Crashtest „naživo“ alebo kúzlo nechceného

V PC REVUE sa občas venujeme testovaniu rôznych IT komponentov hlavne notebookov a mobilných telefónov v nasimulovaných kritických podmienkach. Možno to niekomu pripadá trochu ako výstrednosť, ale život občas podobnú situáciu prinesie „naživo".


V mojom prípade som si ráno položil na zadné sedadlo auta aktovku s notebookom a tabletom iPad. Na prednom sedadle som mal voľne položený mobilný telefón HTC Trophy a na prednom skle pomocou prísavky upevnenú GPS navigáciu Mio Moov. Podobne ako iné dni to bolo zamýšľané ako bežná cesta do práce a nie príprava na crash test bežne používaných mobilných IT zariadení. Na crash test sa to celé premenilo až v okamihu keď na neprehľadnej križovatke vodič na vedľajšej ceste nezastal na stopke a čelnému nárazu mojej Fabie do boku jeho masívneho SUV v rýchlosti okolo 50 km/h sa nijako nedalo zabrániť.

Skrátim to, v obidvoch autách sa aktivovali airbagy, nikomu sa nič nestalo, obidve autá boli poistené, moje auto bolo expertom poisťovne ohodnotené ako „totálka", čo v preklade znamená do šrotu. Po havárii nastal čas na inventúru IT výbavy. Notebook Toshiba po zapnutí nejavil žiadne známky života. Stačilo však odpojiť a opäť zasunúť všetky zvonku dostupné komponenty, teda batériu, hard disk a obidva pamäťové pásiky a notebook fungoval bez problémov. iPad len potvrdil svoju proklamovanú robustnosť a po havárii fungoval na prvé zapnutie. Mobil na prednom sedadle dopadol na prvý pohľad horšie - rozletel sa na tri kusy (telo, kryt batérie a batéria), ktoré som prácne lovil z pod rozbitého spodného krytu palubnej dosky. Kryt som rozbil pri havárii pravdepodobne kolenami. Po zmontovaní telefón nefungoval. Dôvod som odhalil pri podrobnejšej prehliadke - bol vyhnutý jeden z kontaktov cez ktoré sa pripája batéria. Po narovnaní kontaktu telefón fungoval normálne.

Najhoršie dopadla GPS navigácia. Jej držiak sa rozpadol na márne kúsky a prístroj nefungoval, hoci navonok nejavil žiadne známky poškodenia. Príčina bola zrejmá po jeho rozobratí. Ako hlavný montážny prvok bola použitá obojstranná lepiaca páska, takže vnútro navigácie sa dalo označiť pojmom „mashup". Keď som jednotlivé komponenty očistil od zvyškov pásky, poprepájal cez originálne konektory a znovu popriliepal novou páskou na pôvodné (alebo predpokladané) miesta aj tento prístroj fungoval.

Teraz je už zrejmé, prečo je v nadpise príspevku použité slovné spojenie „kúzlo nechceného". Všetky mobilné IT zariadenia po drobných opravách, ktoré skoro každý zvládne svojpomocne fungovali normálne.Ohodnoťte článok:
 
 
 

Ľuboslav Lacko

Pracujem ako sw architekt, publicista a konzultant. Moje publikačné aktivity sú popri knihách smerované hlavne do časopisu PC REVUE.
Zaujímajú ma podnikové IT systémy, BI, cloud computing, virtualizácia, vývoj aplikácií, mobilné zariadenia a všeličo iné.


telefon: 0905 219 579
email: llacko@pcrevue.sk
 

Najnovšie články na blogu

Blog: Príliš mladí vývojári – genialita prináša aj riziko
V roku 2006 som v reportáži z konferencie Microsoft TechEd (okrem iného ) písal: „Na úvodnej prednáške vystúpila aj deväťročná pakistanská školáčka Arfa Karim, ktorá nielenže predvádzala ukážku vývoja jednoduchej Windows aplikácie v jazyku C#, ale podelila sa aj so svojimi skúsenosťami, keď najskôr začínala programovať v programovacom jazyku Visual Basic a na jazyk C#, ktorý predsa len disponuje väčšími možnosťami, migrovala až neskôr... viac »
28.05.2013
 
Exadata – databázový stroj využívajúci technológiu Flash
Pri uvedení nového databázového servera Oracle Exadata (pripomínam, že prvýkrát v histórii spoločnosti Oracle išlo o hardvér) na konferencii Oracle Open Word v San Franciscu v roku 2009 Larry Ellison, CEO spoločnosti Oracle, nešetril chválami, a to hlavne na jeho rýchlosť... viac »
21.03.2012
 
Crashtest „naživo“ alebo kúzlo nechceného
V PC REVUE sa občas venujeme testovaniu rôznych IT komponentov hlavne notebookov a mobilných telefónov v nasimulovaných kritických podmienkach. Možno to niekomu pripadá trochu ako výstrednosť, ale život občas podobnú situáciu prinesie „naživo"... viac »
05.03.2012
 
Vďaka kreatívnym študentom sa menej obávam prípadnej nepriazne osudu
V manažérskej sfére súčasného biznisu sa veľmi často používa slovné spojenie „nastavovanie procesov“. .. viac »
12.07.2011
 
BLOGY: Prvá služobná cesta bez notebooku
Neodmysliteľnou súčasťou práce IT novinára sú služobné cesty. Začal som si baliť veci na cestu na konferenciu ISC (International Supercomputing Conference)... viac »
24.06.2011
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter