porušené nijaké zákony, v dnešnom svete, plnom organizácií na ochranu autorských práv, môže súd dopadnúť akokoľvek.

Filmové štúdio Warner Brothers oznámilo, že končí premietanie filmov v predpremiérach v kanadských kinách. Zdôvodňuje to slabou legislatívou proti nahrávaniu filmov v kinách. Kanada je vhodná na výrobu „kinoripov“ aj vďaka dobre technicky vybaveným kinám s výstupom na zvuk pre slúchadlá. Warner Brothers tvrdí, že 24 % všetkých pirátskych kópií filmov pochádza z Kanady.

Zdroj: www.theglobeandmail.com, news.bbc.co.uk, www.thelocal.seOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter