Oplatí sa cloudové, hostované alebo vlastné ERP?

Cloud computing výrazne ovplyvnil spôsob nasadzovania systémov ERP. Firmy majú v súčasnosti na výber, či si kúpia klasickú licenciu alebo softvér ako službu. V prvom prípade organizácia prevádzkuje systém vo vlastnom dátovom centre (tzv. on-premise nasadenie) alebo využije hosting u externého poskytovateľa. Ak sa rozhodne pre ERP formou softvéru ako služby (SaaS, niekedy sa tento model ­označuje aj ako riešenie na vyžiadanie), prenajíma si celý balík, ktorý zahŕňa nielen cenu softvéru, ale aj všetky náklady spojené s prevádzkou a doručovaním.

Čo je však pre veľa firiem doteraz nejasné, sú cenové rozdiely (respektíve porovnanie celkových nákladov) pri týchto typoch riešenia, najmä z dlhodobého hľadiska. Tie sa pritom líšia najmä podľa toho, či ide o malú, strednú alebo veľkú firmu. V nasledujúcich modeloch budeme pracovať so vzorovými ­číslami, ktoré si môžete podľa svojej situácie pozmeniť, ale rádovo by mali zodpovedať najčastejším možným scenárom. Čísla sú z výskumu uskutočneného v americkom prostredí, ale nie je problém adaptovať ich aj na naše podmienky.

Malá firma

V prípade nasadenia ERP v obmedzenom rozsahu budeme počítať s cenou licencie za softvér vo výške 20 000 dolárov, zatiaľ čo SaaS vyjde na 16 000 dolárov. No ak pripočítame ďalšie výdavky potrebné na prevádzku, dostaneme sa k výsledkom, ktoré zachytáva graf - že dlhodobá prevádzka on-premise riešenia v prípade malej firmy je najmenej výhodná a mala by sa ho za každú cenu vyvarovať. SaaS sa oplatí obyčajne v horizonte 2-3 rokov a najväčším favoritom je potom ERP hostovaný v partnerskej firme.

Samozrejme, môžu existovať situácie, keď je aj pre malú spoločnosť nevyhnutné pre­vádzkovať on-premise ERP, napríklad ak prevádzkuje predajné terminály, ktoré sa musia pripájať priamo k jej serverom, a nie sa spoliehať na externé internetové pripojenie. Ale tieto situácie sú skôr výnimočné.

erp_mala_firma_png.jpg

Stredná a väčšia firma

Situácia stredne veľkej spoločnosti je už trochu odlišná. Počítajme s tým, že cena za klasickú licenciu vzrastie na 50 000 dolárov a pri SaaS to potom bude 40 000 dolárov na rok. Ak pripočítame aj dodatočné náklady, je SaaS víťazom len v prvom roku, v druhom už začne byť drahšie ako hostované riešenie a v piatom roku potom dokonca aj ako systém pre­vádzkovaný v rámci firmy aj s ohľadom na ­náklady na infraštruktúru, ktorú treba udržiavať. Dlhodobým víťazom je potom aj v tomto prípade hosting ERP u externého poskytovateľa, a to aj v situácii, keď jeho cena bude na úrovni okolo 500 dolárov za mesiac.

erp_stredni_firma_png.jpg

V prípade naozaj veľkej firmy je potom investícia do SaaS ešte menej výhodná a počiatočná úspora sa stratí ešte rýchlejšie.

Ako vidieť, veľkosť firmy je úplne základný faktor a je pravdepodobné, že súčasná nevýhodnosť softvéru ako služby v opísaných ­situáciách prinúti prevádzkovateľov cloudového ERP na znižovanie cien. Pretože naj­lukratívnejší sú pre nich práve zákazníci z veľkých firiem, ktorí ich služby využívajú dlhodobo, ale pre nich je súčasný model extrémne nezaujímavý.

Kedy sa rozhodnúť pre softvér ako službu?

Aj keď z predchádzajúcich grafov nevyšiel softvér ako služba v žiadnom z prípadov víťazne, možno si predstaviť situácie, keď o ňom možno uvažovať. Najmä ak firma nemá žiadne voľné IT zdroje či expertov, pretože aj v prípade využitia hostingu u externého poskytovateľa treba mať vo firme niekoho, kto má určité znalosti a bude mať vyhradený čas na správu a aktualizáciu aplikácií hostovaných u poskytovateľa. To pri SaaS odpadá.

Ďalšia situácia, keď je vhodné rozhodnúť sa pre SaaS, je nejasný budúci vývoj spoločnosti. Keby malo dochádzať k jej rýchlemu rastu či, naopak, zmenšovaniu, je cloudová služba schopná vždy rýchlejšie reagovať, než je to pri ostatných typoch riešenia. Podobne je to v prípade, ak je možné, že v budúcnosti budete potrebovať výraznú zmenu vo funkcionalite softvéru, keďže cloudový model ponúka oveľa väčšiu voľnosť než zakúpená licencia. Je takisto možné, že pri dlhodobom kontrakte sa vám podarí získať od poskytovateľa SaaS zľavu, ktorá by mohla tento variant zatraktívniť v horizonte niekoľkých rokov. Keby ste však SaaS mali využívať hoci aj 10-15 rokov, v každom prípade sa vám predraží. Túto skutočnosť však poskytovatelia SaaS budú pred vami obyčajne tajiť a ponúknu vám len porovnanie krátkodobých nákladov.

Albert Ryba
Zdroj: ictmanazer.cz

Zdroj: IW 4/2012Ohodnoťte článok:
   
 

24 hodín

týždeň

mesiac

Najnovšie články

Programujeme GPU 12
Táto časť seriálu bude ukončením bloku, v ktorom sme sa venovali základným štruktúram jazyka GLSL. Zostáva nám povedať si pár slov o výrazoch, základných stavebných prvkoch shaderov a všeobecných zásadách na definíciu funkcií. čítať »
 
Zdieľanie zdrojov medzi OS Windows a OS Linux / 1. Časť
V okamihu, keď bol spustený prvý elektronický počítací stroj (počítač), vznikla potreba využívania tohto počítača (jeho zdrojov) ­viacerými používateľmi. čítať »
 
Vývoj aplikácií pre iPad/iPod/iPhone / Piata časť: Pohľad do zákulisia, dokumenty, zobrazenie typu master detail
Skôr než začnete vyvíjať zložitejšie projekty, treba poznať aspoň základné princípy vývoja pre novú platformu. Operačný systém iOS vznikol ako odnož Mac OS X pre prenosné zariadenia. Je postavený na báze systému Darwin s jadrom XNU. čítať »
 
Programujeme grafický engine XLIV
V tejto časti seriálu vám predstavíme konkrétne funkcie aplikácie Engine v4.0 týkajúce sa sieťového prepojenia. čítať »
 
Spring Framework / 6. časť: Efektívna tvorba javových (nielen) webových aplikácií
Perzistenčná vrstva predstavuje v aplikáciách dôležitú súčasť, bez ktorej by často aplikácia vlastne ani nemala zmysel. V tradičných trojvrstvových aplikáciách býva zahrnutá v tzv. modeli, resp. najspodnejšej vrstve... čítať »
 
Linux prakticky ako server / Nastavenie synchronizácie klientov v grafickom režime
V predchádzajúcej časti sme si nastavili náš linuxový server na jeho dvojrolu - bol zároveň klientom aj serverom protokolu NTP. čítať »
 
Windows 8 smeruje aj do podnikovej sféry
Nová verzia klientskeho operačného systému už tradične smeruje do dvoch rozdielnych operačných prostredí: na domáce počítače a na klientske počítače vo firmách. Samozrejme, nie každé nasadenie sa dá takto presne kategorizovať, typický príklad sú počítače v školských učebniach. čítať »
 
Recenzia: Navigácia Be-on-road
Softvérová aplikácia Be-on-road od brnianskej firmy Aponia Software je určená pre mobilné telefóny s operačným systémom Android, iOS alebo Windows Mobile. čítať »
 
 
 
  Zdieľaj cez Facebook Zdieľaj cez Google+ Zdieľaj cez Twitter Zdieľaj cez LinkedIn Správy z RSS Správy na smartfóne Správy cez newsletter