Quo vadis, Solaris?

Rozhovor: Neha Sampat, Solaris Product Marketing Manager

Juraj Bednár: Solaris 10 je na trhu už dva a pol roka. Čo je nové?

Neha Sampat: V prvom rade Solaris 10 je zadarmo odo dňa, keď sme ho vydali. O čosi neskôr sme spustili projekt Open Solaris, ktorý uvoľnil zdrojové kódy Solarisu pod open source licenciou. Snažili sme sa, aby Solaris fungoval dobre aj na hardvéri nepochádzajúcom od Sunu, čo sa stalo realitou hlavne po oznámení partnerstva so spoločnosťou Intel. V januári sme mierne zmenili obchodný model, predplatné na Solaris má teraz trochu inú filozofiu, chceli sme byť lepšie porovnateľní s tým, čo poskytuje Red Hat a Oracle, takisto sme o čosi lacnejší. Myslím, že sme lacnejší o 40 – 50 % v závislosti od toho, ako sa na to pozeráte a o aké druhy systémov ide. Toto nám otvorilo veľa možností poskytovať Solaris aj na cudzom hardvéri, spoločnosti ako IBM a HP sa začínajú viac zaujímať o Solaris.
Čo sa týka spomínaného partnerstva so spoločnosťou Intel, úzko s ňou spolupracujeme hlavne na optimalizácii a výkone. Naši vývojári sa stretávajú raz týždenne a spoločne vyvíjajú spôsoby, ako môže byť Solaris rýchlejší na hardvéri od Intelu. Tieto úpravy by sa postupne mali stať dostupnými v ďalších update Solarisu.
Pre mňa je zaujímavá aj obchodná stránka tohto partnerstva. Intel má vybudovanú obrovskú sieť výrobcov, pre ktorých je zrazu Solaris dostupnejší. A tento objem by sme chceli využiť v šírení Solarisu na non-Sun hardvér.
Pre vývojárov je tu tiež pár zaujímavých noviniek. Vydali sme optimalizovaný AMP (Apache, MySQL, PHP, Perl) stack pre Solaris, ku ktorému poskytujeme aj support. Takisto sme oznámili Solaris Express Developer Edition, čo je distribúcia Open Solarisu, ktorá obsahuje Sun Studio 11, Netbeans, spomínaný Solaris + AMP stack a vyše 150 open source aplikácií. Oznámili sme aj projekt Sun Startup Essentials, ktorý pomáha začínajúcim firmám oboznámiť sa so Solarisom a ďalšími našimi produktmi. Tento program takisto ponúka zlacnený support. Cieľom toho všetkého je rozšíriť Solaris medzi čo najširšiu komunitu ľudí.

Juraj Bednár: Mnoho ľudí po uvoľnení Open Solarisu ako open source čakalo viac nezávislých distribúcií. Viem, že to je niečo, čo sám Sun asi nevie priamo ovplyvniť, no na druhej strane to môže pomôcť objaviť nové myšlienky a nové smerovanie v Solarise.

Neha Sampat: Ak sa na to pozeráte optikou linuxového sveta, distribúcií nie je naozaj tak veľa (napríklad BeleniX, SchilliX, Nexentu a Solaris Express – poznámka redaktora). Môžete sa na to pozerať tak, že aj Solaris je vlastne distribúcia Open Solarisu. Na druhej strane dosť technológií z Open Solarisu preberajú iné existujúce operačné systémy, spomeniem napr. dtrace, ktorý už implementovalo FreeBSD a bude v novej verzii Mac OS X, kde sa bude takisto nachádzať ZFS zo Solarisu. Takže vidíme konvergenciu technológií a ich prebratie nie do novej distribúcie Solarisu, ale do iného operačného systému.

Juraj Bednár: No je tu i opačný smer – je veľa technológií, ktoré by Sun mohol prebrať z linuxového sveta. Napadá mi napríklad jeden z free klastrových súborových systémov, ktoré sú v Linuxe, ale v Solarise nie sú. Samozrejme, sčasti tomu bráni použitá licencia, keďže CDDL a GPL nie sú kompatibilné. Tomu by sa však dalo predísť použitím GPL 3 pre Solaris, nad čím už Sun v minulosti uvažoval...

Neha Sampat: To preberanie technológií je, samozrejme, obojsmerné, pekným príkladom je práve spomínaný SAMP stack, čo je Solaris a Apache, MySQL a PHP.

Juraj Bednár: Ale toto je z hľadiska licencie niečo iné, lebo sú to iba aplikácie, ktoré bežia nad Solarisom, v prípade súborových systémov je to však súčasť jadra systému, kde sa dve nekompatibilné licencie nedajú naraz použiť. Predpokladám, že nebude také náročné skompilovať AMP stack na AIX-e alebo akomkoľvek inom Unixe. Som, samozrejme, rád, že to robíte, myslím, že komunita Solarisu by uvítala oveľa viac takýchto aktivít, napríklad nejaký repozitár open source softvéru.

Neha Sampat: Deje sa toho veľmi veľa aj na úrovni jadra a nebola by som prekvapená, keby to bolo aj v oblasti súborových systémov, ale napríklad máme projekt integrácie a podpory projektu Xen, ktorý asi čitatelia poznajú. Veľa vývoja sa deje na komunitných stránkach Open Solarisu a je dokonca niekoľko vývojárov, ktorí sú vývojármi Linuxu a Open Solarisu zároveň. Konvergencia je naozaj tu a pre svet IT to má jednoduchý pozitívny dôsledok: to najlepšie z oboch svetov.

Juraj Bednár: Čo plánujete so súborovým systémom ZFS?

Neha Sampat: ZFS je integrálna súčasť stratégie dátového manažmentu Sunu. Prináša extrémnu integritu dát, vstavaný volume management, poolované úložisko dát, čo ho robí ideálnym pre úložné zariadenia a nízkonákladové storage systémy, ktoré sú veľmi spoľahlivé.
Ďalšie projekty a budúce smerovanie obsahujú embedded zariadenia (šifrovanie a pod.), zlepšený storage management (zmenšenie storage poolu), možnosť bootovania zo ZFS a ďalšie zlepšenia výkonu.
Keďže vývoj ZFS je súčasť Open Solarisu, možno sledovať plány a aktuálny stav na http://www.opensolaris.org/os/community/zfs/.

Juraj Bednár: Plánujete aj podporu clusteringu (ako napr. OCFS2)?

Neha Sampat: Solaris ZFS je lokálny súborový systém, ktorý môže byť pripojený z lokálneho počítača a zdieľaný cez NFS. NFS a ZFS sú veľmi dôležité komponenty dlhodobej stratégie Sunu na zdieľanie súborov a je to veľmi silná kombinácia.
Z hľadiska clusteringu máme Solaris Cluster Solution pre používateľov Oracle RAC, ktorý obsahuje shared filesystem QFS. Solaris Cluster podporuje ZFS ako lokálny súborový systém s vysokou dostupnosťou a takisto QFS ako škálovateľný zdroj v klastrovom prostredí.

Juraj Bednár: Ako to vyzerá so Solarisom 11? Máte nejaké plány? 

Neha Sampat: Je tu niekoľko dôležitých vecí. V prvom rade neviem, či budeme ďalšiu verziu volať Solaris 11. Možno áno, ale to ešte nie je rozhodnuté. Vidíme, že zákazníci majú trochu strach meniť operačný systém. Chcú nové vlastnosti, opravy a nové technológie, ale možno je lepšie doručovať im ich vo forme update, a nie ako úplne nový operačný systém. Novú generáciu Solarisu nazývame interne Nevada a môžete si ju stiahnuť zo stránok Open Solarisu (prípadne ako distribúciu Solaris Express – poznámka redaktora). Open Solaris v skutočnosti nie je Solaris 10, je to aktuálny vývoj, z ktorého do Solarisu 10 vo forme update preberáme nové technológie. Pekne ste to mohli vidieť na ZFS, ktorý bol najprv v Open Solarise, a keď sme to odladili, tento súborový systém sme vo forme update sprístupnili zákazníkom komerčného Solarisu 10. Podobne je to s projektom BrandZ, čo je projekt portability linuxových aplikácií pre Solaris. Túto technológiu si môžete stiahnuť, vyskúšať a používať v Open Solarise, ale nie je ešte dostupná v Open Solarise. Keď sa rozhodneme, že je už pripravená pre komerčných zákazníkov, bude dostupná vo forme update pre Solaris 10, nie ako súčasť ďalšej verzie Solarisu. Takže je dosť možné, že teraz sa budeme chvíľu držať tejto cesty a jednoducho pridávať nové a nové vlastnosti do systému, ktorý teraz ponúkame. O budúcnosti ďalšej verzie Solarisu zatiaľ iba diskutujeme, nič sa nerozhodlo, takže neviem presne povedať, či bude a kedy bude.

Juraj Bednár: Teraz, keď sa firmy ako HP a IBM začali zaujímať o Solaris, myslíte, že môže nastať situácia, že by nahradili svoje vlastné unixové systémy v produktovom portfóliu Solarisom?

Neha Sampat: Keby som čokoľvek povedala, bola by to asi čistá špekulácia, ale všimla som si niektoré zaujímavé veci. V prvom rade vidíme veľký záujem o Solaris u našich kolegov z HP a IBM. Snažia sa ho rozbehať na svojom hardvéri, pretože to je niečo, čo ich zákazníci chcú. Je to niečo, čo sme nečakali. Pred dvoma týždňami mi volal kamarát z HP a pýtal sa ma, či nemám nejaké plagáty Solaris, lebo ich chcú nalepiť do haly.
Každopádne vidíme stále menej a menej investícií do ich vlastných Unixov a viac spolupráce s Red Hatom, SuSE a pod. Predpokladám teda, že budú nejaké zmeny, ale netuším, aké presne budú.

Juraj Bednár: Na záver jedna pripomienka. Mohli by ste dať Solaris na linku, ktorá je rýchlejšia z Európy, alebo skúsiť použiť nejaký mirror.

Neha Sampat: Toho sme si vedomí, robíme na tom. Solaris nie je malý softvér, museli sme ho rozdeliť na viac menších súborov. Spustili sme službu, pomocou ktorej zasielame celé DVD Solarisu zadarmo komukoľvek (http://www.sun.com/software/solaris/get.jsp pre Solaris, http://get.opensolaris.org/ pre distribúcie Open Solarisu – poznámka redaktora).

Juraj Bednár: Keď sa Solaris stal open source projektom, začalo ho skúmať veľa ľudí zo sveta Linuxu. To, čo im často chýba, je nejaký repozitár otvoreného softvéru, ako napr. apt-get. Všetky linuxové distribúcie majú obrovský repozitár otvoreného softvéru, z ktorého možno produkt vrátane závislostí automaticky nainštalovať, prekompilovať ho zo zdrojových textov (ak napr. chcú jemne zmeniť parametre kompilácie). V Solarise je toto riešené pomocou projektov tretích strán, ako napr. BlasWave. Plánuje Sun zjednodušiť inštaláciu open source softvéru?

Neha Sampat: V tomto smere robíme veľa práce. Existuje OpenSolaris projekt Caiman, ktorý má za úlohu vyriešiť tento problém (http://www.opensolaris.org/os/project/caiman/). Takisto by som rada spomenula, že Ian Murdock, zakladateľ Debianu ("Ian" v názve Debian – poznámka redaktora), prišiel pracovať k nám do Sunu ako Chief Operating Platforms Officer a jeho prvým a hlavným cieľom je uzavretie tejto priepasti medzi Solarisom a Linuxom.

Juraj Bednár: Ďakujem za rozhovor.

Ohodnoťte článok:
 
 

Najnovšie rozhovory

Ne­mám rád ste­reo­typ a pri IT to neh­ro­zí
(Publikované pred rokom) Matúš Čopík je riaditeľ úseku dynamických platformových služieb a člen vrcholového manažmentu v spoločnosti T-Systems Slovakia od júna 2014. Predtým figuroval na poste riaditeľa telekomunikačných služieb a riešení.  .. viac »
 
Bez­peč­nosť je pro­ces, nie jed­no­ra­zo­vá ak­cia
(Publikované pred 2 rokmi) Palo Luka je technologický riaditeľ antivírusovej a bezpečnostnej spoločnosti ESET. Na túto funkciu prešiel v januári 2011. .. viac »
 
Ko­mu­ni­ká­cia sme­ru­je do on-li­ne ka­ná­lov
(Publikované pred 2 rokmi) Bankový trh sa výrazne mení, popularita klasických bánk klesá a zákazníci sa obracajú k bankám, v ktorých za vedenie účtu neplatia nijakýpoplatok. Absencia pobočiek ani nutnosť ovládať všetko cez internet im neprekáža, skôr naopak.  .. viac »
 
Or­ga­ni­zá­cie by ma­li zme­niť svoj ope­rač­ný mo­del
(Publikované pred 2 rokmi) Posledných 7 rokov pracoval v českej pobočke spoločnosti Hewlett-Packard ako riaditeľ divízie HP Industry Standard Servers & HP Storage. Na tomto poste zodpovedal najmä za predaj, produktový manažment a predpredajnú podporu serverovej a úložnej infraštruktúry... viac »
 
Bu­si­ness in­telli­gen­ce po­mô­že i men­ším fir­mám
(Publikované pred 2 rokmi) Technológie BI prinesú najväčší prínos, ak sa dokážu rozšíriť do celého podniku. Pri voľbe konkrétneho riešenia business intelligence by zákazníci mali túto požiadavku zohľadniť. Na otázky o prínosoch technológií BI odpovedal Jaroslaw Tomala, riaditeľ predaja pre oblasť ECEMEA divízie Oracle Direct... viac »
 
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter