Prehľad týždňa: Intel uvádza čítačku kníh s 5 Mpix fotoaparátom a Linuxom, mobilný telefón, ktorý možno rozdeliť na dva, robot a

Intel uvádza čítačku kníh s 5 Mpix fotoaparátom a Linuxom, HP kupuje 3Com alebo mobilný telefón, ktorý možno rozdeliť na dva. To a oveľa viac v dnešnom Svete technických pokrokov.

Svet technických pokrokov

amd_vs_intel_1.jpg Dnes začíname so spoločnosťami AMD a Intel, ktoré vo štvrtok oficiálne urovnali svoje spory týkajúce sa monopolného správania aj patentov. Spoločnosť Intel súhlasila, že zaplatí AMD v prepočte viac ako 21 miliárd korún, a podpísala s ňou päťročnú licenčnú zmluvu. Spoločnosť AMD, naopak, sľúbila stiahnutie všetkých žalôb po celom svete aj všetkých nevyriešených sporov vrátane prípadov v americkom štáte Delaware a dvoch prípadov v Japonsku. Intel však na súdnom poli stále nemá vyhraté. Nedávno sa hovorilo o obvinení z porušenia protimonopolných zákonov, ktoré predložil newyorský generálny prokurátor. To, samozrejme, stále platí.

Združenie CEA minulý týždeň v New Yorku usporiadalo každoročný CES Preview. Predstavený bol napríklad ultratenký televízor od JVC s podsvietením Edge LED, ktorý sa začne predávať koncom mesiaca približne za 2343 €/ 70 600 Sk, alebo solárny panel Renu, ktorý nabíja zariadenie prostredníctvom USB. A pre všetkých malých i veľkých hráčov tu bol zábavný systém od Audiovox, určený do zadnej časti vozidla, a to so zabudovanou konzolou Playstation 2. Ekonóm CEA vyhlásil, že verí, že obdobie recesie je za nami, ale že odvetvia spotrebnej elektroniky budú mať stále svoje dobré a zlé obdobia.

apple-iphone-telefon_s.jpg Na iPhony v Austrálii čakalo nedávno nepríjemné prekvapenie. Používatelia s odblokovanými iPhonmi boli náchylní na napadnutie vírusom, ktorý mení pozadie na fotografiu speváka z 80. rokov Ricka Astleyho. Astley je známy hlavne svojím hitom Never Gonna Give You Up. Vírus neútočil na všetky zariadenia iPhone, ale len na zapnuté prístroje využívajúce unixovú utilitu nazvanú SSH s nezmeneným defaultným heslom "alpine". SSH umožňuje vzdialený prístup k zariadeniu cez internet, takže nainštalovaním tohto softvéru a používaním defaultného hesla k prístroju v podstate otvárate nezabezpečené zadné vrátka.

telefon deleni na 2 casti.jpg Nový telefón od Fujitsu prichádza so zlomovou technológiou, a to doslova. Nový F-04B, ktorý sa v Japonsku začne predávať v apríli, možno totiž rozdeliť na dva. Vrchnú polovicu tvorí 3,4" dotykový displej, v ktorom je zabudovaná všetka potrebná elektronika vrátane vysokofrekvenčného modulu a antény. Zadná polovica ponúkne QWERTY aj výsuvnú numerickú klávesnicu. Vo vzájomnom spojení až na 10 metrov udržiava obe polovice rozhranie Bluetooth. Vďaka dotykovému displeju je vrchná polovica plnofunkčná sama osebe, takže tú spodnú môžete pokojne nechať doma a odľahčiť tak svoje vrecko. Spodná časť je vybavená slúchadlom aj mikrofónom, možno teda telefonovať, aj keď máte vrchnú časť niekde schovanú. S uvedením na trh mimo Japonska sa zatiaľ, žiaľ, nepočíta.

hp3com.jpeg Spoločnosť HP kúpi výrobcu sieťových prvkov 3Com približne za 2,7 miliardy dolárov. Prevzatie už bolo schválené správnou radou na oboch stranách. Podľa spoločnosti HP tento ťah spĺňa ich dátovú stratégiu, ktorú rozširujú ponukou svojich systémov o servery, úložiská dát a sieťové riešenia spolu s príslušenstvom a službami.

sunoracle.jpeg Európska komisia minulý pondelok vyjadrila svoje oficiálne stanovisko k plánovanému prevzatiu Sun Microsystems spoločnosti Oracle, ktoré by podľa nej poškodilo hospodársku súťaž na trhu s databázami. Oracle potom vyhlásil, že bude Európskej komisii „razantne oponovať“. Do záležitosti sa vložilo aj Ministerstvo spravodlivosti USA, ktoré už dohodu schválilo a po dôkladnom preštudovaní vyvodilo záver, že je „ovplyvnenie trhu nepravdepodobné“.

charger01.jpg Nokia sťahuje z trhu nabíjačky mobilných telefónov, ktoré sa ukázali ako poruchové. Plastový kryt týchto nabíjačiek sa totiž môže uvoľniť a oddeliť, čím sa sprístupní vnútro nabíjačky a hrozí nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom. Na obrazovke práve vidíte, ktorých modelov sa to týka. Pre viac informácií navštívte web chargerexchange.nokia.com.

intel reader.jpg Intel uviedol na trh novú čítačku elektronických kníh, ktorá dokáže nafotiť knižky alebo noviny a následne ich predčítať ľuďom, ktorí sú v tomto smere určitým spôsobom indisponovaní. Intel Reader sa predáva v prepočte za takmer 996 € / 30 008 Sk a pomáha ľuďom trpiacim slepotou, dyslexiou alebo poškodením zraku. Prístroj kombinuje 5 Mpix fotoaparát s linuxovým systémom, ktorý rozpoznáva znaky a softvérom, ktorý prevádza text na hovorené slovo. Vďaka 2 GB pamäte možno v prístroji uchovať až 600 nafotených strán. Intel odhaduje, že len v USA je približne 55 miliónov ľudí, ktorí by toto zariadenie mohli využívať.

AIDA_Dash_610x431.jpg Výskumní pracovníci v MIT vyvíjajú robota s radom algoritmov, ktorý má pomáhať s každodennými záležitosťami. Robot sa volá AIDA a jeho stvoriteľ dúfa, že sa s ním na palubnej doske stretneme už o dva roky. Robot bude vnímať vaše každodenné počínanie, náladu alebo to, aký je práve čas. Po týždni si napríklad bude schopný zapamätať, kde bývate a pracujete. A vašu každodennú činnosť sa vám niekoľkými návrhmi bude snažiť uľahčiť. Môže vás informovať o dopravnej zápche alebo práve prebiehajúcom trhu v mieste, kadiaľ pravidelne chodíte do práce. Robot by sa teda nemal správať ako navigácia GPS, do ktorej len zadáte cieľovú adresu, ale ako váš spoločník na cestách. Po mesiaci bude robot AIDA vedieť, že v určitý deň po práci chodíte pravidelne nakupovať. Ak ten deň zaznamená nedostatok paliva v nádrži, sám vás po ceste do obchodu nasmeruje k benzínke. A po nákupoch sa s jeho pomocou vyhnete trhu prebiehajúcemu v centre mesta. Robot by sa mal o dva roky objaviť vo vozidlách Audi, jeho cena však zatiaľ nie je známa.

Zdroj: computerworld.czOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter