Čína bude mať vlastný audio/video štandard

Svetové elektronické spoločnosti a skupiny investujú nemalé finančné prostriedky do vytvárania kompatibilných štandardov, ktoré potom používa drvivá väčšina bežných používateľov. Čína však tento prístup obrátila úplne hore nohami. Podľa Electronic Times sa čínsky audio/video kodek pomaly, ale isto stáva čínskym národným štandardom, ktorý úplne „zadupe“ dva konkurenčné štandardy - MPEG-4/H.264 a WMV-9.

 Svojím typickým prístupom sa tak Čína snaží ochrániť vlastný trh pred nevyhnutnosťou spoliehať sa na zahraničné intelektuálne vlastníctvo a vyhnúť sa z neho vyplývajúcim poplatkom. Audio Video Coding Standard (AVS) bol schválený čínskym ministerstvom pre informačný priemysel, namiesto dlhých rozhovorov zainteresovaných strán schválenie predchádzal len ročný výskum v laboratóriách Čínskej akadémie vied. Samotná myšlienka kodeku AVS existuje od roku 2002. Je tu síce ešte istá neurčitosť ohľadom intelektuálneho vlastníctva, pre ktorú bude príchod AVS do Číny pozdržaný o niekoľko mesiacov, no napriek tomu sa niekoľko spoločností v krajine už podujalo vyrábať nové čipy kompatibilné s AVS. Je teoreticky možné, že AVS sa stane nielen čínskym národným, ale aj celosvetovým štandardom, pretože cena za jeho licenciu má byť nižšia než pri konkurenčných štandardoch.

Čína vyvíja aj iné štandardy, pre mobilnú komunikáciu 3G je to napríklad TD-SCDMA, ďalej je to napr. bezdrôtové pripojenie LAN s názvom WAPI, formát optických diskov novej generácie a špecifikácia digitálnej TV a set-top boxov.

Zdroj: www.digitaltvdesignline.comOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

App­le za­pla­tí po­ku­tu 625 mil. USD za ne­le­gál­ne pou­ží­va­nie tech­no­ló­gií
Americká firma Apple musí spoločnosti VirnetX Holding zaplatiť za nelegálne používanie jej internetových bezpečnostných technológií viac ako 625 mil. USD. čítať »
 
PR: 4 naj­pot­reb­nej­šie ve­ci v pra­cov­ni
V robote nemusíte tráviť nekonečné hodiny, aby ste zvládli všetko, čo potrebujete. Urobte za menej času viac tým, že sa sústredíte na zvyšovanie produktivity. Čo je pre vašu efektívnu prácu a zdravie v pracovni najdôležitejšie? čítať »
 
Cis­co Sys­tems ku­pu­je Jas­per Tech­no­lo­gies za 1,4 mld. USD v ho­to­vos­ti
Spoločnosť Cisco Systems kupuje firmu Jasper Technologies, ktorá podniká v oblasti internetu vecí, teda pripája napríklad automobily, či medicínske zariadenia na internet. čítať »
 
Príj­my spo­loč­nos­ti Le­no­vo pok­les­li
Spoločnosť Lenovo zaznamenala v treťom kvartáli svojho finančného roka pokles príjmov o 8 % na 12,9 mld. USD. Dôvodom je slabší dopyt po osobných počítačoch a slabší predaj smartfónov. čítať »
 
Pa­ríž vy­lu­ču­je do­ho­du s Goog­le o da­ňo­vých dop­lat­koch
Vyriešenie sporu o neuhradené dane spoločnosti Google podľa vzoru dohody, akú uzatvoril americký internetový gigant vo Veľkej Británii, Francúzsko vylučuje. čítať »
 
Fir­ma Uni­corn Sys­tems ot­vo­rí v Pre­šo­ve no­vé vý­vo­jo­vé cen­trum
V priebehu februára otvorí v Prešove svoje nové vývojové centrum spoločnosť Unicorn Systems, ktorá ponúkne pracovné miesta pre odborníkov, ale aj čerstvých absolventov a študentov v oblasti informačných technológií (IT). čítať »
 
Fir­ma Al­pha­bet (Goog­le) do­siah­la vy­ššie príj­my, ako sa ča­ka­lo
Firma Alphabet Inc, materská spoločnosť firmy Google, zaznamenala lepšie štvrťročné príjmy, ako sa očakávalo. Prispeli k tomu výrazné tržby z reklamy na mobilných zariadeniach a zo služby YouTube. čítať »
 
No­kia ús­peš­ne do­kon­či­la ar­bit­ráž so Sam­sun­gom
Fínsky výrobca telekomunikačných zariadení Nokia urovnal arbitrážny spor s juhokórejským konkurentom Samsung. Spoločnosť v pondelok informovala, že vďaka rozhodnutiu arbitrážneho súdu očakáva rast príjmov z predaja patentových práv rádovo v stovkách miliónov eur. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter