Vyvíjajú batériu vo veľkosti mince, založenú na nukleárnych izotopoch

nuclear_battery.jpg Vedcom z americkej University of Missouri pod vedením profesora Jae Kwona sa podarilo zostaviť rádioizotopovú batériu, ktorej veľkosť je ekvivalentná veľkosti mince. Batéria môže udržiavať až miliónkrát viac energie ako klasická chemická batéria porovnateľnej veľkosti. Mobilný telefón by tak mohla napájať neprerušene až 5000 rokov.

Aj keď slovo nukleárny vyvoláva u ľudí obavu z niečoho nebezpečného, Kwon vysvetľuje, že tento typ zdroja energie sa už bezpečne používa v rôznych zariadeniach, ako sú srdcové stimulátory, kozmické satelity alebo podvodné zariadenia. Existujúce batérie majú oveľa jednoduchšiu konštrukciu ako jadrové reaktory, sú však oveľa väčšie ako minca.

Okrem zmenšenia rozmerov batérie na úroveň mince priniesol Kwon ešte jedno zlepšenie jej konštrukcie. Pevný polovodič, používaný pri spracúvaní uvoľňovanej energie, pohlcuje jej časť, pričom sa v ňom objavujú defekty spôsobované jeho eróziou. Tekutý polovodič použitý Kwonom tomuto nechcenému javu bráni. Kwon tak získal batériu, ktorej polovodičová časť nie je degradovaná počas používania.

Kwon sa pri konštruovaní svojej batérie zameral na vytvorenie zdroja energie pre mikro/nanoelektromechanické systémy (M/NEMS). V budúcnosti by ním vytvorená batéria mala mať hrúbku menšiu, ako je hrúbka ľudského vlasu. Na druhej strane by sa takéto batérie väčších rozmerov mohli použiť aj ako zdroj energie elektromobilov. Nevýhodou prototypu batérie existujúceho v súčasnosti je jeho nízky výkon. Dokáže neprerušene dodávať iba 16 nanowattov. Na napájanie mobilného telefónu by tak bolo potrebných zhruba 40 miliónov týchto batérií. Kwon sa preto v ďalšom výskume sústredí aj na zvýšenie výkonu batérie.

Zdroj: The RegisterOhodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Ob­le­če­nie s aero­gé­lom vás ochrá­ni pred extrém­ne níz­ky­mi tep­lo­ta­mi. Aj -200 °C
Patríte k milovníkom zimných športov, ktorých od vykonávania obľúbenej činnosti neodradí ani drsné počasie? Potom vás istotne zaujme nový druh oblečenia, vybavený špeciálnou aerogélovou vrstvou. čítať »
 
GoP­ro uká­zal ďal­šie úžas­né vi­deo na­to­če­né je­ho no­vým dro­nom Kar­ma
Spoločnosť GoPro vydala video so zábermi zachytenými pomocou jej ohláseného nového dronu Karma. Americký freestylový lyžiar Bobby Brown a jeho priatelia ho vyskúšali v Aspene v Colorade. čítať »
 
Kin­gston zís­ka­va ak­vi­zí­ciou tech­no­ló­gie USB a ak­tí­va Iron­Key
Kingston Digital, Inc., dcérska spoločnosť Kingston Technology Company, Inc., najväčšieho nezávislého výrobcu pamäťových produktov na svete, oznámila, že akvizíciou získala technológie USB a aktíva spoločnosti IronKey zo skupiny Imation Corp. (NYSE: IMN). čítať »
 
Goog­le Car­dboard sa pre­me­ní na čo­si so­fis­ti­ko­va­nej­šie
Ak ste doteraz nad virtuálnou realitou v podobe kartónovej škatule Google Cardboard iba posmešne krútili hlavou, možno vás poteší správa, že spoločnosť plánuje na poli virtuality urobiť ďalší krok. čítať »
 
Po­zor na vý­ber káb­la USB-C. Nes­práv­ny to­tiž mô­že zni­čiť va­še za­ria­de­nie
Jedna z najväčších technologických noviniek uplynulého roka bol konektor USB Type-C. Prináša totiž prísľub, že sa môže stať jedinou vecou, ktorú použijeme na pripojenie našich zariadení, počnúc od monitorov cez telefóny až po počítače. čítať »
 
Fu­jit­su us­ku­toč­ni­lo bez­drô­to­vý pre­nos re­kor­dnou rých­los­ťou 56 Gb/s
Spoločnosť Fujitsu a Tokijský technologický inštitút dosiahli spojeným úsilím nový rekord v rýchlosti bezdrôtového prenosu. čítať »
 
No­vý mo­dem NA­SA bu­de pre­ná­šať dá­ta 100-krát rých­lej­šie než rá­dio­vé sig­ná­ly
NASA v rámci projektu Laser Communications Relay Demonstration (LCRD) vyvíja prvý modem, ktorý bude obsahovať optickú technológiu, umožňujúcu výrazne rýchlejšiu komunikáciu medzi kozmickou loďou a pozemnou stanicou. čítať »
 
Vi­deo s oku­liar­mi Ho­lo­Lens: tak­to bu­de­me sle­do­vať špor­to­vé zá­pa­sy
Cez víkend mali Američania veľký sviatok. V nedeľu sa na kalifornskom štadióne uskutočnilo finále jubilejného 50. Super Bowlu. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter