Firefox: Mozilla si pochvaľuje systém odmien pre nálezcu bugov

mozila.jpg Mozilla je so svojím šesť rokov trvajúcim systémom odmien pre nálezcu zraniteľností v prehliadači Firefox spokojná. Niektorí z nich dokonca aj finančné odmeny odmietajú.

Počet ľudí, ktorí sa dobrovoľne vzdali finančnej odmeny za upozornenie na závažnú zraniteľnosť webového prehliadača Firefox, sa podľa Mozilly pohybuje medzi 10 až 15 percentami. Mnohí z nich tak vraj často robia v prospech neziskovej organizácie Electronic Frontier Foundation, ktorá bráni práva internetových používateľov. „Alebo si len nechajú poslať tričko,“ hovorí Johnathan Nightingale, riaditeľ vývoja Firefoxu.

Mozilla je v tejto oblasti priekopníkom. Odmenu za nájdenie bezpečnostné diery vo Firefoxe začala prvýkrát ponúkať v auguste 2004, keď si vývojári mohli prilepšiť až o 500 amerických dolárov. Za šesť rokov fungovania projektu dostala Mozilla informácie o 120 chybách od zhruba 80 výskumných pracovníkov. Za ten čas sa navyše zvýšila aj maximálna hranica na vyplácanie odmien, ktorá aktuálne činí viac ako 3000 dolárov. „Program považujeme za veľmi úspešný. Sme s ním naozaj spokojní,“ uviedol Nightingale.

Programom sa začiatkom tohto roka inšpiroval aj Google, kde sa finančné odmeny za upozornenie na chybu v prehliadači Chrome pohybujú v podobnom rozmedzí ako pri Firefoxe. Naopak, negatívne stanovisko dlhodobo zastávajú v Microsofte.

Podľa Mozilly má tento projekt zmysel aj z toho dôvodu, že sa znižuje riziko úniku informácií o neopravenej zraniteľnosti na čierny trh, kde by o ne mohli mať enormný záujem kybernetickí zločinci. Mozilla dokonca odhaduje, že by sa podobný postup mohol stať v blízkej budúcnosti normou pre väčšinu výrobcov.

Zdroj: computerworld.czOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

EÚ schvá­li­la sys­tém Pri­va­cy Shield na ochra­nu európ­skych dát na ame­ric­kých server­och
Európska únia ukončila rokovania s americkou stranou týkajúce sa odovzdávania osobných údajov spoločnostiam sídliacim v USA. čítať »
 
Hac­ke­ri ov­lád­li dro­ny NA­SA a plá­no­va­li ha­vá­riu Glo­bal Hawk
Hackerskej skupine vystupujúcej pod názvom AnonSec sa podarilo nabúrať do špeciálneho programu na ovplyvňovanie počasia, nad ktorým má v súčasnosti kontrolu americká NASA. čítať »
 
Alian­cii Fair-play a plat­for­me Slo­ven­sko.Di­gi­tal sa ne­poz­dá­va­jú šty­ri IT pro­jek­ty mi­nis­terstiev
Neziskové občianske združenie Aliancia Fair-play (AFP) a Platforma Slovensko.Digital žiadajú ministerstvá vnútra, dopravy a školstva, aby zastavili a prehodnotili obstarávania štyroch veľkých IT projektov, ktoré v rezortoch momentálne prebiehajú. čítať »
 
Mô­že sa zo zmu­to­va­nej zi­ky stať glo­bál­na hroz­ba?
Vírus zika sa začal rýchlo šíriť po celom svete. V teplých oblastiach oboch amerických kontinentov, kam sa dostal začiatkom minulého roka, už možno hovoriť o pandémii. čítať »
 
Jad­ro­vé zbra­ne ma­jú ochrá­niť Zem pred prí­pad­ným ar­ma­ge­do­nom
Aj keď sa o jadrových zbraniach hovorí zväčša v negatívom svetle, vedci v nich paradoxne vidia efektívny spôsob na záchranu Zeme pred prípadnou hrozbou. čítať »
 
Di­gi­tál­na bez­peč­nosť v ro­ku 2016: Inter­net ve­cí, mo­bil­né za­ria­de­nia a ochra­na de­tí
ESET každý rok pripravuje svoj prehľad bezpečnostných tém, ktoré budú v najbližších mesiacoch trápiť bežných používateľov alebo firmy a organizácie. čítať »
 
Len 17-roč­ný mla­dík vy­na­šiel ven­ti­lá­to­ro­vý sys­tém brá­nia­ci ší­re­niu mik­ró­bov v lie­tad­le
Chytiť nejakú chorobu na palube lietadla nie je nič príjemné. Pritom mnohé vírusy nebezpečných chorôb, ako je napr. SARS či vtáčia chrípka, sa v nedávnej minulosti šírili po svete práve prostredníctvom lietadiel. čítať »
 
ESET pri­dá­va do kon­zo­ly vzdia­le­nej sprá­vy ma­na­žo­va­nie iP­ho­nov a iPa­dov
ESET vydáva ESET Virtualization Security. Toto nové riešenie pre VMware vShield nevyžadujúce nasadenie agenta kombinuje využitie ESET Virtualization Security s konzolou vzdialenej správy ESET Remote Administrator tak, aby poskytovalo ochranu oceňovaného skenovacieho jadra spolu s osvedčenou vzdialenou správou. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter