Návrh protipirátskeho zákona vyvolal v USA vlnu protestov

piracy.jpg V Spojených štátoch sa v týchto dňoch veľa diskutuje o kontroverznom zákone na potláčanie internetového pirátstva. Minulý týždeň o ňom rokoval senátny výbor pre spravodlivosť Snemovne reprezentantov, ktorý ho prijal a odporúčal na schválenie.

Petíciu proti návrhu antipirátskeho zákona, označovaného ako Stop Online Piracy Act (SOPA), podpísalo už vyše milióna ľudí. Vyjadril sa k nemu aj spoluzakladateľ Googlu Sergey Brin v príspevku na Google+. Vyhlásil v ňom, že prijatie tohto zákona by zaradilo Spojené štáty medzi najdespotickejšie krajiny sveta. Mnohí prirovnávajú tento zákon k internetovej cenzúre uplatňovanej komunistickou diktatúrou v Číne. Zákon totiž umožní vláde odstrániť z webu akúkoľvek stránku, ktorá ho poruší. Poskytovateľom internetu ukladá povinnosť zablokovať prístup ku škodlivým stránkam a monitorovať tak správanie používateľov. Ďalej má zjednodušiť blokovanie finančného účtu podozrivého. Takisto vyhľadávače by mali povinnosť aktívne blokovať škodlivé odkazy vo vyhľadávaní. Podľa šéfa Googlu Erica Schmidta umožní nový zákon cenzúru internetu.

Proti SOPA sa snaží postaviť napríklad i Wikipedia, ktorá chce na znak protestu na chvíľu zavrieť svoje anglické stránky.

Zdroj: americancensorship.org
plus.google.comOhodnoťte článok:
 
 
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

EÚ schvá­li­la sys­tém Pri­va­cy Shield na ochra­nu európ­skych dát na ame­ric­kých server­och
Európska únia ukončila rokovania s americkou stranou týkajúce sa odovzdávania osobných údajov spoločnostiam sídliacim v USA. čítať »
 
Hac­ke­ri ov­lád­li dro­ny NA­SA a plá­no­va­li ha­vá­riu Glo­bal Hawk
Hackerskej skupine vystupujúcej pod názvom AnonSec sa podarilo nabúrať do špeciálneho programu na ovplyvňovanie počasia, nad ktorým má v súčasnosti kontrolu americká NASA. čítať »
 
Alian­cii Fair-play a plat­for­me Slo­ven­sko.Di­gi­tal sa ne­poz­dá­va­jú šty­ri IT pro­jek­ty mi­nis­terstiev
Neziskové občianske združenie Aliancia Fair-play (AFP) a Platforma Slovensko.Digital žiadajú ministerstvá vnútra, dopravy a školstva, aby zastavili a prehodnotili obstarávania štyroch veľkých IT projektov, ktoré v rezortoch momentálne prebiehajú. čítať »
 
Mô­že sa zo zmu­to­va­nej zi­ky stať glo­bál­na hroz­ba?
Vírus zika sa začal rýchlo šíriť po celom svete. V teplých oblastiach oboch amerických kontinentov, kam sa dostal začiatkom minulého roka, už možno hovoriť o pandémii. čítať »
 
Jad­ro­vé zbra­ne ma­jú ochrá­niť Zem pred prí­pad­ným ar­ma­ge­do­nom
Aj keď sa o jadrových zbraniach hovorí zväčša v negatívom svetle, vedci v nich paradoxne vidia efektívny spôsob na záchranu Zeme pred prípadnou hrozbou. čítať »
 
Di­gi­tál­na bez­peč­nosť v ro­ku 2016: Inter­net ve­cí, mo­bil­né za­ria­de­nia a ochra­na de­tí
ESET každý rok pripravuje svoj prehľad bezpečnostných tém, ktoré budú v najbližších mesiacoch trápiť bežných používateľov alebo firmy a organizácie. čítať »
 
Len 17-roč­ný mla­dík vy­na­šiel ven­ti­lá­to­ro­vý sys­tém brá­nia­ci ší­re­niu mik­ró­bov v lie­tad­le
Chytiť nejakú chorobu na palube lietadla nie je nič príjemné. Pritom mnohé vírusy nebezpečných chorôb, ako je napr. SARS či vtáčia chrípka, sa v nedávnej minulosti šírili po svete práve prostredníctvom lietadiel. čítať »
 
ESET pri­dá­va do kon­zo­ly vzdia­le­nej sprá­vy ma­na­žo­va­nie iP­ho­nov a iPa­dov
ESET vydáva ESET Virtualization Security. Toto nové riešenie pre VMware vShield nevyžadujúce nasadenie agenta kombinuje využitie ESET Virtualization Security s konzolou vzdialenej správy ESET Remote Administrator tak, aby poskytovalo ochranu oceňovaného skenovacieho jadra spolu s osvedčenou vzdialenou správou. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter